Menu

فرانسه: از حرکت‌های یک‌جانبه برای وضع تحریم‌ حمایت نمی‌کنیم | ایسنا

فرانسه: از حرکت‌های یک‌جانبه برای وضع تحریم‌ حمایت نمی‌کنیم | ایسنا
ایسنا

این مقام ارشد فرانسوی با انتقاد از تحریم‌های اعمالی آمریکا علیه ایران، گفت: ما از حرکت‌های یک‌جانبه برای وضع تحریم‌ها حمایت نخواهیم کرد.

به گزارش ایسنا،‌ نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل گفت: با سه کشور اروپایی از طریق گفت‌وگو با ایران به نتیجه رسیدیم. این توافق به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تبدیل شد و همه اعضای شورا آن را به اتفاق تصویب کردند.

وی افزود: از زمان خروج آمریکا، مسیر سایر کشورها تغییر یافت. ایران نیز از برجام دور شد و این امر تبعات مهمی در پی داشت. ما می‌توانیم تحریم‌ها را بازگردانیم.

این دیپلمات فرانسوی مدعی شد: انگلیس، فرانسه و آلمان کاملا به توافق پایبند بوده‌اند و می‌خواهیم ایران را به پایبندی کامل بازگردانیم.

نماینده فرانسه تصریح کرد: ما از گزارش امروز دبیرکل حمایت می‌کنیم. فعالیت ایران در زمینه سلاح‌های متعارف ما را نگران می‌کند و این فعالیت‌ها باید متوقف شود. ما نگرانی آمریکا را درک می‌کنیم و تمایل خود را برای پاسخگویی به این نگرانی ابراز کرده‌ایم.

این مقام ارشد فرانسوی با انتقاد از تحریم‌های اعمالی آمریکا علیه ایران، گفت: ما از حرکت‌های یک‌جانبه برای وضع تحریم‌ها حمایت نخواهیم کرد. فرانسه، آلمان و انگلیس قویا معتقدند که هرگونه اقدام برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه مخرب است و از آن حمایت نخواهیم کرد؛ چرا که با هدفمان برای حفظ برجام مغایر است.

وی بیان کرد: ما نباید حرکت‌های خطرناکی انجام دهیم که وضعیت بدی را برای خاورمیانه به وجود آورد. برجام جاگزینی ندارد که جلوی ایران را برای دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای بگیرد، پس کنار گذاشتن آن به نفع ما نیست.

از سوی دیگر، نماینده اتحادیه اروپا در این نشست ضمن ابراز تأسف نسبت به پایان معافیت‌های هسته‌ای آمریکا در قبال ایران، گفت: یادآوری این امر مهم است که پروتکل الحاقی توسط ایران به عنوان بخشی از تعهدات این کشور در برجام اجرا می‌شود. بنابراین از دست دادن برجام به معنی از دست دادن پروتکل الحاقی هم خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به تحریم‌های آمریکا، ادعا کرد که کانال ارسال اقلام بشردوستانه به روی ایران باز است.

همچنین نماینده آفریقای جنوبی ضمن ابراز تأسف از خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌هایی علیه ایران، حمایت کامل خود از برجام را اعلام کرد و از آمریکا خواست تا از این‌گونه اقدامات دست بکشد.

وی گفت: آمریکا با سیاست خود مانع از پیروی ایران از توافق هسته‌ای شده است. ما خواستار رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستیم. آفریقای جنوبی معتقد است که خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای باید با یکدیگر همراه باشد.

نماینده آفریقا همچنین بیان کرد: تنش در خلیج فارس روی جامعه جهانی تأثیر دارد. تمام کشورها از خود خویشتن‌داری نشان دهند و این شورا برای تنش‌زدایی تلاش کند. آفریقای جنوبی از هر تلاشی برای کاهش تنش‌ها استقبال می‌کند.