Menu

لاکهید مارتین سلاح لیزری LANCE را به نیروی هوایی آمریکا تحویل داد

لاکهید مارتین سلاح لیزری LANCE را به نیروی هوایی آمریکا تحویل داد
دیجی کالا

واشنگتن پست در روزهای اخیر فاش کرده است که کمپانی لاکهید مارتین در ماه فوریه یک سلاح لیزری فوق پیشرفته را به آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا تحویل داده است که نقطه عطفی در تلاش‌های این کمپانی برای تجهیز یک جت جنگنده تاکتیکی به سلاح لیزری است و قادر به سرنگونی موشک‌های ضد هوایی خواهد بود.

تایلر گریفین، یکی از مدیران ارشد کمپانی، در اوایل این ماه در آستانه نمایشگاه هوایی فارنبرو به خبرنگاران گفت: «این سلاح لیزری کوچکترین، سبک‌ترین و قدرتمندترین در کلاس خود است که لاکهید مارتین تا به امروز ساخته است. این سلاح نمایانگر تلاش‌های مهندسان صنعت هوابرد خواهد بود.»

لاکهید مارتین سلاح لیزری LANCE را به نیروی هوایی آمریکا تحویل داد

در بین چندین مورد پروژه سلاح لیزری که نیروی هوایی، دریایی و زمینی آمریکا در دست توسعه دارند، LANCE از نظر ابعادی یک ششم نمونه ساخته شده با توان مشابه برای نیروی زمینی در سال ۲۰۱۷ است. این سلاح جدید بخشی از پروژه SHiELD متعلق به نیروی هوایی آمریکا است که طی آن قصد دارند یک سامانه دفاع لیزری برای جنگنده بسازند. البته این سلاح علاوه بر اینکه قادر است موشک‌های مهاجم را سرنگون کند، قابلیت آن را دارد که به هلیکوپتر و سایر هواگردهای دشمن نیز آسیب وارد کند.

سلاح لیزری LANCE حاصل همکاری لاکهید مارتین با دو کمپانی آمریکایی دیگر به نام‌های Northrop Grumman و Boeing است. سیستم کنترل تابش که وظیفه هدایت پرتوی لیزری به سمت هدف را دارد، توسط Northrop Grumman ساخته شده‌ است. بوئینگ نیز غلاف در برگیرنده سیستم به منظور نصب زیر هواپیما و سیستم‌های جانبی آن را ساخت و این سیستم را در فوریه ۲۰۲۱ تحویل نیروی هوایی آمریکا داده است.

اعضای تیم AFRL و بوئینگ در پروژه SHiELD در حال بررسی غلاف آماده شده سلاح در کارخانه بوئینگ

کنت وود، سرپرست آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا AFRL، در بیانیه‌ای به Breaking Defense گفته است: سیستم‌های جانبی ساخته شده برای این سلاح نیز کوچک‌ترین‌ و فشرده‌ترین نمونه‌ها در نوع خود تا به امروز هستند. آن‌ها قصد دارند با بررسی و مطالعه سلاح تحویل شده توسط لاکهید مارتین، موارد دقیق کاربری عملی و بالقوه آن را در سناریوهای واقعی محک زده و در آینده آن را علیه اهداف مختلف آزمایش نمایند. گام بعدی آن‌ها نیز یکپارچه سازی LANCE با سیستم حرارتی به منظور مدیریت گرمای تولیدی و خنک کردن توپ لیزری است.

وقتی از تایلر گریفین در مورد زمان آزمایش این سلاح در نبردهای واقعی پرسیده شد، او پاسخ را به نیروی هوایی سپرد و کنت وود سرپرست AFRL، به Breaking Defence عنوان کرد که این اداره مجوز انتشار اطلاعات بیشتر را هنوز دریافت نکرده است و در حال حاضر این سیستم در مرحله آزمایشات نهایی است.

هنوز اطلاعات دقیقی از توان عملیاتی این سلاح لیزری به بیرون درز نکرده است و باید منتظر بمانیم تا در روزهای آینده اطلاعات بیشتری از این سیستم منتشر شود.

منبع: breakingdefense