Menu

پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی زنان بیوه | ایسنا

پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی زنان بیوه | ایسنا
ایسنا

دبیر کل سازمان ملل متحد امروز ۲۳ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی برابر با ۳ تیر ماه جاری در پیامی به مناسبت روز جهانی زنان بیوه، دولت‌ها را برای حمایت از گنجاندن نیازهای فوری زنان بیوه در برنامه‌های محرک مالی فرا خواند.

به گزارش ایسنا، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در پیام خود به مناسبت روز جهانی زنان بیوه اعلام کرده که امسال روز جهانی زنان بیوه در حالی برگزار می‌شود که  مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در بسیاری از مناطق به خصوص برای مردان در حال افزایش است. این زمان مناسبی است برای تمرکز بر ابعاد اغلب فراموش شده بحران یعنی زندگی و آینده زنان بیوه‌ای که نادیده انگاشته می‌شوند.

گوترش با بیان این که مرگِ شریک زندگی در هر زمانی می‌تواند بسیاری از زنان را از حق وراثت یا دارایی محروم کند، اظهار داشت: در زمان همه‌گیری کرونا این خسارات اغلب برای بیوه‌ها چند برابر می‌شود و همراه با ننگ و تبعیض است. سطوح بی‌سابقه‌ای از انزوا و مشکلات اقتصادی ناشی از بحران  کووید-۱۹ می‌تواند توانایی زنان بیوه را در حمایت از خود و خانواده‌هایشان به خطر بی‌اندازد و آن‌ها را از ارتباطات اجتماعی در زمان غم و اندوه عمیق جدا کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد بیان داشت همان گونه که در حال تلاش برای مبارزه با کووید-۱۹ هستیم، دولت‌ها باید سعی کنند تا حمایت از نیازهای فوری زنان بیوه را در برنامه‌های محرک مالی به طور مثال از طریق دسترسی به نقل و انتقالات نقدی درج کنند و همان طور که در حال تلاش برای بازسازی پس از این بحران هستیم، تلاش‌های بهبودی  باید همراه با تغییرات ساختاری طولانی مدت باشد.

گوترش تاکید کرد این تلاش‌ها باید شامل پایان دادن به قوانین تبعیض‌آمیزی باشد که زنان را از حقوق برابر با مردان محروم می‌کند و در دسترس قرار دادن حمایت‌های اجتماعی را تضمین کند تا زنان در وضع نابرابر قرار نگیرند.

وی افزود هم‌چنین به داده‌های با کیفیت، تفکیک شده بر اساس سن و جنس، برای اطمینان از در نظر گرفته شدن و حمایت از زنان بیوه در حال حاضر و در آینده نیاز داریم.

بنا بر گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، دبیر کل این سازمان در پایان از دولت‌ها خواست تا در این روز جهانی زنان بیوه، جوامع را تقویت کرده، به خانواده‌ها ارزش داده و جوامعی را بازسازی کنند که از زنان بیوه با همه کثرتشان حمایت می‌کنند.