Menu

بخش بزرگی از موشک شکست‌خورده‌ی روسیه به زمین سقوط کرد

بخش بزرگی از موشک شکست‌خورده‌ی روسیه به زمین سقوط کرد
دیجی کالا

بخشی از موشک باری سنگین روسیه که در اواخر سال گذشته یک پرتاب آزمایشی را انجام داد و به یک زباله‌ی فضایی تبدیل شده بود، در روزهای گذشته به زمین سقوط کرد.

حالا شمار زباله‌های فضایی، کمی کمتر شده است! مرحله‌ی بالایی یک موشک باربری سنگین «آنگارا ای۵» (Angara A5) روسیه، چهارشنبه ۵ ژانویه (بامداد ۱۶ دی در ایران) به زمین سقوط کرد و در ساعت ۱۶:۰۸ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۰:۳۸ به وقت تهران) بر فراز اقیانوس آرام به جو برخورد کرد.

««جاناتان مک‌داول» (Jonathan McDowell) ستاره‌شناس و ردیاب ماهواره‌ها در مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان گفت: «ورود مجدد Persei در ۲۱:۰۸ ساعت هماهنگ جهانی در ۱۲۱ درجه‌ی غربی و ۱۴ درجه‌ی جنوبی بر فراز بخش جنوبی اقیانوس آرام تأیید شد.»

این طول و عرض جغرافیایی مربوط به منطقه‌ای خالی از سکنه در شرق پلی‌نزی فرانسه است. سقوط این بخش از موشک تنها ۹ روز پس از پرتاب ۲۷ دسامبر (۶ دی) صورت گرفت. در این آزمایش موشک با یک محموله‌ی آزمایشی پرتاب شده بود اما روشن شدن موتور دوم که قرار بود پرسی را از مدار پایین زمین به مدار زمین‌ثابت انتقال دهد، موفق نبود.

«پرسی» (Persei) یک قطعه‌ی بزرگ از زباله‌های فضایی محسوب می‌شد. در هنگام پرتاب، وزن آن روی زمین حدود ۱۹.۵ تن بود اما بیشتر آن را سوخت تشکیل می‌داد. به گفته‌ی «آناتولی زک» (Anatoly Zak) از «راشن‌اسپیس‌وب» (RussianSpaceWeb) این سوخت احتمالا در هنگامی که این بخش از موشک در مدار بوده، تخلیه شده است، بنابراین تکه‌ای که به زمین بازگشت احتمالا حدود ۳٫۲ تن وزن داشته است.

پرتاب موشک آنگارا ای۵ روسیهCredit: Russian Ministry of Defense

به گفته‌ی مک‌داول که داده‌های ردیابی دردسترس عموم را تجزیه‌وتحلیل می‌کند، تقریبا به‌طور قطع، بیشتر بدنه‌ی موشک در هنگام ورود مجدد در جو زمین سوخته است. بنابراین نباید انتظار داشت که قطعه‌های غول‌پیکر و در حال دود کردن را، اگر قطعه‌هایی روی زمین افتاده باشند، یافت.

او افزود: «هر گونه آسیب ناشی از سقوط بقایای این موشک، جزئی خواهند بود. ممکن است به سقف خانه‌ی برخی از افراد را در مناطق حاشیه‌ای و فقیر آسیب بزند اما بشریت را از بین نخواهد برد.»

این سقوط به زمین در حالی روی می‌دهد که در می ۲۰۲۱ (اردیبهشت) هم یک قطعه‌ی بزرگ و چالش‌برانگیز از زباله‌های فضایی، یعنی مرحله‌ی اصلی ۲۳ تنی موشک چینی «لانگ مارچ ۵بی» (Long March 5B) پس از ۱۰ روز در مدار بودن، به زمین سقوط کرد. این موشک ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت) ماژول اصلی ایستگاه فضایی جدید چین را با موفقیت به فضا برده بود.

با این وجود، مرحله‌ی اصلی موشک به جای بازگشت طبق برنامه‌ریزی و سقوط در اقیانوس، برخلاف همه‌ی پرتاب‌ها به یک زباله‌ی فضایی در مدار زمین تبدیل شد و وحشت زیادی ایجاد کرد.

از سویی پرتاب موشک روسیه در ۲۷ دسامبر (۶ دی) سومین پرتاب آنگارا A5 بود که توسعه‌ی آن با مجموعه‌ای از تأخیرها مواجه شده است. دو پرتاب اول این پرتابگر سنگین که در دسامبر ۲۰۱۴ و دسامبر ۲۰۲۰ انجام شد، هر دو موفق شدند، محموله‌های آزمایشی را به مدار مد نظر انتقال دهند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از موشک آناگارا ای۵ روسیه Credit: Mack Crawford, NASA Space Flight

منبع: Live Science