Menu

آشنایی با آناتومی شش و عملکرد ریه

آشنایی با آناتومی شش و عملکرد ریه
آرگا مگ

در این مطلب شما را با ساختار ریه و عملکرد آن آشنا می کنیم. جالب است بدانید که ریه ها علاوه بر تنفس می توانند باعث جلوگیری از عفونت...

آشنایی با آناتومی شش و عملکرد ریه

آناتومی شش

شش ها مراکز مهم اکسیژن رسانی هستند و شما با هر دم و باز دم می توانید مقدار بسیار زیادی از هوای کثیف درون بدن را خارج کرده و هوای تمیز را جایگزین آن کنید. هر فردی در بدن خود دارای دو ریه و یا همان شش می باشد که در قفسه سینه و دو طرف قلب قرار گرفته است. شکل ریه ها مخروطی است و پایه های آن به دیافراگم متصل می شود.

تفاوت ریه ها

  • باید بدانید که علیرغم جفت بودن ریه ها اندازه هیچ کدام شبیه دیگری نمی باشد ریه سمت چپ از دو لوب تشکیل شده است در حالی که ریه سمت راست شما از سه لوب تشکیل می شود.
  • از دیگر تفاوت این دو ریه می توان به فرورفتگی ریه سمت چپ اشاره کرد که قلب در این فرو رفتگی جا می گیرد و ریه راست کمی کوتاه تر از سمت چپی می باشد تا فضای مناسب برای کبد و اجزای دیگر را فراهم کند.
  • از نظر ظرفیت هم ریه راست عملکرد بهتری دارد.
آشنایی با آناتومی شش و عملکرد ریه

لایه های ریه

ریه ها از دو غشا تشکیل شده اند تا به خوبی از آن ها محافظت کند. غشای داخلی ریه ها سطح بیرونی شش ها را می پوشاند و غشای بیرونی به قفسه سینه می چسبد تا در حین حرکت ریه ها حرکت نکنند و ثابت بمانند. فضای بین این دو غشای مهم در ریه ها را مایع پلور می پوشاند.

درخت برونش

ریه ها از بخش انتهایی نای شروع می شوند و در ادامه یک مسیر Y وارونه را به نام برونش می سازند. این ساختار وارونه را درخت برونش می نامند. باید بدانید که این برونش ها کوچک و کوچک تر می شوند و همانند شاخه های درختی به تمام بخش های ریه کشیده می شوند و ضخامت آن ها به تدریج کاهش می یابد.

کیسه های هوایی

آناتومی شش بسیار ساده می باشد ولی از درون دارای اجزای بسیار گسترده ای است. کیسه های هوایی بسیار کوچک می باشند و در بدن هر انسان بالغ حدودا ۷۰۰ میلیون کیسه هوایی وجود دارد.

آشنایی با آناتومی شش و عملکرد ریه

سورفاکتانت

یکی از مهم ترین سلول هایی که در ریه ها ایجاد می شود سورفاکتانت می باشد. این سلول ها از ترکیب لیپد ها، پروتئین ها، وکربوهیدرات ها ساخته شده اند و در جنین هایی که قبل از ۹ ماهگی بدنیا می آیند تشکیل نشده است بنابراین این نوزادان نارس نمی توانند به خوبی نفس بکشند. این ماده ها می توانند از چسبندگی ریه ها به یکدیگر جلوگیری کنند.

عملکرد های ریه

ریه ها برای بدن ضروری اند و اگر نباشند نمی توانید نفس بکشید. در واقع عمل تنفس یکی از اصلی ترین کار هایی می باشد که این ساختار انجام می دهد ولی باید بدانید که بر اساس آناتومی شش ها کارکرد های دیگری هم دارد که در ادامه برایتان بیان می کنیم.

تعادل اسیدیته و بازیته خون

در نظر داشته باشید که کربن دی اکسید بسیار زیاد می تواند منجر به اسیدی شدن خون شود بنابراین ریه ها این مشکل را تشخیص می دهند و سعی می کنند سرعت تنفس را بالا ببرند تا میزان PH خون به اندازه مناسب خود برسد.

محافظت کننده قلب

یکی از عملکرد های بسیار خوبی که این بخش از بدن دارد این است که می توانند از قلب محافظت کنند و در اثر برخورد های فیزیکی میزان کم تری از ضربه را به قلب انتقال می دهند.

آشنایی با آناتومی شش و عملکرد ریه

فیلتر کردن لخته ها

شاید برایتان تعجب آور باشد اما این بخش از بدن می تواند لخته های خونی را فیلتر کند و می تواند به از بین بردن حباب های هوا کمک کند.

ذخیره کردن خون

ریه ها می توانند بر اساس نیاز های فردی میزانی از خون را در خودشان ذخیره کنند و چون با قلب در ارتباط اند می توانند به عملکرد آن نیز کمک کنند.

حفاظت در برابر انواع عفونت ها

ریه ها دارای غشا های خاصی می باشند و این غشا ها با تولید موادی می تواند از ایجاد عفونت در آن ها جلوگیری کند. باید بدانید که عفونت ریه می توانند مشکل ساز باشند و اگر درمان نشوند ممکن است منجر به ایجاد سرطان ریه شوند. می توانید از روش های مختلف پاکسازی ریه استفاده کنید تا با داشتن شش های سالم کیفیت زندگی خود را بالا ببرید.