Menu

حرکات کره زمین و چگونگی گردش آن به دور خورشید

حرکات کره زمین و چگونگی گردش آن به دور خورشید
آرگا مگ

در این مقاله شما را با انواع حرکات زمین و علل آن آشنا می کنیم و شما می توانید به دانسته های خود مطالبی جالب تر را اضافه کنید....

حرکات کره زمین و چگونگی گردش آن به دور خورشید

شناخت حرکات کره زمین

زمین در حال گردش می باشد و هر ثانیه ای از زمان که می گذرد در حال حرکت است. انواع حرکات زمین شامل حرکت زمین به دور خودش و پیدایش روز و شب، حرکت زمین به دور خورشید و پیدایش سال ها، حرکت محور زمین به صورت تقدیمی، حرکت محور زمین به صورت تقرصی، حرکت خورشید و زمین و سایر ستارگان به سمت ستاره نسر واقع می شود. در ادامه با هر یک از این حرکات آشنا می شوید.

  • حرکت زمین به دور خورشید

حرکت زمین به دور خورشید

جالب است بدانید که زمین با یک سرعت ثابت حرکت نمی کند و زمانی که به خورشید نزدیک می شود این حرکات تند تر می شوند. این حرکات باعث شکل گیری فصول و روز و شب می شود. همه این ها بدین معنا می باشد که اگر زمین از حرکت بایستد زمان متوقف می شود و همه در هر لحظه ای از روز و شب که هستند باقی می مانند.

  • حرکت وضعی

حرکت وضعی

در این حرکت زمین بع دور محور خودش می چرخد و شب و روز را ایجاد می کند. فاصله یک دور چرخش زمین به دور خود ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴ ثانیه می باشد.

حرکات کره زمین و چگونگی گردش آن به دور خورشید
  • حرکت ترقصی

حرکت ترقصی

این حرکت با یک لرزش سینوسی می باشد و با دوره ای ۱۹ ساله همراه است. این حرکت به واسطه چرخش ماه به دور زمین انجام می شود. همانطور که می دانید کره ماه هر ۲۹ روز یک بار به دور زمین می چرخد و با توجه به جرم کم ماه یک لرزش سینوسی در زمین شکل می گیرد.

  • حرکت تقدیمی

حرکت تقدیمی

از حرکات کره زمین می توان به حرکات تقدیمی اشاره کرد. این حرکت ناشی از گرانش ماه، خورشید و سایر سیارات می باشد. محور آن چرخش مانند یک فرفره مخروطی است که هر ۲۵۸۰۰ سال این محور توسط زمین طی می شود. این محور هم اکنون در امتداد ستاره های قطبی است ولی چندین سال دیگر این وضعیت تغییر می کند و دیگر نمی توان از این نشانه به عنوان جهت شمال استفاده کرد.

حرکات کره زمین و چگونگی گردش آن به دور خورشید

اثبات حرکت

آزمایش های بسیار زیادی انجام شده است که نشان می دهد زمین حول محورش در حال چرخش می باشد و از معروف ترین این آزمایش ها می توان به آزمایش فردی فرانسوی در سال ۱۸۵۱ اشاره کرد. این فرد فرانسوی معتقد بود که زمین روی محور خودش می چرخد و بنا به نظریه آونگ ها می تواند نوسان خود را حفظ کند و در امتداد شمال و جنوب حرکت خواهد کرد تا زمانی که نیروهایی آن را از حرکت باز دارند و در اینجا منظور نیروی اصطکاک هوا می باشد. چندین دلیل برای حرکت زمین وجود دارد که این دلایل عبارتند از:

  • توالی روز و شب
  • حفظ محور زمین با مدار چرخش آن توسط زمین
  • نیروی گریز از مرکز در همه زمین وجود دارد ولی در استوا بیش تر از سایر نقاط می باشد.
  • یخ بودن زمین در دو قطب شمال و جنوب
حرکات کره زمین و چگونگی گردش آن به دور خورشید

بسیاری از افراد تنها فکر می کنند که زمین دارای دو نوع چرخش می باشد که یکی می تواند ایجاد کننده روز و شب باشد و دیگری می تواند سال ها و ماه ها را ایجاد کند. در این مطلب حرکت های دیگر زمین به همراه علل ایجاد آن حرکت ها برایتان بررسی کردیم و امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک پیدایش زمین و گرمایش زمین این مقالات ارائه شده در رابطه با زمین را مطالعه کنید و اطلاعات خود را افزایش دهید.