Menu

میلیاردر ژاپنی نخستین سفارش غذا به مقصد فضا را تحویل داد

میلیاردر ژاپنی نخستین سفارش غذا به مقصد فضا را تحویل داد
دیجی کالا

با تحویل نخستین سفارش تجاری غذا به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط اوبر ایتز، حالا شاید خوردن غذای دلخواه در فضا، از همیشه دردسترس‌تر شود.

نخستین تحویل سفارش «اوبر ایتز» (Uber Eats) در فضا پس از آن انجام شد که پس از اینکه «یوساکو مائزاوا» (Yusaku Maezawa) میلیاردر ژاپنی و گردشگر فضایی، بسته‌ی غذا را به فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی بین‌المللی رساند.

تحویل سفارش غذا در فضاCredit: Becky Katz Davis/Uber Eats

مائزاوا که بلیت یک پرتاب فضایی اسپیس‌ایکس را هم خریداری کرده است، چهارشنبه‌ی گذشته طی مأموریت گردشگری فضایی شرکت «اسپیس ادونچرز» و با فضاپیمای سایوز روسیه، از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان برای یک سفر ۱۲ روزه به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفت.

پس از حدود ۹ ساعت در مسیر بودن، مائزاوا به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید. با توجه به زمان لازم برای ورود به ایستگاه و همچنین تخلیه‌ی بار، در نهایت او روز شنبه، بسته‌ی غذای ژاپنی را که توسط اوبر ایتز تأمین شده بود، به فضانوردان ساکن ایستگاه تحویل داد. به گفته‌ی اوبر، این شرکت اکنون نخستین سامانه‌ی تحویل غذا است که غذا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد.

این بسته‌ی تحویلی اوبر ایتز، غذای کنسرو شده و آماده‌ی مصرف بود که شامل یک کاسه گوشت گاو پخته شده در سس شیرین، ماهی خال‌خالی در میسو (خمیر سویا)، مرغ با شاخه‌ی بامبو و گوشت خوک پخته شده بود. گفتنی است چندی پیش هم برای فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی پیتزا ارسال شده بود اما تحویل این سفارش، توسط ناسا و نه یک سامانه‌ی تحویل غذا انجام شده بود.

نخستین غذاهای تحویلی اوبر ایتز به ISSCredit: Becky Katz Davis/Uber Eats

«دارا خسروشاهی» (Dara Khosrowshahi) مدیرعامل اوبر در این زمینه با الهام از جمله‌ی معروف «نیل آرمسترانگ» نخستین انسانی که بر سطح ماه قدم گذاشت، گفت: «یک تحویل کوچک برای یوساکو مائزاوا، یک تحویل بزرگ برای اوبر ایتز! مائزاوا از این دلیوری سفارش استقبال می‌کند، حتی اگر رسیدن آن کمی بیش از ۳۰ دقیقه‌ی معمول طول کشیده باشد.»

مائزاوا درباره‌ی سفر خود به آسوشیتد پرس گفت که گزارش‌های مربوط به هزینه‌ی ۸۰ میلیون دلاری او در سفرش بسیار دقیق است. همچنین پیش از پرواز به فضا، این غول صنعت مد در توییتر اعلام کرده بود که از فضا برای اهداف خیریه پول اهدا خواهد کرد. او در سال ۲۰۱۸ با خرید همه‌ی صندلی‌های نخستین پرواز گردشگری استارشیپ اسپیس‌ایکس به دور ماه که برای سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است، خبرساز شد. بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، او هم‌ اکنون ۳٫۴ میلیارد دلار ثروت دارد.

عکس کاور: بسته‌ی نخستین غذای تحویل داده شده توسط اوبر ایتز در فضا Credit: Becky Katz Davis/Uber Eats

منبع: Business Insider