Menu

بررسی چند اختراع الهام گرفته شده از طبیعت و ایده گرفتن از آفرینش

بررسی چند اختراع الهام گرفته شده از طبیعت و ایده گرفتن از آفرینش
ستاره

با بررسی چند اختراع الهام گرفته شده از طبیعت و ایده گرفتن از آفرینش (دوربین عکاسی از چشم، لباس ضد گلوله از تارعنکبوت، چاقو از دندان و ...) همراه ما باشید.

خبرتیوب| سرویس علوم - طبیعت منبع عظیمی از ایده برای پیشرفت بشر است. بسیاری از اختراعات کهن تا نوآوری‌های جدید الهام گرفته از طبیعت، پدیده‌های طبیعی و هر آنچه درون آن است. به جرات می‌توان گفت بدون ایده گرفتن از طبیعت و آفرینش امکان خلق آثار جدید وجود نداشت. در ادامه به بررسی چند اختراع الهام گرفته شده از طبیعت و ایده گرفتن از آفرینش خواهیم پرداخت.

اختراعات الهام گرفته از طبیعت

نام موجود در طبیعتاختراع الهام گرفته از آن
چشمدوربین عکاسی
تارعنکبوتلباس ضدگلوله -تورماهیگیری
دندانچاقو
سنجاقکریز ربات پرنده
کلیهدستگاه دیالیز

در ادامه برخی از جذابترین الهامات انسان از طبیعت را خواهید دید.

نام موجود در طبیعتاختراع الهام گرفته از آن
پای اردک و مرغابیکفش‌های لاستیکی غواصان
ساختار بدن خفاشسیستم رادار
سر دارکوبضربه گیر در جعبه سیاه هواپیما
بدن انسانبتن خود تعمیر
پوست بدن کوسهپوشش های ضد باکتری
دلفینرادار سونار
ماهیچه انسانکابل های نگه دارنده پل های معلق
آب پیمایانکشتی
فیبر نوریاسفنج های دریایی
نیلوفر آبیتمیز کننده‌های طبیعی
کندوی عسلتخته اسنوبورد
گل قاصدکچتر پرواز
پوست کوسهلباس شنای ورزشکاران

برخی دیگر از اختراعات بشر با الهام از طبیعت

بررسی چند اختراع الهام گرفته شده از طبیعت و ایده گرفتن از آفرینش

ساخت هواگرد با الهام از عقاب

عقاب الهام‌بخش دانشمندان در ساخت هواگردهایی با مصرف انرژی پایین است. چرا که عقاب بال‌های خود را به گونه‌ای می‌گشاید که بدون مصرف نیروی فراوان در میان هوا نوسان کند. گرایش بال به سرازیری در حین حرکت، تاثیر مثبتی بر نیروی شناوری دارد.

بررسی چند اختراع الهام گرفته شده از طبیعت و ایده گرفتن از آفرینش

عروس دریایی و سنسورهای شناورهای دریایی

میلیون‌ها سال است که عروس دریایی در اعماق متوسط اقیانوس‌ها یافت می‌شود. عروس دریایی در آب شناور است و به وسیله خارج کردن آب از پشت خود و با حرکت کششی ناشی از آن به سمت جلو حرکت می‌کند. سرعت عروس دریایی ده کیلومتر در ساعت است.مرکز تحقیقات بیونیک شرکت آلمانی (Festo) دستاورد‌های زیادی در ساخت روبات براساس الگو‌های طبیعی به دست آورده است. از جمله آنان ساخت روبات عروس دریایی است که مطابق روش حرکتی این جانور چه در هوا و چه در دریا حرکت می‌کند. در آینده‌ی نزدیک با استفاده از این تکنولوژی می‌توان برای طراحی سنسور‌های شناور بسیار ظریف دریایی استفاده کرد.

بررسی چند اختراع الهام گرفته شده از طبیعت و ایده گرفتن از آفرینش

پیوند پوست با الهام از یک کرم انگل

تکنیکی جدید در پیوند پوست و جراحی پیوند برای درمان زخم‌ها و یا سوختگی‌ها با الهام از یک کرم انگل شکل گرفته است. کرم خاردار Pomphorhynchus laevispierces با استفاده از تیغی خارمانند در روده میزبان خود نفوذ کرده و سپس سر کاکتوس مانندش را برای تغذیه در بافت میزبان محکم می‌کند.به طور مشابه، پیوند پوست چسبنده شامل یک وصله از سوزن‌های بسیار کوچک می‌شود که سر آن‌ها هنگام تماس با آب برجسته شده و بافت پیوندی را در جای خود نگه می‌دارد. به گفته دانشمندان این ماده سه برابر قوی‌تر از بخیه‌ها و چسب‌های جراحی است.

بررسی چند اختراع الهام گرفته شده از طبیعت و ایده گرفتن از آفرینش

اختراع چسب نر و ماده برزنتی (ولکرو) با الهام از روش چسبیدن دانه ها و میوه های خاردار گیاهان به موی سگ ها

چسب نر و ماده برزنتی (ولکرو) امروزه در هر چیزی از لباس فضانورادان تا کفش کودکان کاربرد دارد. این چسب با الهام از روش چسبیدن دانه‌ها و میوه‌های خاردار گیاهان به موی سگ‌ها اختراع شد. در سال ۱۹۴۱، “جورج دو مسترال”، مهندس سوئیسی، دانه‌های خاردار را زیر میکروسکوپ مشاهده کرده و متوجه شد دارای صد‌ها قلاب ریز هستند که می‌توانند در حلقه‌های مو و یا لباس گیر کنند. وی ماده‌ای را بر اساس این کشف توسعه داده و آن را چسب نر و ماده برزنتی یا ولکرو نامید.

بررسی چند اختراع الهام گرفته شده از طبیعت و ایده گرفتن از آفرینش

نمایشگرهای رنگی برای کتابخوان های الکترونیکی با الهام درخشندگی بال پروانه

نمایشگر‌های رنگی برای کتابخوان‌های الکترونیکی با الهام از منبعی غیر معمول و نامحتمل توسط دانشمندان تولید شده اند: بال‌های پروانه. شرکت کوالکام تکنولوژیز نخستین مدل اولیه کتابخوان الکترونیکی تمام رنگی را بر اساس نوع درخشش بال‌های پروانه در نور توسعه داده است. این نمایشگر که به نام “میراسول” شناخته می‌شود از طریق بازتابش نور به جای انتقال نور از پشت نمایشگر همان گونه که در نمایشگر‌های LCD صورت می‌گیرد کار می‌کند. این نوع جدید نمایشگر قابلیت خواندن در نور شدید آفتاب را فراهم کرده و از عمر باتری بالایی نیز سود می‌برد.

تجربیات شما در برخورد با الهامات انسان از طبیعت چیست؟ آیا موارد دیگری را در اطراف خود در این رابطه مشاهده کرده‌اید؟