Menu

اتیوپی رئیس سازمان بهداشت جهانی را به مداخله در امور داخلی‌اش متهم کرد | ایسنا

اتیوپی رئیس سازمان بهداشت جهانی را به مداخله در امور داخلی‌اش متهم کرد | ایسنا
ایسنا

دولت اتیوپی، مدیر آژانس سلامت سازمان ملل متحد را به مداخله در امور داخلی این کشور متهم کرد. به طور مجزا، یک نهاد دیگر سازمان ملل هشدار داد که منطقه تیگرای "در لبه یک بحران انسانی" قرار دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه دویچه وله، تدروس آدهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی شرایط منطقه جنگ‌زده تیگرای در اتیوپی را به "جهنم" تشبیه کرد.

اتیوپی از سازمان بهداشت جهانی خواست در مورد مدیر این سازمان تحقیق کند.

وزارت امور خارجه اتیوپی در نامه‌ای به هیأت اجرایی سازمان بهداشت جهانی، تدروس را به نشر "اطلاعات مضر و خدشه‌دار کردن شهرت، استقلال و اعتبار" این سازمان متهم کرد.

این وزارت خانه از سازمان بهداشت جهانی خواست تا از تدروس که خود اهل اتیوپی است برای "سوءرفتار و تخلف از مسئولیت حرفه‌ای و قانونی‌اش" تحقیق کند.

اتیوپی همچنین این مدیرکل را به حمایت از "جبهه آزادی مردم تیگرای" متهم کرد؛ این جبهه دشمن دولت اتیوپی و طرف دیگر مناقشه در منطقه شمالی اتیوپی به نام تیگرای است.

تدروس در هفته گذشته دولت اتیوپی را به محروم کردن میلیون‌ها شهروند تیگرای از غذا و دارو متهم کرد و گفت: در هیچ جای دنیا، جهنمی که در تیگرای شاهد آن هستیم وجود ندارد.

شمال اتیوپی از نوامبر سال ۲۰۲۰ و با دستور حمله نظامی ابی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی به منطقه تیگرای، در جنگ است. نبرد میان نیروهای جبهه آزادی مردم تیگرای، هزاران تن را به کام مرگ کشانده، میلیون‌ها تن را آواره کرده و صدها هزار تن را درگیر شرایطی مشابه قحطی کرده است.