Menu

شناخت حیوان روباه و دانستنی های علمی و جالب درباره آن

شناخت حیوان روباه و دانستنی های علمی و جالب درباره آن
آرگا مگ

روباه از حیوانات باهوش و زیبایی است که در انواع مختلفی به صورت گروهی زندگی می کند. زیستگاه این حیوان محدود به منطقه خاصی نیست و می توان او...

اگر می خواهید بیش از این با حیوان روباه آشنا شوید، ادامه مطلب را جهت کسب آگاهی از این حیوان زیرک و باهوش مطالعه نمایید.

شناخت حیوان روباه و دانستنی های علمی و جالب درباره آن

حیات حیوانات وحش

کره زمین محل زندگی و سکونت انسان ها و بسیاری از حیوانات می باشد که در نژاد و شکل های مختلف کنار یک دیگر در شهر و طبیعت به زندگی می پردازند. در عصر امروز میان انسان و حیوانات رابطه جالبی شکل گرفته است که دچار دوگانگی در زندگی برخی از حیوانات و افراد شده است. به طور کلی حیوانات به ۲ گروه وحشی و اهلی تقسیم می شوند که حیوانات اهلی در کنار انسان ها و برخی موارد خانه آن ها به حیات می پردازند.

گفتنی است که حیوان ها آن طور که به نظر می رسند وحشی نیستند، مگر آن که جان خود و هم نوع هایشان توسط انسان ها به خطر افتد، در واقع آن زمان است که به حمله و مقابله با عوامل خطر زا می پردازند. اگر به دنبال علت آن هستید، باید گفت که اگر چنین نبود تا به کنون حیوان زنده ای به روی زمین باقی نمانده بود و بسیاری از آن ها توسط این عوامل کشته شده بودند.

قابل به ذکر است که روباه از دیگر حیواناتی به شمار می آید که خوی وحشی را دارا است. حیوان روباه از آن گروه موجوداتی است که با شنیدن نامش هم ممکن است ترس به دل بسیاری از افراد راه پیدا کند.

معرفی حیوان روباه

روباه از پستانداران همه چیز خوار است که با دارا بودن وزن بسیار کم، در برخی مواقع با دیگر گونه های خانواده های سگ سانان که شامل سگ، شغال و حیوان گرگ می باشد، اشتباه گرفته می شود. از نظر ظاهری این حیوان را می توان به صورت پاهای بلند و باریک، جثه ای لاغر اندام، بینی نوک تیز و دم پر پشت توصیف کرد. روباه از نظر زندگی کاملا اجتماعی و انعطاف پذیر است که در سراسر جهان با تغذیه های متفاوت قابل مشاهده می باشد.

اکثر روباه ها جثه ای به اندازه سگ را دارا هستند که از این رو در گروه این حیوان قرار گرفته است. وزن روباه را می توان چیزی در حدود ۷۰۰ گرم الی ۱۱ کیلو گرم در نظر گرفت که تماما این شرایط به نوع این حیوان بستگی دارد. به طور مثال روباه فنک از کوچک ترین های شناخته شده در این گروه است که ظاهرش از گربه بزرگ تر نمی شود، به این صورت که طول آن را می توان در حدود ۲۳ سانتی متر و وزنش را نیز ۱ الی ۱/۵ کیلو گرم در نظر گرفت. برخی دیگر از این گونه های جانوری می توانند طول ۸۶ سانتی متر را دارا باشند، گفتنی است که تنها دم آن ها در حدود ۳۰ الی ۵۶ سانتی متر است.

کثیری از روباه ها در جنگل زندگی می کنند، اما می توان تعدادی شان را در کوهستان ها، چمنزارها و صحرا ها نیز مشاهده کرد.

شناخت حیوان روباه و دانستنی های علمی و جالب درباره آن
 • تغذیه

تغذیه

به طور طبیعی روباه ها همه چیز خوار می باشند، به این صورت که با ذات گوشت خواری، می توان برخی از گونه های گیاه خوار آنان را نیز مشاهده کرد. سبک غذایی آن ها را می توان وابسته به حیوان مارمولک، موش، موش خرما، موش صحرایی، خرگوش و حشرات و دیگر حیوانات کوچک به شمار آورد.

