Menu

نسخه‌ی مجازی کل کیهان را دانلود کنید؛ اگر ۱۰۰ ترابایت فضای خالی دارید!

نسخه‌ی مجازی کل کیهان را دانلود کنید؛ اگر ۱۰۰ ترابایت فضای خالی دارید!
دیجی کالا

اگر فضای کافی برای داشتن حجم عظیمی از داده‌های کیهانی دارید، می‌توانید بزرگ‌ترین شبیه‌سازی فعلی کیهان را که با جزئیات بالا توسط دانشمندان تولید شده، دانلود کنید.

نجوم کمی متفاوت از بسیاری از علوم دیگر است زیرا فقط با یک نمونه سروکار دارد: جهانی که می‌توانیم مشاهده کنیم. بنابراین ستاره‌شناسان نمی‌توانند جهان‌های متعددی را مطالعه کنند تا به‌طور کامل شکل‌گیری جهان ما را درک کنند.

اما آن‌ها این امکان را دارند که شبیه‌سازی رایانه‌ای از جهان ما ایجاد کنند. ستاره‌شناسان با اصلاح جنبه‌های گوناگون شبیه‌سازی‌های خود می‌توانند ببینند که چگونه چیزهایی مانند ماده‌ی تاریک و انرژی تاریک در جهان ما نقش دارند.

اکنون یکی از این شبیه‌سازی‌ها با جزئیات فوق‌العاده بالا برای دانلود هم آماده شده است. شبیه‌سازی رایانه‌ای Uchuu بزرگ‌ترین و دقیق‌ترین شبیه‌سازی فعلی از جهان است. این شبیه‌سازی ۲.۱ تریلیون ذره را در فضایی به گستره‌ی ۹.۶ میلیارد سال نوری دربر می‌گیرد.

توزیع ماده‌ی تاریک در شبیه‌سازی رایانه‌ای Uchuu از کیهانCredit: Ishiyama et. al, MNRAS

این شبیه‌سازی تکامل کیهان را در طول بیش از ۱۳ میلیارد سال مدل‌سازی می‌کند اما بر شکل‌گیری ستارگان و سیارات متمرکز نیست بلکه رفتار ماده‌ی تاریک را در جهان در حال گسترش بررسی می‌کند.

جزئیات شبیه‌سازی Uchuu به اندازه‌ای بالاست که تیم پژوهشی می‌تواند همه چیز را از خوشه‌های کهکشانی گرفته تا هاله‌های ماده‌ی تاریک در کهکشان‌های جداگانه را شناسایی کند. از آنجا که ماده‌ی تاریک بیشتر کیهان را تشکیل می‌دهد شکل‌گیری کهکشان‌ها و خوشه‌سازی است.

برای ایجاد چنین مدل عظیمی به مقدار زیادی قدرت محاسباتی و فضای ذخیره‌سازی نیاز است. این تیم بیش از ۴۰ هزار هسته‌ی رایانه‌ای و ۲۰ تریلیون ساعت رایانه‌ای را برای ایجاد این شبیه‌سازی استفاده و بیش از ۳ پتابایت داده تولید کرد.

۳۰۰۰ ترابایت یا ۳ میلیون گیگابایت داده که حجمی بسیار عظیم نیاز دارد. با این وجود با استفاده از فشرده‌سازی با تراکم بالا تیم پژوهشی توانست نتایج خود را تنها در ۱۰۰ ترابایت فضای رایانه‌ای ذخیره کند. میزانی که اگرچه هنوز بسیار زیاد است اما می‌تواند در یک درایو ذخیره شود.

برای نمونه «اگزادرایو» (Exadrive) شرکت «نیمبوس» (Nimbus) یک درایو ۱۰۰ ترابایتی حالت جامد (SSD) با فرم فکتور ۳.۵ اینچی است. قطعا چنین فضای ذخیره‌سازی هزینه‌ی زیاد ۴۰ هزار دلاری هم خواهد داشت اما اگر چنین مبلغی را دارید، چرا از آن برای داشتن کیهان در جیب خود استفاده نکنید؟

درایو ۱۰۰ ترابایتی نیمبوسCredit: Nimbus Data

اما حتی اگر توان پرداخت چنین هزینه‌ای را ندارید، خوشبختانه تیم Uchuu قابلیت دسترسی آنلاین و رایگان به داده‌های خام خود را فراهم کرده است. بنابراین می‌توانید با رفتن به وب‌سایت «اسکایز اند یونیورسز» هر کجای جهان را که می‌خواهید کاوش کنید.

شبیه‌سازی Uchuu علاوه بر مدل‌سازی دقیق کیهان، می‌تواند توسط پژوهشگرانی که بر روی داده‌های علمی کار می‌کنند هم استفاده شود. با انجام نقشه‌برداری‌های بزرگ از آسمان و شبیه‌سازی‌های بیشتر، داده‌ها به اندازه‌ای گسترده خواهد شد که داده‌کاوی نقشم مهمی در تحقیقات نجومی ایفا خواهد کرد. بنابراین تا زمان دردسترس بودن چنین داده‌هایی، داده‌کاوان می‌توانند مهارت‌های خود را با جهانی که در جیب دارند تقویت کنند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از یک جهان شبیه‌سازی شده

Credit: Artur Debat/Getty Images

منبع: Universe Today