Menu

هالند و امباپه بازی در برنابئوی جدید را دوست دارند | ورزش3

هالند و امباپه بازی در برنابئوی جدید را دوست دارند | ورزش3
ورزش3

کارلو آنچلوتی سرمربی رئال مادرید، معتقد است که آینده رئال روشن است و از احتمال جذب کیلیان امباپه و ارلینگ هالند صحبت کرد.

به گزارش "ورزش سه"، آنچلوتی پس از بازگشت به سانتیاگو برنابئو در تابستان امسال روزهای خوبی را سپری کرده و در حالی به تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی وارد شد که تیمش در صدر جدول قرار دارد و به خوبی از شرایط نه چندان خوب اتلتیکو و بارسا استفاده کرده است.

این مربی ایتالیایی در گفتگوی پیش از کریسمس با روزنامه اسپانیایی آ.اس از شرایط رئال و همچنین حضور تیمش در بین مدعیان قهرمانی لیگ قهرمانان مانند لیورپول، بایرن مونیخ و پاری سن ژرمن صحبت کرده است.

*رئال مادرید سال شلوغی را پشت سر گذاشته است. شرایط چگونه بود؟

شاید تجربه چندین ساله من در فوتبال و همچنین دانستن اینکه چگونه به بازیکنان اعتماد به نفس بدهم.  مادرید تیمی با استعداد و با کیفیت دارد و مربی باید به آنها اعتماد به نفس بدهد. همچنین این وظیفه کادرفنی است که بین جوانان و باتجربه ها تعادل مناسب پیدا کند.

*برخلاف سال گذشته رئال مادرید در حال حاضر به شکل قاطعی صدرنشین است.

بله، اما تیم سال گذشته در شرایط خوبی قرار داشت و فصلی بود که تا انتها در آن رقابت وجود داشت. عناوین به دست نیامدند، اما رئال رقابت کرد و در مرحله‌ای که همه‌گیری ویروس کرونا که کار را دشوار کرده بود، این تیم به کسب جام نزدیک بود.

* آیا شما قولی برای کسب عناوین می دهید؟

به نظرم قول دادن در رابطه با این موضوع ایده درستی نیست. اما ما می توانیم آنچه را که رئال مادرید همیشه ارائه می دهد، یعنی رقابت تا پایان را قول بدهیم. ما این کار را انجام می دهیم، در همه مسابقات و در هر بازی خیلی خوب رقابت می کنیم.  در قسمت اول فصل ما خیلی کم شکست خوردیم. ما فقط دو شکست داشتیم، مقابل اسپانیول در لیگ و مقابل شریف در لیگ قهرمانان. اما این مرحله ای بود که در آن بازیکنانی مثل مودریچ یا کروس را کم در اختیار داشتیم. اما زمانی که هر دو بازگشتند، مشخص شد که تیم هویت بسیار روشنی دارد.

*در میلان ستارگانی مانند گولیت و فان باستن بازی می کردند و فوتبالیست هایی مانند باره‌سی و آنچلوتی که رقابت می کردند. آیا چنین اتفاقی در مادرید فعلی می افتد؟

دقیقا به این شکل یک تیم ساخت و پرداخته می‌شود و از هر فوتبالیست بهترین بازدهی را می گیرد؛ چیزی که می تواند بیشترین کمک را داشته باشد. هرکسی باید ظرفیت خود را به خوبی ارزیابی کند و در خدمت هم‌تیمی‌هایش قرار دهد. این نیز وظیفه مربی است و ما در مادرید در حال رسیدن به این تعادل هستیم.  بازیکنانی هستند که کیفیت بالاتری دارند، برخی دیگر تعهد بیشتری دارند و برخی بیشتر از دیگران می دوند.  همه لازم و قابل احترام هستند. یک تیم با ترکیب ظرفیت های فنی، فیزیکی و تاکتیکی هر یک از بازیکنانش ساخته می شود. مادرید این کار را انجام می دهد و به همین دلیل است که آنها خیلی خوب رقابت می کنند.

*تیم‌هایی هستند که فقط بازی می‌کنند و برخی تیم‌های دیگر مانند رئال مادرید و بایرن مونیخ برای جام ها رقابت می کنند. آیا با این موضوع موافق هستید؟

مادرید رقابت می کند زیرا در DNA آن است و این تاریخ این باشگاه است. رئال مادرید یک باشگاه فوتبال متفاوت از سایر باشگاه ها است. گفتن این موضوع در مورد سایر تیم ها و سایر باشگاه ها چندان آسان نیست.

