Menu

انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟

انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟
ستاره

مخلوط چیست؟ چگونه تشکیل می‌شود؟ انواع مخلوط کدامند؟ محلوط چه تفاوتی با محلول دارد؟ پاسخ این پرسش‌ها و اهمیت وجود مخلوط‌ ها در زندگی را در این مطلب خواهید خواند.

خبرتیوب| سرویس علوم - مخلوط‌ ها در زندگی ما نقش ویژه‌ای را بر عهده دارند. بیشتر موادی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، مخلوط هستند. انواع غذاها، سالاد، نان، چای شیرین، آب میوه‌ها، شوینده‌ها و ... همگی نوعی از مخلوط‌ها محسوب می‌شوند. هوایی که تنفس می‌کنیم هم نوعی مخلوط است. پس می‌توان گفت، بیشتر مواد اطراف ما و بیشتر مواد در طبیعت، به صورت مخلوط هستند. در این مطلب می‌آموزیم مخلوط چیست؟ چگونه تشکیل می‌شود؟ چه انواعی دارد؟ و چه تفاوتی با محلول دارد؟ با مجله خبرتیوبهمراه باشید تا درباره این موضوع و پاسخ این پرسشها، بیشتر بدانید.در این مطلب می‌خوانید:

 • مخلوط چیست؟
 •  چند نوع مخلوط داریم؟
 • محلول چیست و چه تفاوتی با مخلوط دارد؟
 • انواع محلول‌ها
 • وقتی دو مایع با یکدیگر ترکیب می‌شوند، چطور بدانیم مخلوط هستند یا محلول؟
 • مخلوط همگن و نا همگن چیست؟
 • روش‌های جداسازی مخلوط ها

مخلوط چیست؟ چیز‌هایی وجود دارند که از چند جزء مختلف تشکیل شده‌اند، ولی هرکدام ویژگی‌های خود را دارند. به عبارت دیگر، اگر دو یا چند ماده را، روی هم ریخته و زیر و رو کنیم طوری که هر ماده، رنگ، شکل و خاصیت‌های خود را حفظ کند، یک مخلوط ساخته‌ایم.

مخلوط چیست؟

مواد یک مخلوط بر اثر ترکیب شدن، تغییر شکل نمی‌دهند و می‌توان آن‌ها از هم جدا کرد. برای مثال به یک بشقاب سبزی خوردن نگاه کنید: سبزی‌های مختلفی در آن وجود دارد، اما به راحتی می‌توانید هر سبزی که خواستید را از آن جدا کنید. همچنین می‌توانید، کمی نخود، عدس و لوبیا بردارید و همه را با هم در ظرفی بریزید و ترکیب کنید. شما یک مخلوط ساخته‌اید، اما به سادگی می‌توانید نخود‌ها را از این مخلوط جدا کرده و در ظرف دیگری بریزید.

انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟

خوب است بدانید: مواد سازنده صابون چیست؟

 

 چند نوع مخلوط داریم؟

محلول چیست و چه تفاوتی با مخلوط دارد؟

انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟

حلال مایعی است که ماده‌ای را در خود حل می‌کند. مثل آب در مثال بالا حل شونده ماده‌ای است که در مایعی حل شده و دیگر دیده نمی‌شود.. مثل قند در مثال بالا

حلالمایعی است که ماده‌ای را در خود حل می‌کند. مثل آب در مثال بالا
حل شوندهماده‌ای است که در مایعی حل شده و دیگر دیده نمی‌شود.. مثل قند در مثال بالا

حلال

مایعی است که ماده‌ای را در خود حل می‌کند. مثل آب در مثال بالا

حل شونده

ماده‌ای است که در مایعی حل شده و دیگر دیده نمی‌شود.. مثل قند در مثال بالا

محلول‌ها، نوعی از مخلوط هستند که در آن‌ها اجزای سازنده بطور یکنواخت در همه جا پخش شده و نمی‌توان هر جزء را به آسانی از یکدیگر تشخیص داد. 

انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟

انواع محلول‌ها

۱. مایع در مایع ... مثل جوهر در آب۲. جامد در مایع ... مثل نمک در آب۳. گاز در مایع ... مثل نوشابه گازدار

انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟

وقتی دو مایع با یکدیگر ترکیب می‌شوند، چطور بدانیم مخلوط هستند یا محلول؟

 • اگر دو مایع به طور یکنواخت با هم ترکیب شده و از هم جدا نشوند، نتیجه می‌گیریم دو مایع محلول هستند. مثلا اگر چند قطره جوهر در یک لیوان آب بریزید، جوهر در آب حل می‌شود و دیگر قابل جداسازی نیست.
 • در صورتی که یک مایع در مایع دیگر به صورت معلق دیده شود، نتیجه می‌گیریم که مخلوط است. این ترکیب را اگر مدتی بی‌حرکت در یک جا قرار دهیم، به تدریج از هم جدا می‌شوند. مثلا اگر روغن مایع و آب را با هم مخلوط کنید، می‌بینید که این دو مایع در یکدیگر حل نشده و پس از مدتی، روغن روی سطح آب می‌ایستد. پس این‌ها با هم مخلوط شده‌اند.
انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟

مخلوط همگن و نا همگن چیست؟

۱. یکنواخت (همگن یا محلول) ... مثل مخلوط آب و شکر۲. غیر یکنواخت (نا همگن یا معلق) ... مثل مخلوط آب و نشاستهبه یاد داشته باشید که: هر محلولی مخلوط است، ولی هر مخلوطی محلول نیست. یعنی محلول، نوع خاصی از مخلوط را گویند، که ماده حل شونده به طور یکنواخت (همگن) در حلال پراکنده شود. همچنین زلال و شفاف به نظر برسد و با نگاه کردن، به مخلوط بودن آن نتوان پی برد.در حالی که، در مخلوط غیر یکنواخت (ناهمگن) اجزای سازنده، به طور یکنواخت در همه جا پخش نشده و در بیشتر موارد نیز می‌توان همه یا تعدادی از اجزای مخلوط را به آسانی تشخیص داد.

انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟

پس مخلوط‌های ناهمگن دو ویژگی دارند:   قابل تشخیص بودن اجزا  پخش غیر یکنواخت هر جزء برای مثال، اگر ماسه را در آب بریزید، پس از مدتی، ماده جامد در آب ته نشین می‌شود. در این حالت، مخلوط صاف و شفافی نداریم. پس این نوع مخلوط، ناهمگن است و محلول نیست.حال اگر آب و نمک را با هم مخلوط کنیم، نمک به طور یکنواخت در آب پراکنده و حل می‌شود. مخلوط بدست آمده، صاف و شفاف است. پس آب نمک، یک مخلوط همگن و به عبارتی یک محلول است.

پس مخلوط‌های ناهمگن دو ویژگی دارند:  

 1. قابل تشخیص بودن اجزا 
 2. پخش غیر یکنواخت هر جزء
انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟

روش‌های جداسازی مخلوط ها

 • صاف کردندر این روش همیشه از وسیله‌ای برای صاف کردن استفاده می‌شود. به این وسیله صافی می‌گویند. مثلا اگر آب و ماسه را با هم مخلوط کنید و بعد آنرا از یک پارچه توری یا کاغذ صافی، رد کنید، می‌بینید که ماسه روی صافی می‌ماند و آب رد می‌شود. 
انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟
 • سرریز کردن یک بار هنگام شستن برنج کنار مادر خود بایستید و کار او را از نزدیک نگاه کنید. او پس از مخلوط کردن آب و برنج چگونه برنج را جدا می‌کند؟ مشاهده می‌کنید که جزء سنگین این مخلوط یعنی برنج، در زیر ظرف و جزء سبک‌تر یعنی آب در روی ظرف قرار می‌گیرد. با سرریز کردن آب از برنج جدا می‌شود.
انواع مخلوط چیست و چه تفاوتی با محلول دارد؟
 • تبخیر (بخار کردن)وقتی یک محلول داریم به راحتی یک مخلوط نمی‌توان اجزای آن را از هم جدا کرد. در این حالت از روش تبخیر استفاده می‌کنیم. مثلا برای تهیه نمک خوراکی، محلول خالص آب نمک را تبخیر می‌کنند، تا آب بخار شود و نمک باقی بماند.

سخن آخر

این را هم بهتر است بدانیم که، از مخلوط ها باید درست استفاده کنیم. مخلوطی که نمی‌شناسیم را نباید مزه کنیم. مواد شیمیایی را نباید با هم مخلوط کنیم. بعضی از مخلوط‌ها برای سلامت ما و دیگر جانداران، مضر هستند. موارد بسیار دیگری هم وجود دارند که شما می‌توانید به ما بگویید.

چه پیشنهادی برای استفاده درست از مخلوط‌ها و محلول‌ها دارید؟ برای جدا کردن مخلوط‌ها از هم، چه راه‌هایی را می‌شناسید و پیشنهاد می‌دهید؟ در نهایت می‌توانید مطلبی درباره مواد تشکیل دهنده مداد را هم در خبرتیوببخوانید.