Menu

در صورت حذف سرخابی ها؛ فدراسیون جریمه نخواهد شد | ورزش3

در صورت حذف سرخابی ها؛ فدراسیون جریمه نخواهد شد | ورزش3
ورزش3

حذف مجوز حرفه ای برای سه باشگاه استقلال – پرسپولیس و گل گهر موجب جریمه نقدی فدراسیون فوتبال ایران نخواهد شد به این خاطر که ساز و کار صدور مجوز حرفه ای برای باشگاه ها تغییر کرده است.

به گزارش "ورزش سه"، در حالی که پیش تر مدارک ارسال شده از سوی باشگاه ها از سوی کمیته صدور مجوز حرفه ای فدراسیون فوتبال ایران بررسی و مجوز صادر می شد از این پس مدارک به طور مستقیم از سوی باشگاه ها برای کنفدراسیون فوتبال آسیا بارگذاری می شود و تنها به باشگاه ها و هم چنین فدراسیون های ملی تاکید شده است در ارایه مدارکی که بارگذاری می کنند باید اصل بر صداقت باشد و در صورتی که خلاف آن ثابت شود اعضای کمیته صدور مجوز حرفه ای و هم چنین باشگاه ها جریمه نقدی خواهند شد. نکته جالب اینکه هر یکی از اعضای کمیته صدور مجوز حرفه ای در فدراسیون های ملی در صورتی که در ارایه مدارک بارگذاری شده دچار تخلف شوند 25 هزار دلار جریمه نقدی خواهند شد. این جدا از محرومیت آنها خواهد بود.

اکنون اینطور می توان گفت مدارک بارگذاری شده از سوی سه باشگاه یاد شده مورد تایید کفندراسیون فوتبال آسیا قرار نگرفته است و در صورتی که دفاعیات این سه باشگاه به خصوص تیم های استقلال و پرسپولیس مورد تایید قرار نگیرد آنها از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم خواهند شد. این مشکل برای تیم های مطرح در فوتبال آسیا هم به وجود آمده است.

در اطلاعیه ای که به همین بهانه منتشر شده است می خوانیم: « کنفدراسیون فوتبال آسیا در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱ دادخواستی را در رابطه با عدم رعایت برخی از معیار ها و الزامات اجباری ( A Criteria) توسط باشگاه های استقلال، پرسپولیس و گل گهر تسلیم بخش کنترلی AFC Entry Control Body کرد که مسئولیت مشخص نمودن امکان حضور یا عدم حضور باشگاه ها در‌مسابقات باشگاهی تحت نظر AFC را دارد.

به موجب این دادخواست ها، مدارک ارسالی قبلی باشگاه ها جهت دریافت مجوز حرفه‌ای برای حضور در مسابقات لیگ‌قهرمانان‌آسیا، در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ توسط شرکت مستقل حسابرسی به نام Ballympics بررسی شد. دادخواست های AFC و گزارش حسابرسی توسط AFC مستقیما برای کلیه باشگاههای ایرانی دریافت کننده مجوز حرفه ای ارسال شده و نواقص مربوط به هرکدام از باشگاه ها برای آنها با ذکر جزئیات و مستندات ارسال شده است.

بر اساس همین گزارش، سه باشگاه استقلال ، پرسپولیس و گل گهر موفق به رعایت الزامات و‌ معیار های A قوانین و مقررات مجوزحرفه ای AFC نشده اند.»

در این اطلاعیه مشخص است که تیم های استقلال – پرسپولیس و گل گهر حائز شرایط برای دریافت مجوز حرفه ای از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا نیستند. البته این پرونده با ارایه دفاعیات از سوی باشگاه ها در کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا مورد بررسی قرار می گیرد. همان طور که اشاره شد از این پس مجوز حرفه ای برای باشگاه ها از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا صادر می شود و فدراسیون فوتبال ایران در این بین تنها نقش هماهنگ شده را دارد. پیش تر فدراسیون فوتبال ایران به دلیل صدور مجوز حرفه ای برای برخی از باشگاه ها و هم چنین عدم سخت گیری و رعایت الزامات AFC جریمه نقدی شده بود. این جریمه 120 هزار دلار بود که 80 هزار دلار آن تعلیق شده بود و کنفدراسیون فوتبال آسیا از محل درآمدهای ایران 40 هزار دلار کسر کرده بود.