*چه چیزی باعث شده که لوکا مودریچ در این سن و سال اینقدر فوق العاده باشد؟

کمی از همه چیز، بدون شک.  لوکا و همه بازیکنان فعلی در طول دوران حرفه ای خود بسیار مراقب خودشان هستند. این به تمرین، رژیم غذایی، مراقبت و همه این چیزها مربوط می شود. این بدان معناست که فوتبالیست‌های کنونی، اگرچه بازی‌ها بیشتر است، اما می‌توانند بازی کنند. بازیکنانی که به سن مودریچ، کریستیانو رونالدو یا ابراهیموویچ می رسند، شایستگی زیادی دارند، اما به این دلیل که بسیار حرفه ای هستند.

*آیا فکر می‌کنید به جز مودریچ دیگر بازیکنان مانند بنزما و کروس نیز به این مهم دست پیدا می‌کنند؟

بله، مطمئنم چون هر روز کار آنها را می بینم و می دانم که کاملا حرفه ای هستند.  من معتقدم که هر سه آنها می توانند با رقابت در سطح بالا به چهل سالگی برسند. درست است که آنچه من می گویم برای یک مهاجم که تحرک بیشتری دارد، پیچیده تر از یک هافبک است اما من فکر می کنم هر سه می توانند این کار را انجام دهند.

*مودریچ شگفت انگیز است اما دو هافبک فوق العاده دیگر یعنی تونی کروس و کاسمیرو را کنار خودش می‌بیند. آیا شما بهترین خط هافبک دنیا را در اختیار دارید؟

بله هر سه امروز بهترین خط هافبک جهان را تشکیل می‌دهند. شاید هافبک هایی کلاسیک تر وجود داشته باشند، اما مودریچ، کروس و کاسمیرو آنقدر تجربه فوتبالی دارند که فوق العاده هستند. علاوه بر این، آنها به خوبی ترکیب می شوند.  وقتی این سه نفر با هم هستند، هیچ کس نمی تواند با آنها مقایسه شود.

*بنزما امروز بهترین مهاجم جهان است؟

فکر می کنم اینطور است، زیرا او اکنون توانایی و ثبات گلزنی زیادی به فوتبالش اضافه کرده است. او به اندازه کریستیانو رونالدو یا هالند گلزنی می کند. بنزما بازیکنی است که تفاوت ایجاد می کند. او را دوباره در بازی مقابل اتلتیک دیدیم که در مدت زمان کوتاهی دو گل به ثمر رساند.

*نام کاماوینگا گفته می‌شود و هواداران رئال مادرید لبخند می زنند، آیا شما هم اینگونه هستید.

این جوانان، مانند کاماوینگا، والورده و دیگران، باید بدانند که چه چالشی در مقابل خود دارند. آنها در حال رقابت با بهترین های جهان هستند و باید ارزیابی و درک کنند که در آینده آنها هستند که در آنجا بازی خواهند کرد. کاماوینگا کیفیت و قدرت فوق العاده ای دارد، اما او باید یاد بگیرد و برای پستی که در آن بازی می کند، تجربه و دانش کسب کند. او هنوز آن تجربه لازم را ندارد، اما او فقط 19 سال دارد!  هر روزی که او با مودریچ، کروس یا کاسمیرو تمرین می کند، مدرک کارشناسی ارشد برای کاماویگا است.  مطمئنم او از آنچه که از هم تیمی هایش در تمرینات می بیند بیشتر یاد می گیرد تا آنچه که من به او می گویم!"

*به نظر می‌رسد اتفاق مشابهی در جریان تمرینات وینیسیوس با بنزما رخ داده است. وینی مشخصا بازیکن بهتری به نسبت دو فصل قبل شده است. او به عنوان یک فوتبالیست رشد بسیار خوبی داشته است.

البته که همینطور است. وینیسیوس رشد کرده چون با عجله کمتری نسبت به قبل کار می‌کند. او خصوصا در زمینه استفاده درست از لحظات مهم در هر بازی پیشرفت کرده است. نکته مهم در یک بازیکن این است که او بتواند کارهای سخت را به خوبی انجام دهد. وینی می‌دانست چطور کارهای سخت را انجام دهد اما در کارهای آسان شکست می‌خورد. او حالا زمان بیشتری برای کارهای آسان اختصاص می‌دهد و این برای او خوب پیش رفته است. اما نکته مهم این است که همیشه انجام کارهای دشوار را امتحان می‌کند و همیشه هم جواب می‌گیرد.

