Menu

آزمایش "تست کرونا با نمونه بزاق" در انگلیس | ایسنا

آزمایش "تست کرونا با نمونه بزاق" در انگلیس | ایسنا
ایسنا

انگللیس نوعی جدید از نحوه‌ تست‌گیری کرونا را به صورت آزمایشی آغاز کرده که در آن افراد می‌توانند خودشان در خانه، نمونه‌ بزاق خود را در یک ظرف آزمایشگاهی در اختیار کارشناسان قرار دهند.

به گزارش ایسنا، بیش از ۱۴۰۰ کارشناس و دیگر کارکنان درمانی به همراه دیگر افرادی که با آن‌ها زندگی می‌کنند در این طرح آزمایشی تست‌گیری کرونا که به سرپرستی دانشگاه ساوتهمپتون به مدت چهار هفته اجرا می‌شود، شرکت می‌کنند.

کارشناسان امیدوارند که آزمایش بزاق گزینه‌ای آسان‌تر برای افراد باشد، چرا که نمونه‌برداری‌های دیگر می‌توانند آزاردهنده بوده و نمونه باید از عمق بینی یا گلو برداشته شود.

این آزمایش برای شناسایی این که آیا فرد در حال حاضر به کرونا ویروس آلوده است یا خیر، طراحی شده است.

شرکت کنندگان در این آزمایش که شامل برخی از کارکنان دانشگاه و دانشجویان خواهند بود، نمونه‌های بزاق خود را به طور هفتگی برای آزمایش به آزمایشگاه ارائه می‌دهند.

کیت‌های نمونه‌برداری به منزل یا محل کار این افراد تحویل داده می‌شود و سپس توسط کارمندان که برای تیم آزمایش کار می‌کنند جمع آوری شده یا به یک مکان توافق شده بازگردانده می‌شوند.

این آزمایش می‌تواند افرادی را شناسایی کند که به طور بالقوه آلوده هستند ولی هیچ علائمی را از خود نشان نمی‌دهند، در عین حال هنوز خطر انتقال این بیماری را به دیگران دارند.

این کارآزمایی علاوه بر آزمایش معمول کروناویروس صورت گرفته است که در حال حاضر به کارکنان سرویس سلامت همگانی انگلیس (NHS) و افراد دارای علائم کرونا ارائه می‌شود.

آزمایش بزاق با استفاده از تکنیکی موسوم به تکثیر ایزوترمال متصل به حلقه (LAMP) به دنبال ماده ژنتیکی ویروس می‌گردد. کارشناسان می‌گویند این روش ساده‌تر و سریع‌تر از روش آزمایش استاندارد واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) است که برای تجزیه و تحلیل نمونه‌های کروناویروس استفاده می‌شود.

بنا بر گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، در نهایت با روش تست بزاق ممکن است انجام آزمایش و هم‌چنین نمونه‌برداری در خانه انجام شود و نتیجه آن کمتر از یک ساعت مشخص شود.