Menu

ستاره والیبال فرانسه چطور فوتبال را دور زد؟ | ورزش3

ستاره والیبال فرانسه چطور فوتبال را دور زد؟ | ورزش3
ورزش3

ستاره والیبال تیم ملی فرانسه از علاقه خود به فوتبال و مسیر حرفه‌ای خود گفت.

به گزارش "ورزش سه" به نقل از فیفا، یک توپ، دو تیم، لیبروها، پاسورها، مهاجمان و توری که روبه‌رو است. فوتبال و والیبال قطعاً اشتراکات زیادی دارند. اگر از ایوان پریسیچ که نایب قهرمانی با کرواسی در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ را به دست آورده بپرسید، این را به شما می‌گوید چرا که او نماینده والیبال ساحلی کشورش نیز بوده است.

یا دروازه‌بان بلژیکی تیبو کورتوا که از خانواده‌ای والیبالیست است و خودش سال‌ها این ورزش را انجام می‌داد تا اینکه بالاخره فوتبال را انتخاب کرد.

یکی از افرادی که در جهت مخالف رفت، اروین انگاپت است. این مرد فرانسوی که در جوانی یک فوتبالیست آماتور مشتاق بود، در نهایت حرفه والیبال را دنبال کرد و امسال به طلای المپیک امسال رسید.

با این حال، حتی امروز، شور و شوق او برای فوتبال باقی مانده است و در گفت‌وگو با فیفا درباره این موضوع به صحبت پرداخت.

در طول مهلت کوتاهی که در تعطیلات هستید آیا هنوز هم می‌توانید زمانی برای فوتبال پیدا کنید؟

بله، هنوز زمان کافی وجود دارد! برای شروع از پلی استیشن و هر فرصتی که به دست می‌آورم لذت می‌برم. به زمین ورزشی شهرداری می‌روم، جایی که با دوستان بازی‌های کوچکی ترتیب می‌دهیم. با این حال، باید اعتراف کنم که مثل گذشته این کار را انجام نمی‌دهم، زیرا همیشه ترس از مصدومیت وجود دارد.

با توجه به اینکه مدت زیادی فوتبال بازی می‌کردید، چه شد که والیبال را انتخاب کردید؟

در کودکی هرگز نتوانستم زمان کافی برای فوتبال داشته باشم. در آن زمان در فیروس زندگی می‌کردم و در یک آکادمی فوتبال شرکت می‌کردم، اما زمانی که ۱۱ ساله بودم خانواده‌ام به پواتیه نقل مکان کردند. صحنه والیبال در آنجا بسیار بزرگتر از صحنه فوتبال است، بنابراین در آن زمان والیبال را شروع کردم.

در چه پستی در فوتبال بازی کردی؟

من شماره ۹ بودم، بنابراین مهاجم وسط بودم، اگرچه یک فصل در دروازه بازی کردم زیرا مصدوم شده بودم.

داستان‌ها حاکی از آن است که شما حتی لایوین کورزاوا، مدافع فعلی پاری سن ژرمن را زمانی که دو نفر در فیروس بازی می‌کردید، نیمکت نشین کردید.

در این داستان کمی اغراق شده است (می خندد). راستش هیچ مقایسه‌ای بین ما دو نفر نبود.

این هم درست است که آنقدر دلتنگ فوتبال شدی که پنج، شش سال پیش در اواسط دوران والیبالی‌ات به عنوان بازیکن ثبت نام کردی؟

بله، این درست است! من در روسیه بودم و کمی دلتنگ بودم، زیرا هنوز کاملا جوان بودم و از دوستان و خانواده‌ام دور بودم. من باشگاهم را ترک کردم اما به دلایل قراردادی اجازه بازی در یک باشگاه دیگر در فرانسه را نداشتم. برای همین چند هفته مجوز فوتبال آماتوری گرفتم. با این تفاوت که تمام مسابقاتی که می‌توانستم در آن بازی کنم به دلیل آب و هوا لغو شد!

آیا تا به حال از انتخاب والیبال به جای فوتبال پشیمان شده اید؟

نه، حرفه والیبال من بسیار رضایت بخش بوده است. زندگی یک فوتبالیست پیچیده‌تر از زندگی من به نظر می‌رسد. فشار بیشتر، پوشش رسانه‌ای بیشتر و... اما این درست است که دوست داشتم مدت بیشتری به فوتبال ادامه می‌دادم، زیرا خود بازی واقعاً جالب است.

آیا مدال طلای المپیک شما معادل مدال یک برنده جام جهانی فوتبال است؟

من هم اینچنین فکر می‌کنم. درست است که هر رشته جام خود را دارد. برای ما، اوج در واقع بازی‌های المپیک است. برای فوتبالیست‌ها حدس می‌زنم جام جهانی باشد!

هنگامی که به آن اوج رسیدید، چگونه انگیزه تلاش برای کسب یک جام دیگر را حفظ می‌کنید؟

این چالش در اصل ورزش و انگیزه است. برد یا باخت هرگز تمام نمی‌شود و شما هرگز سیر نمی‌شوید. شما یک هدف را انجام می‌دهید و سپس هدف بعدی فرا می‌رسد. ورزش برای همیشه صفحه جدیدی را باز می‌کند.

فیفا به زودی بهترین بازیکن مرد فیفا در سال ۲۰۲۱ را معرفی خواهد کرد. به نظر شما چه کسی شایسته این جایزه است؟

تعداد کمی هستند که می‌توانند ادعای آن را داشته باشند، و همین نام‌ها مدام پیدا می‌شوند. من خارج از چارچوب همیشگی که همه فکر می‌کنند، فکر می کنم و فدریکو کیزا را پیشنهاد می‌کنم. او بازیکن بزرگی است که تاثیر فوق العاده‌ای روی بازی دارد. در طول یورو گذشته، او از نظر من بازیکن برجسته بود.

و چه کسی انتخاب شما برای بهترین مربی مردان فیفا خواهد بود؟

با قهرمانی ایتالیا در یورو، من به سرمربی آن‌ها روبرتو مانچینی رای خواهم داد.

به عنوان یک فرانسوی، بازیکن فرانسوی مورد علاقه شما کیست؟

کیلیان امباپه. اعتماد به نفس او قابل تحسین است. او باهوش است و تلاش زیادی در زمین می‌کند. 

بهترین باشگاه دنیا؟ اوسر در زمان فیلیپ مکس، ژان آلن بومسونگ، جبریل سیسه... بعد پاری سن ژرمن!

بهترین خاطره شما به عنوان یک هوادار؟ جام جهانی.

بهترین بازیکن تمام دوران؟ زیزو.