Menu

اسلامی: تمدید دوماهه اجاره نامه ها راهگشا بوده/باید برای تمامی قراردادها کدرهگیری اخذ شود | تسنیم

اسلامی: تمدید دوماهه اجاره نامه ها راهگشا بوده/باید برای تمامی قراردادها کدرهگیری اخذ شود | تسنیم
خبرگزاری تسنیم

وزیر راه گفت: تمدید دوماه اجاره نامه ها برای مردم راهگشا بوده و از اسباب‌کشی که موجب شیوع کرونا بوده جلوگیری کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم ، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره اقدامات دولت در حمایت از مستأجران اظهار داشت: اولین نکته‌ای که در این زمینه اهمیت داشت این بود که طی ماه اخیر، متأثر از شرایطی که به لحاظ روانی در بازار اتفاق افتاده بود و تحولاتی که متأثر از نرخ ارز بود، متأسفانه قیمت خانه و اجاره بها به‌صورت لجام گسیخته بالارفته بود و منطقی بر آن حاکم نبود.

وی افزود: این ناآرامی که به وجود آمده بود باید با مداخله دولت مهار می‌شد.

وزیر راه گفت: نکته دوم حائز اهمیت این است که شرایط خطر کرونا به شدت تغییر کرده و هشدارهای وزارت بهداشت و ملاحظات ستاد ملی کرونا تشدید شده بود که مردم باید رعایت می‌کردند؛ ما دو ماه تمدید اجاره‌نامه‌ها را به‌خاطر کرونا ابلاغ کردیم. این اقدام برای مردم راهگشا بود و از اسباب‌کشی که خود عاملی برای شیوع این بیماری بود، جلوگیری کرد.

اسلامی ادامه داد: وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا به‌منظور جلوگیری از اسباب‌کشی که می‌توانست شرایط سختی را به وجود بیاورد، به استناد شرایط کرونایی و تحریمی بسته تنظیمی خود را ابلاغ کرد. این بسته در هر بخش از جامعه لازم‌الاجراست و حداکثر افزایش اجاره در شهر تهران تا 25 درصد، در کلانشهرها که شهرهای بالای یک میلیون نفر هستند حداکثر 20 درصد افزایش و در سایر شهرهای کشور حداکثر 15 افزایش ممکن خواهد بود.

وی گفت: به صورت جدی و پیوسته متعهد هستند که معاملات صورت گرفته و قراردادهای اجاره و خرید و فروش و تمام معاملات در حوزه املاک را باید در سامانه املاک ثبت کرده و کدرهگیری دریافت نمایند. این تکلیف برعهده بنگاه‌های معاملاتی و دفترخانه هاست که مردم به آن مراجعه می‌کنند و باید کد رهگیری اخذ شود. هم‌چنین اگر مستأجری به تعهدات خود عمل نکند، به حکم دادگاه چنانچه حکم تخلیه صادر شود، مستأجر مکلف به تخلیه می‌باشد.

وزیر راه ادامه داد: درباره مالکین املاکی که خانه‌های خود را در این مدت رسما بفروشند، مستأجر به درخواست مالک تا دو ماه وقت دارد که خانه را تخلیه کند. دامنه شمول مصوبه ستاد ملی همه‌گیر است و اصل این مصوبه ناظر بر این است که جابجایی صورت نگیرد و عاملی برای شیوع کرونا نشود.

اسلامی بیان کرد: این شرایط تا سه ماه بعد از دوره پایان کرونا که وزارت بهداشت اعلام می‌کند بر واحدهای مسکونی استیجاری پابرجاست. این مصوبه  پس از تمدیدهای یکساله قراردادها که صورت گرفت نیز نافذ است و میزان آن افزایش‌ها هم اعلام خواهد شد.

وی درباره نتایج و بازخوردهای اجرای مصوبه اخیر ستاد ملی کرونا گفت: این مصوبه طبق گزارش‌های دریافتی راهگشا بوده و توانسته مردم را آرام کند. هم‌چنین سایت‌هایی که بدون ملاحظه و بدون مستند نرخ‌های کاذب اعلام می‌کردند مورد کنترل قرار گرفته و قرار شده تا دادستانی بر این موضوع ورود کند تا جامعه دچار التهاب نشود.