Menu

خطر همپوشانی کرونا و آنفلوآنزا/کرونا باز هم تخت‎های بیمارستان خوانساری اراک را اشغال کرد | ایسنا

خطر همپوشانی کرونا و آنفلوآنزا/کرونا باز هم تخت‎های بیمارستان خوانساری اراک را اشغال کرد | ایسنا
ایسنا

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: هم‌پوشانی آنفلوآنزا و کرونا بسیار بسیار خطرناک است.

بهروز اکرمی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه بخشی از نگرانی‌های کنونی ما به مسئله عادی‌انگاری مردم بازمی‌گردد، اظهار کرد: متاسفانه رفت‌وآمد مردم بیشتر شده، مهمانی‌های خانوادگی افزایش یافته، ترددها عادی‌تر شده و این شرایط واقعا جای نگرانی دارد.

وی با اشاره به بازدید از بازار تاریخی اراک در روز گذشته، افزود: بخشی از بازاریان در مغازه‌های خود از ماسک استفاده نمی‌کنند در حالی که بازار فضای بسته‌ای دارد و جای نگرانی بسیار است، حتی در پاساژها نیز وضعیت به همین منوال است و برخی فروشندگان ماسک نمی‌زنند.

اکرمی تصریح کرد: در کنار کادر بهداشت و درمان، تیم‌های بازرسی هم خسته شده‌اند، طی ۶ ماه اخیر از ظرفیت سمن‌ها نیز استفاده می‌شود و مسلما طولانی شدن فعالیت‌ها خستگی بسیاری برای این افراد بهمراه دارد درحالی که رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید تبدیل به فرهنگ شود و هر انسانی نسبت به سلامت و جان خود حساس باشد. طی ۶ ماه اخیر به صورت مستمر اطلاع‌رسانی انجام شده است و دائما تکرار می‌شود که ویروس همچنان وجود دارد، قابل گسترش است و هنوز افراد را بیمار کرده و برخی بیماران را به کام مرگ می‌کشاند و انتظار می‌رود که مردم تمام این موارد مورد توجه قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه بی تفاوتی نسبت به این ویروس کار دست مردم و مسئولین می‌دهد، گفت: اگر امروز شرایط استان مرکزی و اراک در شیوع بیماری کرونا مطلوب نیست، بخشی به بی تفاوتی مردم باز می‌گردد، تمام دنیا برای نابودی این ویروس بسیج شده، اما نتوانسته کاری از پیش ببرد و این ویروس همچنان در بین ماست و تا زمانی که ویروس هست باید پروتکل ها را رعایت کنیم، هیچ چیز عادی نشده و این در حالی است که در آستانه ورود به فصل پاییز هستیم که ممکن است شرایط سختی را در این فصل تجربه کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با اعلام هشدار جدی به همه شهروندان درخصوص فرا رسیدن فصل سرد سال، اظهار کرد: هم‌پوشانی آنفلوآنزا و کرونا بسیار بسیار خطرناک است و کادر درمان را ممکن است در تشخیص به اشتباه بیندازد و هزاران مشکل دیگر را رقم بزند، بنابراین توصیه اکید ما رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی است و اقدامات پیشگیرانه باید تشدید شود.

وی با اشاره به فعالسازی بیمارستان دوم به جهت پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در شهر اراک، گفت: بیمارستان آیت‌الله خوانساری مجددا زیر بار پذیرش بیماران رفته است و به صورت جدی نگران شرایط هستیم، وضعیت رعایت پروتکل ها در ادارات بهبود یافته است، کارمندان و مراجعه کنندگان از ماسک استفاده می‌کنند، اما در قبال اصناف نگرانی داریم، فروشندگان بعضا از ماسک استفاده نمی‌کنند و حتی مردم هم به این ضرورت توجهی ندارند.

اکرمی تصریح کرد: برای بازگشایی مدارس انرژی بسیار بالایی صرف شد، اما در اماکن شلوغ، پاساژها و خیابان شاهد هستیم که مادر یا پدر فرزند خردسال خود را حتی بدون ماسک از خانه خارج کرده است، تا چه میزان می‌توان مردم را جریمه کرد یا با آنها برخورد کرد؟ در این شرایط خانواده‌ها باید رعایت کنند، مسلما ضرورتی برای بیرون بردن یک کودک ۵ ساله از منزل و حضور او در اماکنی همچون بازار و پاساژها وجود ندارد. اگر مردم رعایت نکنند پاییز بسیار سختی را پیش‌رو داریم و اتفاقات بدی رخ خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه یک هفته دیگر تا پاییز باقی مانده و باید از امروز مراقبت‌ها را بیشتر کرد، افزود: بیماری در این روزها خود را بیشتر نشان داده است و چشم‌اندازی مشخص نیست. ممکن است در روزهای آینده رفتار ویروس تهاجمی تر شود، به همین دلیل تنها راه پیش روی ما رعایت پروتکل های بهداشت است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی اظهار کرد: اگر روند شیوع بیماری و ابتلا به شدت افزایشی باشد، بی تعارف باید گفت که امکانات درمانی استان پاسخگو نیست و اگر با پیک وحشتناک مواجه شویم حتی با بسیج کردن تمامی بیمارستان‌ها باز هم جوابگو نخواهیم بود، پس باید میزان تولید بیمار کاهش یابد.