Menu

کشف یک سیاره گازی جوان در نزدیکی زمین

کشف یک سیاره گازی جوان در نزدیکی زمین
تک نیوز

محققان به تازگی یک سیاره گازی جوان کشف کرده اند که در کمترین فاصله با زمین قرار دارد. این سیاره تنها 5 میلیون سال عمر داشته و در فاصله 330 سال نوری از زمین قرار دارد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، سیاره عظیم تازه کشف شده با نام ۲MASS ۱۱۵۵-۷۹۱۹ b در حدود 10 برابر سنگین تر از مشتری برآورد شده و مداری که ستاره میزبان در آن قرار گرفته 600 برابر زمین است. آنی دیکسون- وندرولد محقق ارشد دانشگاه روچستر در مورد این کشف می گوید: این بررسی میتواند نحوه شکل گیری غول های گازی را مشخص کند. سیاره های کشف شده در ماموریت های فضایی قبلی همگی قدیمی بوده اند. اما این سیاره کاملا جوان است.

بررسی های انجام شده نشان می دهد که این سیاره بسیار جوان بوده بطوریکه هنوز برخی از فرآیندهای تشکیل آن به اتمام نرسیده است. داده های رصدخانه فضایی گایا منجر به کشف این سیاره جوان شده است و طول عمر آن را هزاران بار کوچکتر از خورشید برآورد کرده است.

محققان این پژوهش تلاش دارند تا با استفاده از تصویربرداری، پیگیری و طیف سنجی به رازهای نهفته در تشکیل این سیاره پی ببرند. اینکه سیاره هایی نظیر این سیاره جوان قادر هستند تا از ستاره خود دور باشند و بتوانند در مسیر خود به سرانجام برسند چگونه امکانپذیر خواهد بود.