Menu

استقلال و پرسپولیس! اصلاحات را آغاز کنید | ورزش3

استقلال و پرسپولیس! اصلاحات را آغاز کنید | ورزش3
ورزش3

کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از سال ها مماشات در قبال دو باشگاه استقلال و پرسپولیس سرانجام تصمیم به برخورد جدی با تخلفات عمدتا مالی و البته مالکیتی آنها کرده است.

به گزارش ورزش سه، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در آستانه حذف از رقابت های این فصل لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفتند در‌حالیکه به نظر می‌رسید با توجه به تجارب سالیان اخیر با حضور در مسابقات امسال شرایط مناسبی برای رقابت با تیم های قدرتمند حاشیه خلیج فارس داشته باشند. اما دیروز گزارشی 200 صفحه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران رسیده که در آن کنفدراسیون فوتبال آسیا خواستار رفع فوری مشکلاتی که باشگاه های ایرانی بدان مبتلا هستند شده و صد البته با توجه به زمان تعیین شده از سوی نهاد اداره کننده فوتبال آسیا فرصتی برای رفع مشکلات و ابهامات وجود ندارد.

 این اتفاق پس از آن است که AFC سال ها در قبال مسائلی که تیم های ایرانی به آن مبتلا هستند سکوت کرده بود و سعی می‌کرد با تساهل و تسامح  تیم های ایرانی را از حضور در مهم ترین رقابت های قاره ای باشگاهی محروم نکند‌. با این حال مسائلی که در سال های اخیر و در پی شکایت باشگاه های مختلف از AFC یا باشگاه های دیگر ایجاد شده، کمیته مسابقات را بر آن داشته تا مقابل هرگونه دردسری که در آینده یکپارچگی مسابقات را به هم بزند، بایستد.

امروزه با قدرت گرفتن شبکه های اجتماعی و حضور فعال کاربران هوادار باشگاه ها، تیم ها از شرایط یکدیگر مطلع می‌شوند و در صورت انجام تخلف از سوی هر یک از باشگاه ها عوامل داخلی رقیب این‌ نکات را به سایر باشگاه های آسیایی اطلاع می‌دهند کمااینکه این مساله در ماجرای پرسپولیس و النصر اتفاق افتاده و هنوز کنفدراسیون فوتبال آسیا با موضوع رسیدگی پرونده پرسپولیس در دادگاه عالی ورزش دست و پنجه نرم می‌کند. همچنین سال گذشته و پیش از آغاز مسابقات AFC یکی از باشگاه های چینی را از حضور در رقابت ها محروم کرد که آن باشگاه نیز پرونده خود را به دادگاه عالی ورزش برد تا از خود اعاده حیثیت کرده و برای طرف مقابل جریمه ای در نظر بگیرد که این موضوع نیز ره به جایی نبرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا برای کاستن از مسائلی از این دست و دادگاه های بعدی و مسائل حقوقی که در آسیا به آن بسیار برمی‌خوریم تصمیم گرفت روش سختگیرانه ای را برای تقابل با تیم ها در دستور کار قرار بدهد.جالب اینکه اگر به صحبت های وزیر ورزش در گذشته دقت کرده باشید گوشی دستتان خواهد آمد که قبلا نیز این تصمیم در کمیته مسابقات AFC تا مرحله نهایی شدن پیش رفته اما در هر صورت مداخله، قول ها، تماس ها و لابی ها مانع از حذف تیم های ایرانی از رقابت های آسیایی شده است اما حالا کنفدراسیون تصمیمش را به سختگیری گذاشته تا بلکه با این روش دو باشگاه ایرانی استقلال و پرسپولیس و البته سایر باشگاه ها سر و سامانی به وضعیت خود بدهند.

البته اصل موضوع و عامل اصلی مشکلات مربوط به مسائلی مثل حق پخش تلویزیونی، مدیریت های انتصابی و تصدی وزارت ورزش و دولت بر این دو نهاد پرهوادار فوتبال است که اگر چنین نبود عبور از مسائل و مشکلات دیرین زودتر از اینها امکان پذیر می‌شد. اگرچه همین حالا هم مسئولان وزارت ورزش در تکاپو برای حل مشکلات استقلال و پرسپولیس هستند اما راه حل نهایی همان نکاتی است که همه علاقمندان به فوتبال از آن با خبرند؛ مسائلی که باعث وابستگی دولتی و فقیر شدن این دو باشگاه شده است.

درد سختی است اما شاید سعادت و اصلاح این ساختار معیوب را در پی داشته باشد.