Menu

دروغ‌های بزرگ در بحث مجوز حرفه‌ای تیم‌ها | ورزش3

دروغ‌های بزرگ در بحث مجوز حرفه‌ای تیم‌ها | ورزش3
ورزش3

حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا این بار جدی‌تر از همیشه شده و دو سهمیه ارزشمند ایران با اهمال و دروغ در آستانه از دست رفتن است.

به گزارش "ورزش سه"، ماجرای حذف استقلال و پرسپولیس موضوع تازه‌ای نیست و این دو تیم سال گذشته نیز تا آستانه حذف شدن رفته بودند. مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش وقت ایران برای جلوگیری از این اتفاق به مالزی رفته و تضمین و تعهدی داده بود که مشکلات و نقایص برطرف شود و طبق این ضمانت وزیر، قرار شد نمایندگان ایران در فصل 2021 با همین شرایط غیر حرفه‌ای در آسیا حاضر باشند.

در قوانین حرفه‌ای سازی کنفدراسیون فوتبال آسیا چیزی به نام مجوز مشروط وجود ندارد در واقع یا مجوز صادر می‌شود یا نه و در حالت دیگر مجوز با جریمه صادر خواهد شد. با این حال مسئولان کمیته صدور مجوز حرفه‌ای از عبارت من در آوردی مجوز موقت استفاده کردند و در حالی که کمیته استیناف با نام خود ساخته "مجوز موقت" به سرخابی‌ها سه ماه مهلت داده بود، هیچ اتفاق خاصی در این دو باشگاه برای حل مشکلات کلان مالکیتی، مالی و مالیاتی آنها نیفتاد؛ اما در جلسه‌ای که صدری و آجرلو چند روز پیش با عزیزی خادم داشتند، مدیران باشگاه‌ها به صراحت اعلام کردند که مجوز حرفه‌ای آنها صادر شده است. این گفته‌ها در شرایطی رقم خورد که در آن جلسه نیز به مدیران دو باشگاه تذکر داده شد که برای دریافت مجوز حرفه‌ای و حضور در لیگ قهرمانان مشکل دارند و هنوز احتمال حذف وجود دارد!

از چند ماه قبل به تمام باشگاه‌هایی که درخواست مجوز حرفه‌ای کرده بودند نامه زده شده بود و در پنج معیار مختلف که هر کدام شامل موارد بسیاری بوده مشکلات باشگاه‌ها مطرح شد. از میان تمام باشگاه‌ها فقط سپاهان و فولاد مجوز حرفه‌ای خود را دریافت کردند و بقیه باشگاه‌های لیگ حرفه‌ای ایران نتوانستند نقایص خود را رفع کنند و مجوز حرفه‌ای بگیرند. جالب است بدانید یکی از باشگاه‌های لیگ برتر 470 مورد تخلف که مانع دریافت مجوز حرفه‌ای‌شان بوده داشته است!

پس از خبر حذف احتمالی پرسپولیس و استقلال شایعاتی مبنی بر جایگزینی گل‌گهر مطرح شد اما گل‌گهر نیز مدارکش در ابتدا رد شده و فعلا نمی‌تواند در مسابقات آسیایی شرکت کند ولی اگر طی این مدت نقص‌های مدارک‌شان را رفع کنند ممکن است اجازه حضور در آسیا را پیدا کنند.

یکی از مهم ترین موضوعات این پرونده این است که استقلال و پرسپولیس و دیگر باشگاه‌ها موظف بودند بدهی‌های خودشان را تا تاریخ 1400/3/31 پرداخت کنند و طبیعی است که بعد از این تاریخ پرداخت بدهی‌ها مورد قبول واقع نخواهد شد. به طور مثال تسویه حساب با کالدرون که به تازگی انجام شده، مورد قبول AFC  نیست؛ یا در باشگاه استقلال بدهی‌هایی که به بازیکنان خارجی‌اش داشته و بعد از تاریخ 3/31 پرداخت کرده نزد مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا پذیرفته نمی‌شود. به همین دلیل است که AFC می‌گوید باشگاه‌های ایرانی بدهی‌های زیادی بدون شفافیت مالی دارند و با این اوصاف نمی‌توانند در لیگ قهرمانان حاضر باشند.

 آن طور که پیداست هیچ صداقتی در مصاحبه‌ها و خبرهای اعلامی در این خصوص وجود نداشته و مجوز موقت کمیته استیناف نیز دردی از باشگاه‌ها دوا نکرده. پرواضح است که مالکیت مشترک استقلال و پرسپولیس توسط وزارت ورزش نقصی نیست که با سه ماه فرصت و یا پنج روز مهلت باقی‌مانده رفع شود.

حال قرار است تا ۲۴ ساعت آینده جلسه‌ای تشکیل شود و این جلسه به میزبانی عزیزی خادم و در حضور حمیدرضا سجادی برگزار خواهد شد تا سجادی نیز مانند سلطانی‌فر شانس خود را برای استفاده از دیپلماسی و ارتباط از طریق وزارت امور خارجه با کنفدراسیون فوتبال آسیا امتحان کند و مجوز موقتی برای حضور استقلال و پرسپولیس بگیرد. اما پیشبینی می‌شود AFC این بار دیگر قانع نمی‌شود و با حذف استقلال و پرسپولیس و از دست رفتن دو سهمیه، شوک بزرگی به فوتبال ایران وارد شده و شاید این بار عزمی جدی برای برطرف کردن مشکلات این دوباشگاه پرطرفدار در قاره کهن صورت بگیرد.