Menu

طلب ۸۷۰ میلیاردی بیمارستان ها از بیمه ها/ ۹۹۰ میلیارد کسری قطعی

طلب ۸۷۰ میلیاردی بیمارستان ها از بیمه ها/ ۹۹۰ میلیارد کسری قطعی
خبرگزاری مهر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در اولین نشست خبری پس از انتصاب، به تشریح برنامه ها و سیاست های دانشگاه در حوزه سلامت پرداخت.

وی افزود: پنج میلیون و هفتصد هزار نفر از جمعیت کشور تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار دارند که این جمعیت در استان تهران سهم ۴۰.۵ درصدی و در شهر تهران به پوشش ۴۶.۵ درصدی می رسد. 

زالی با اشاره به وجود ۱۲ دانشکده زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: ۲۰ بیمارستان داریم که ۱۲ بیمارستان کاملا آموزشی و ۸ بیمارستان، درمانی هستند.

وی ادامه داد: به طور کلی ۷۵ بیمارستان دولتی، خیریه، خصوصی و عمومی در محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار دارند.

زالی گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر دریافت کننده خدمات بهداشت حرفه ای دانشگاه هستند که ۱۵ درصد سهم جمعیت کارگری کشور را شامل می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به وجود ۳۸۰۰ مدرسه با ۹۰۰ هزار دانش آموز تحت پوشش دانشگاه اشاره کرد و افزود: ۴۶۰ کارخانه تولید مواد غذایی به همراه ۱۸۸ کارگاه تولید مواد غذایی، تحت پوشش دانشگاه هستند. 

زالی به وجود ۹۰۰ مرکز درمان سرپایی معتادان و ۷۰۰ عطاری اشاره کرد و گفت: ۳۵ کارخانه تولیدی آرایشی بهداشتی و دارویی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار دارد.

وی همچنین به استقرار ۱۸۰۰ داروخانه در محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: حجم نظارت دانشگاه بسیار گسترده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه نشست خبری به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: تاکنون ۲۳۰ هزار بستری بیمارستانی و ۲۴۰ هزار عمل جراحی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه انجام شده است.

وی با اشاره به وجود ۳۵ پایگاه بهداشتی، ۱۲۶ خانه بهداشت و هشت شبکه بهداشتی که تحت پوشش دانشگاه هستند، افزود: ضریب اشغال تخت و بیمارستانی دانشگاه ۸۱.۶ درصد است  و مجموع تخت های مصوب دانشگاه ۴۲۰۰ تخت بیمارستانی است که در حال حاضر بالغ بر ۵ هزار تخت بیمارستانی در زیرمجموعه این دانشگاه فعال است.

زالی به احداث بیمارستان هزار تختخوابی در شرق تهران اشاره کرد و گفت: این دانشگاه توانسته برای اولین بار با مصوبه شورای اقتصاد و استفاده از ظرفیت فاینانس بتواند این بیمارستان هزار تختخوابی را احداث کند.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر ۸۶۰۰ متر مربع پروژه بهداشتی در دست احداث داریم، افزود: ۹۰ درصد این پروژه ها تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

زالی یکی از مشکلات  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را نداشتن پردیس دانشگاهی عنوان کرد و گفت: ما ۱۷ خوابگاه داریم که ۳۲۰۰ دانشجو در این خوابگاه ها مستقر هستند که با توجه به پراکندگی این خوابگاه ها در اقصی نقاط تهران مشکلات متعددی به لحاظ مالی برای دانشگاه ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: از همین رو تلاش کردیم با کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مساعدت وزیر بهداشت پردیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را احداث کنیم.

زالی توضیح داد: در حال حاضر مشغول رایزنی با وزارت دفاع برای خریداری این فضا هستیم که امیدواریم بتوانیم در دهه فجر شاهد عملیات تبادل مبایعه نامه این پردیس میان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و وزارت دفاع باشیم.