همچنین روباه هایی که در نزدیکی اقیانوس و دریا ها زندگی می کنند، ویژگی تغذیه از ماهی و خرچنگ ها را دارا هستند. همچنین در بسیاری از مواقع دیده شده است، روباه هایی که در پیدا کردن غذا با مشکل مواجه شده اند، به سطل زباله، غذا های باقی مانده و دور ریخته روی می آورند. سبک مصرف غذای آن ها به این صورت است که پس  از سیر شدن، باقی مانده غذای خود را در زیر برف و یا خاک پنهان می کنند.

 • مکان زندگی

مکان زندگی

بسیاری از روباه ها خانه خود را به وسیله سوراخ کردن سطح زمین می سازند. این سوراخ ها مکانی خنک برای خوابیدن، پنهان غذا و نگه داری از توله ها به حساب می آید. گفتنی است که این حفره ها به طور طبیعی از چندین راه خروجی برخوردار می باشند، چرا که به هنگام حمله شکارچی، روباه و توله هایش راهی برای فرار داشته باشند. همچنین با توجه به ویژگی اجتماعی و انعطاف پذیری این حیوان؛ گفتنی است که روباه به طور اغلب با گروهی از هم نوعان خود به صورت چندین نر و ماده، فرزندهایشان به صورت گروهی با یک دیگر زندگی می کنند. شکار این حیوان در اغلب مواقع شب ها صورت می گیرد که به همین علت در طی روز به استراحت و  خواب می پردازند.

همچنین موضوع گفته شده با توجه به مکان زندگی و گروه این حیوان کاملا متغیر می باشد.

گفتنی است که حیوان روباه از قدرت بینایی بسیار بالایی برخوردار می باشد که این ویژگی در او با گربه ها برابری می کند. همچنین با توجه به شباهت ظاهری چشم هایشان با یک دیگر، می توان تفاوت آن ها را در سرعت بسیار بالای روباه بیان کرد. چرا که به راحتی می تواند ۷۲ کیلومتر را در ساعت طی کند و نام خود را در فهرست حیوانات بسیار سریع و چابک وحشی قرار دهد.

شناخت حیوان روباه و دانستنی های علمی و جالب درباره آن
 • فصول جفت گیری

فصول جفت گیری

در ماه های جفت گیری، روباه ماده شروع به زوزه کشی برای اعلام آمادگی خود در رابطه با جفت گیری می کند. روباه ماده پس از جفت گیری مقداری شاخه و برگ به درون حفره ها می برد تا مکان گرم و نرمی برای توله هایی که به زودی دنیا می آیند، ایجاد کند. گفتنی است که مدت زمان حاملگی روباه ها، ۵۳ روز است که هر بار بین ۲ تا ۷ توله به دنیا خواهد آمد.

نگه داری از توله های کوچک تر به عهده تمامی اعضای خانواده است و حتی خواهر و برادر های بزرگ تر نیز در این امر شریک هستند. گفتنی است که روباه ها از طول عمر بسیار کمی برخوردار هستند و می توان زمان آن را چیزی در حدود ۳ سال در نظر گرفت. اما این شرایط به هنگام زندگی با انسان ها تغییر پیدا می کند و به افزایش عمری در حدود ۱۰ الی ۱۲ سال دست پیدا می کند.

 • معرفی انواع روباه

معرفی انواع روباه

 1. روباه قرمز
 2. روباه ترکمنی
 3. روباه قطبی
 4. شاه روباه
 5. روباه صحرایی
 6. روباه شنی
 7. روباه تیرزو
 8. روباه رنگ پریده
 9. روباه تیتی
 10. روباه دماغه
 11. روباه توله
 12. روباه بنگال
 13. روباه سیبریایی
شناخت حیوان روباه و دانستنی های علمی و جالب درباره آن

دانستنی های جالب در رابطه با روباه

در ادامه مطلب پرسش و پاسخ هایی را در رابطه با اطلاع از دیگر حقایق این حیوان باهوش مطالعه می کنید.

