Menu

یوسفی: حق نداریم در بیان انتقادات خود به شخصیت افراد توهین کنیم | ایسنا

یوسفی: حق نداریم در بیان انتقادات خود به شخصیت افراد توهین کنیم | ایسنا
ایسنا

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که کاربرد ادبیات نامناسب نسبت به مسوولان اجرایی باعث می‌شود تا مردم ناامید شده و از سوی دیگر زمینه سوء استفاده دشمنان نظام اسلامی را فراهم می‌کند.

مجتبی یوسفی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به کاربرد ادبیات نامناسب از سوی برخی از نمایندگان نسبت به مسوولان اجرایی بیان کرد: یکی از نکاتی که باید مورد توجه همه افراد قرار گیرد جایگاه حقیقی و حقوقی دیگران است.  باید زمان مطرح کردن انتقادات نسبت به مسوولان اجرایی و کارگزاران نظام نظیر وزیر یا رئیس جمهور شخصیت حقیقی و حقوقی افراد را مدنظر قرار داده و انتقادهای خود را در جهت سازندگی و اصلاح امور با ادبیات مناسب مطرح کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: هر نقدی باید سازنده باشد و فارغ از هر گونه توهین به افراد صورت گیرد. هدف اصلی ما باید مطرح کردن مشکلات و پیدا کردن راه حل مناسب برای حل آنان باشد. مجلس در بعد قانونگذاری می‌تواند در حل مشکلات موثر واقع شود؛ به عنوان مثال مجلس یازدهم در این چند ماه چندین طرح دو فوریتی در زمینه تامین کالاهای اساسی مردم و یا تامین نهاده‌های کشاورزی تهیه کرده است، اما مسئولیت اجرای این قوانین به عهده دولت است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این مجلس ما شاهد تذکرات نمایندگان به مسوولان اجرایی کشور بودیم به عنوان مثال بنده  و همکارانم در خصوص واگذاری‌های شرکت هفت تپه مشکلات را مطرح کردیم و یا در بحث افزایش قیمت کودهای شیمیایی و همچنین توزیع نامناسب آن تذکرات خود را به مسوولان امر مطرح کردیم یا بنده در خصوص واگذاری‌های زمین‌های شهرداری اهواز که بنا بود براساس قیمت برج دو واگذار شود تذکر خود را مطرح کردم. در همه این موارد مطالبه گری ما در چارچوب قانون بود و هدف اصلی اصلاح امور می‌باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: از سوی دیگر ما نباید به کسی تهمت بزنیم و یا به فردی اهانت کنیم و نمایندگان نمی‌توانند حکم قطعی در خصوص یک فرد مطرح کنند. بلکه وظیفه صدور حکم و برخورد قضایی با دستگاه قضایی کشور است. از سوی دیگر  بعضا تذکرات نسبت به یک فرد وارد نمی‌شود بلکه به یک تشکیلات و یا وزارتخانه باز می‌گردد ما حق نداریم تا در بیان انتقادات خود به شخصیت افراد توهین کنیم.

وی افزود: همه ما کارگزاران نظام جمهوری اسلامی  هستیم کاربرد ادبیات نامناسب باعث ناامید شدن مردم می‌شود  اما اگر نقد سازنده داشته باشیم جلوی تخلفات به موقع گرفته شده و از پایمال شدن حقوق مردم نیز جلوگیری می‌شود. تذکرات نباید همراه با تنش و توهین باشد  چرا که هم در داخل مردم ناامید می‌شوند و هم منجر به سوء استفاده دشمنان در خارج از کشور می‌گردد. نه اعتقادات دینی ما و نه اخلاق و منش فرهنگ ایرانی به ما اجازه نمی‌دهد به شخصیت افراد توهین کنیم.