وی با اشاره به انحراف ۴۹۰ نفری پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: این وضعیت باعث شد که فقط در ترم اول ۱۸ میلیارد تومان بار مالی برای این دانشگاه ایجاد شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: تا پایان سال ۹۷ این دانشگاه در برنامه های آموزشی با ۱۰۵ میلیارد تومان کسری مواجه بوده است که پیش بینی می کنیم این عدد تا پایان سال ۹۸ به ۱۷۰ میلیارد و پایان سال ۹۹ به ۲۵۰ میلیارد تومان کسری آموزشی برسد.

زالی در ادامه به بودجه های بهداشت و درمان دانشگاه اشاره کرد و افزود: بودجه های بهداشتی و درمانی سال ۹۸ که دولت و مجلس برای ما مصوب کرده است، ۸۳۰ میلیارد تومان بوده است که البته آنچه را که تاکنون به دست دانشگاه رسیده با بودجه ابلاغی تفاوت دارد.

وی با اعلام اینکه تا پایان شهریور ۹۸، دانشگاه دچار ۹۹۰ میلیارد تومان کسری قطعی بوده است، افزود: ۲۳۰ میلیارد آن مربوط به مطالبات پرسنل، ۱۸۰ میلیارد مطالبات پیمانکاران، ۳۶۰ میلیارد مطالبات شرکت های پخش و توزیع دارو و ... بوده است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مطالبات این دانشگاه از بیمه ها ۸۷۰ میلیارد تومان است که عمدتا بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت را شامل می شود.

زالی تاکید کرد: این مطالبات مربوط به دو و نیم سال اخیر بوده است.

وی با اعلام اینکه برای دانشگاه رقم ۱۳۹۰ میلیارد تومان درآمد را پیش بینی کرده اند، افزود: ما تاکنون فقط توانسته ایم ۵۶۰ میلیارد کسب کنیم چون بخش زیادی از درآمد ما موکول به تامین مطالبات از بیمه هاست و متاسفانه گردش نقدینگی بیمه ها دچار اختلال بوده و در نتیجه وضعیت درآمد دانشگاه را با مشکل مواجه کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام اینکه ۳۲ درصد پرسنل دانشگاه ردیف بودجه ای ندارند، افزود: ما نمی توانیم این تعداد نیرو را حذف کنیم زیرا در حال حاضر نیز با کمبود پرستار و نیروی اتاق عمل و همچنین سایر پرسنل بیمارستانی مواجه هستیم و این در حالی است که فقط ۳۰۰ نفر مجوز جذب نیرو به ما داده اند.

زالی با اعلام اینکه ۷۹ درصد پول و اعتبار دانشگاه در سال ۹۶ برای حقوق و مزایای پرسنل هزینه شده است، افزود: این عدد در سال ۹۷ به ۸۱.۵ درصد و در سال ۹۸ به ۹۲.۵ درصد رسیده است. یعنی اینکه رئیس دانشگاه فقط می تواند با ۷.۵ درصد بودجه ای که باقی می ماند به ارائه خدمات بپردازد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه وضعیت ارائه خدمات بیمارستان ها با توجه به مشکلات نقدینگی چگونه است، گفت: معدل ارائه خدمات ما در بخش سرپایی، بستری و ارائه خدمات درمانی، تا ۱۵ آبان ۹۸ نسبت به ۸ ماه سال گذشته، ۲۰ درصد رشد داشته است.

زالی افزود: ما موفق شدیم در حوزه دارو، ۲۵ درصد نسبت به سال ۹۷ صرفه جویی داشته باشیم و سهم متمرکز از طرح تحول سلامت نیز با ۳۵ درصد صرفه جویی همراه بوده است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در عین حال، پرداخت نشدن کارانه پرسنل بیمارستان ها را بزرگ ترین چالش پیش روی کادر درمانی دانست و گفت: پرستار ما ۹ ماه کارانه طلب دارد و پزشک ما که یک سال قبل خدمتی را ارائه داده است، هنوز کارانه خودش را نگرفته است.