 • تمایزات روباه با سگ در چه چیزی می باشد؟

تمایزات روباه با سگ در چه چیزی می باشد؟

قابل به ذکر است که روبا ها تنها حیوان از خانواده سگ هستند که توانایی استفاده از پنجه خود را به هنگام حمله و همانند گربه دارند. همچنین قدرت هوش و حمله آن ها نسبت به سگ ها بسیار بالا می باشد و به هنگام حمله از دقت و هوشیاری بسیار بالایی برخوردار هستند.

 • مناطق مناسب برای زیست روباها، کجا می باشد؟

مناطق مناسب برای زیست روباها، کجا می باشد؟

همان طور که مطالعه کردید، روباه ها از انواع مختلفی برخوردار هستند که زندگی برایشان چندان سخت نیست و در بسیاری از مناطق جهان می توانند به حیات بپردازند. گفتنی است که این پستاندار را می توان در بسیاری از مناطق همچون؛ اطراف شهرها، جنگل ها، کوه ها، چمنزار ها، قطب شمال و جنوب مشاهده کرد.

 • ویژگی توله روباه های تازه متولد شده، چیست؟

ویژگی توله روباه های تازه متولد شده، چیست؟

طبق تحقیقاتی که در این رابطه صورت گرفت، مشخص شد که توله های روباه در ابتدای تولد از قدرت راه رفتن و شنیداری برخوردار نیستند. از این رو مادر و دیگر افراد گروه وظیفه حفاظت از آنان را بر عهده دارند و تغذیه شان توسط شکار هایی که توسط دیگر روباه های گروه انجام می شود، تامین می شود.

شناخت حیوان روباه و دانستنی های علمی و جالب درباره آن
 • آیا روباه ها از نژاد سگ می باشند؟

آیا روباه ها از نژاد سگ می باشند؟

این سوال می تواند از بزرگ ترین پرسش های هر فرد در رابطه با روباه ها باشد. باور این مورد شاید مقداری سخت باشد، اما گفتنی است که روباه ها از خانواده حیوان سگ می باشند.

 • ورزشی که به صورت شکار روباه نام گرفته است!

ورزشی که به صورت شکار روباه نام گرفته است!

با کمال تاسف باید این چنین گفت که برخی از کشور ها، شکار روباه را ورزش می دانند و در طی سال به انجام آن نیز می پردازند. گفتنی است که طی قانون های مطرح در سال ۲۰۰۴ میلادی، انگلستان افراد را از شکار این حیوان منع کرد. اما در عین حال برخی کشور ها همانند ایرلند، آمریکای شمالی و استرالیا این فعالیت ها آزاد و قانونی می باشد که در این شرایط افراد بسیاری به شکار سگ و روباه های بی گناه می پردازند.

 • کدام گونه از روباه ها، به راحتی از درخت بالا می رود؟

کدام گونه از روباه ها، به راحتی از درخت بالا می رود؟

همان طور که انواعی از گونه های روباه را مطالعه کردید، گفتنی است که نوع روباه خاکستری به راحتی می تواند از درخت بالا برود.

 • ویژگی اجتماعی در روباه ها به چه صورت است؟

ویژگی اجتماعی در روباه ها به چه صورت است؟

این حیوان اجتماعی توجه خاصی به رشد توله های خود دارد که چه بسا در این رابطه بسیار هوشمندانه و دقیق نیز عمل می کند. این عبارت بدان معناست که امکان دارد زندگی خود را برای نجات دیگر  عضو از خانواده خود به خطر بیندازد تا دیگری را نجات دهد.

شناخت حیوان روباه و دانستنی های علمی و جالب درباره آن
 • قدرت فوق العاده شنوایی حیوان روباه به چه صورت است؟

قدرت فوق العاده شنوایی حیوان روباه به چه صورت است؟

همان طور که مطالعه کردید، قدرت فوق العاده این حیوان در شنوایی سبب شده که صدا های بسیاری را از مسافت طولانی همچون ۳۶/۵ متری بشنود.