Menu

شورای شهر تهران با تغییر کاربری "باغ برره" مخالف است | تسنیم

شورای شهر تهران با تغییر کاربری "باغ برره" مخالف است | تسنیم
خبرگزاری تسنیم

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر با اشاره به مطرح شدن تغییر کاربری برخی از باغات از جمله باغ برره گفت: شورا مخالف این مسئله است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ؛ زهرا صدراعظم نوری امروز بعد از استماع گزارش شورایار شهرداری منطقه 2 ضمن تشکر از تلاش‌های شورایاران و مدیریت شهرداری منطقه اظهار کرد: باید هرچه سریعتر دره حسنک تعیین تکلیف شود؛ در آن محدوده بارگذاری انجام شده اما متأسفانه عرصه‌های فضای سبز تصویبی آن آزاد نشده است بنابراین آزادسازی فضای سبز در دره حسنک باید در دستور کار قرار گیرد.

وی بر جلوگیری از ساخت‌وساز غیر مجاز در دره فرحزاد و باغات طرشت تأکید کرد.

به گزارش تسنیم، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جلسه امروز شورا پس از استماع گزارش شورایاری منطقه 2  با اشاره به مسئله کد نوسازی شهرک‌های منطقه گفت: بعضاً شهرک‌هایی با چندین بلوک و با کاربری مسکونی همه یک کد نوسازی دارند، من این موضوع را از دوره چهارم شورا در خصوص تعاونی‌های هفتگانه و شهرک‌های دیگر پیگیری می‌کردم و شهرداری تهران قول داد که این مشکل را رفع کند که البته برای تعدادی انجام شد اما هنوز هم شهرکهای دیگر با این مسئله مواجه هستند‌.

وی ادامه داد: در هر شهرک چندین بلوک وجود دارد و هر کدام باید بتوانند به‌صورت جداگانه پایان کار دریافت کنند.

سالاری با اشاره به طرح موضعی فرحزاد اظهار کرد: این طرح و طرح موضعی کن که در کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید و ابلاغ شد که از دستاوردهای مهم شورای پنجم شهر تهران است، تملکات زیادی برای اجرای طرح موضعی فرحزاد انجام شده بود اما بخشی از این تملکات باقی مانده که اگر انجام نشود این طرح مجدداً مغفول می‌ماند و به نتیجه نمی‌رسد در حالیکه این طرح دارای مطالعات بسیار قوی است لذا ضرورت دارد شهردار منطقه این موضوع را به‌صورت جدی پیگیری کنند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر درباره  املاک فاقد سند مالکیت منطقه نیز تصریح کرد: شهردار منطقه باید طی جلسات تعاملی با سازمان ثبت اسناد نسبت به رفع این مسئله اقدام کنند.

سالاری با اشاره به مشکلات دره حسنک گفت: این موضوع در جلسه گذشته کمیسیون ماده 5 مطرح شد؛ در طرحهای کن و فرحزاد مشاهده کردیم که با توجه به کمبود منابع درآمدی، تملکات امکانپذیر نیست و به همین دلیل برخی باغات این مناطق نیز از بین رفت، در نتیجه شورای عالی شهرسازی و معماری، شورای شهر و شهرداری و سایر نهادها به این نتیجه رسیدند که این طرح‌ها باید با رویکرد مشارکتی انجام شود یعنی با مشارکت ذینفعان و حفظ درختان و باغات و مبتنی بر قاعده برد ــ برد باشد.

وی با اشاره به مطرح شدن تغییر کاربری برخی باغات از جمله باغ برره در طرح جدید گفت: شورای پنجم همچنان بر موضع خود ایستاده که این باغات حفظ شوند و اکنون هم هیچ پروانه‌ای صادر نشده و حقوق مکتسبه‌ای نیز ایجاد نشده است و بارگذاری‌ها باید مطابق دستورالعمل ماده 14 قانون زمین شهری انجام شود.