Menu

فدراسیون فوتبال هنوز اندر خم کوچه VAR است! | خبر ورزشی

فدراسیون فوتبال هنوز اندر خم کوچه VAR است! | خبر ورزشی
خبر ورزشی

فیفا قصد دارد از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر سیستم هوشمند آفسایدگیری را در مسابقات اجرا کند که این سیستم می‌تواند یک مکمل ویژه برای VAR باشد.

به گزارش خبرورزشی، یک مقام فیفا اعلام کرد فدراسیون جهانی فوتبال قصد دارد از فناوری جدید در داوری و برای تشخیص آفساید در جام جهانی ۲۰۲۲ استفاده کند. یوهانس هولزمولر در بخش فناوری فیفا در این رابطه گفت: «ایده پشت فناوری آفساید این است که تصمیم‌گیری در چنین مواقعی برای داور تسریع شده و زمان کمتری از بازی را بگیرد.»

این تکنولوژی به صورت خودکار عمل کرده و در صورت وجود موقعیت آفساید زنگ هشدار آن به صدا درآمده و داور متوجه می‌شود. این مسئله کمک می‌کند وقفه کمتری در زمان بازی به وجود بیاید. در موارد مشابه در حال حاضر استفاده از سیستم کمک‌داور ویدئویی باعث وقفه‌ای در زمان بازی می‌شود.

این خبر در حالی منتشر شده که هنوز کمک‌داور ویدئویی وارد ایران نشده است. در سال‌های اخیر فدراسیون فوتبال بار‌ها و بار‌ها نسبت به استفاده از این نرم‌افزار در بازی‌های لیگ برتر تأکید کرد، اما در اقدامی جالب به جای وارد کردن این تکنولوژی به فوتبال ایران، استفاده از داوران اضافی پشت دروازه را در دستور کار قرار داد! اقدامی که مؤثر واقع نشد و در نهایت به بهانه کرونا کمک‌داوران اضافی از فوتبال ایران حذف شدند.

فدراسیون فوتبال برای ورود VAR اعلام کرد هزینه این تکنولوژی باید بر عهده باشگاه‌ها باشد! افزایش قیمت دلار و همچنین عدم استقبال باشگاه‌ها از اجرای این طرح موجب شد تا VAR در فوتبال ایران کمرنگ شود و امروز دیگر کمتر کسی است در مورد کمک‌داور ویدئویی صحبت کند. این در حالی است که میزان اشتباهات داوری در فوتبال ایران بالاست و اتفاقاً یکی از کشور‌هایی که ضرورت دارد از VAR استفاده کند ایران است!

در فوتبالی که باشگاه‌ها در سال نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان و حتی بیشتر برای کسب عنوان قهرمانی هزینه می‌کنند خرید چند ست تجهیزات VAR بار مالی زیادی را روی دوش باشگاه‌ها ایجاد نمی‌کند و از همه مهمتر با کاهش اشتباهات داوری در بازی‌های لیگ برتر همه تیم‌ها با حال خوب وارد بازی‌ها می‌شوند و مسابقات خود را برگزار می‌کنند، اما آن‌طور که از شواهد امر پیداست فوتبال ایران با این همه هزینه دوست دارد از تکنولوژی روز عقب باشد!