*رشد وینیسیوس بسیار قابل توجه بوده است. شما فکر می‌کنید او هنوز جایی برای پیشرفت دارد؟

بله، البته. وینیسیوس سرعت و استعدادی فوق العاده دارد. من هرگز بازیکنی با توانایی‌های او در ایجاد موقعیت تک به تک ندیدم. اما او هنوز ظرفیت پیشرفت دارد، برای مثال در بازی بدون توپ، در فضاهای هجومی و در شوتزنی می‌تواند پیشرفت کند.

*این موضوع فقط محدود به وینیسیوس نیست. بازیکنان جوان بیشتری در حال ظهور هستند. برای مثال، رئال برابر مایورکا هفت بازیکن زیر 23 سال در زمین داشت. این اتفاق در لیگ قهرمانان هم در مرحله گروهی رخ داد. آیا کمک به پیشرفت جوانان جز وظابف آنچلوتی است؟

وظیفه و قانون اول در رئال مادرید پیروزی است. اما این روند رو به رشد جوانان هدف دیگر ما است. ما هر روز از نزدیک با کاستیا در تماس هستیم و بسیاری از بازیکنان از تیم ذخیره هستند که به تیم اول راه پیدا می‌کنند. آنها آینده تیم هستند و آرام آرام باید آنها را وارد کنیم. این مشخص است. حالا با شیوع جهانی ویروس کرونا، موقعیت‌هایی برای آنها فراهم شده است. نکته مهم این است که کسانی که به تیم اضافه می‌شوند توانایی رقابت دارند و این موضوع در بازی آخر برابر بیلبائو نیز دیده شد.

*هنوز چیزی درباره اتفاقی که در آخرین قرعه‌کشی لیگ قهرمانان رخ داد از شما نپرسیدیم...

این اتفاقی حسرت بار و اشتباهی بسیار بزرگ بود. اما یک اشتباه بود و نه هیچ چیز بیشتر. حالا ما باید به مصاف با پی اس جی فکر کنیم. هدف این است که با همان آمادگی پیش از شیوع ویروس کرونا در اردوی تیم قدم به این بازی بگذاریم. چیزی که من می‌خواهم این است که بدون مصدوم وارد ماه فوریه شویم.

*رقیب رئال در اروپا پی اس جی است اما تیم‌های بزرگ دیگری مثل بایرن و لیورپول هم در این رقابت‌ها حضور دارند. انتظار شما از رئال در این فصل دشوار لیگ قهرمانان چیست؟

چیزی که می‌توانم تضمین کنم این است که رئال تا آخر رقابت خواهد کرد. هیچ مدعی مشخص و قطعی‌ای برای این لیگ قهرمانان وجود ندارد. مسلما نام باشگاه‌هایی مثل لیورپول، بایرن و پی اس جی مطرح است اما رئال هم در این جمع حضور دارد. و اتلتیکو. بله، اتلتیکو مادرید می‌تواند در رقابت‌های حذفی کارهای مهمی انجام دهد. من فکر می‌کنم تیم‌های اسپانیایی در تمامی رقابت‌های اروپایی رقابت خواهند کرد چون فوتبال خوبی بازی می‌کنند.

*آیا رئال در لالیگا کار آسانی در پیش دارد؟

نه، من اینطور فکر نمی‌کنم. ما برتری مختصری داریم و درست است که بعضی حریفان مانند اتلتیکو و بارسا عقب هستند اما سویا اینطور نیست. لالیگا رقابت بسیار پیچیده‌ای است چون شما هرگز نمی‌توانید بگویید که یک بازی آسان است. تیم‌های خوب بسیاری در این لیگ حضور دارند و فوتبال خوبی به نمایش گذاشته می‌شود. همه تیم‌ها از کیفیت بازی خوبی برخوردار هستند.

*همه از شیوع جهانی ویروس کرونا ضربه خوردند، تیم‌ها از نظر اقتصادی و ورزشی آسیب دیدند و فقط باشگاه‌های بزرگ توانستند این شرایط را تحمل کنند... و رئال مادرید که ورزشگاهی تماشایی و تیمی جوان ساخت. آیا قدرت این باشگاه شما را شگفت‌زده کرد؟

نه، من شگفت‌زده نشدم چون این باشگاه، ساختارش و مدیرش را می‌شناسم. با این حال در دوران دشواری برای جامعه و باشگاه‌ها از نظر اقتصادی و تمام اتفاقاتی که به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا رخ داده، اتفاقی بسیار درخشان است که رئال توانست ورزشگاهی بسیار خوب را بسازد که بدون شک بهترین ورزشگاه جهان خواهد شد و تیمی را شکل دهد که در آینده قدرت رقابت در تمامی سطوح را داشته باشد.

*نظر شما درباره برنابئوی جدید چیست؟ آیا به این که در چنین ورزشگاه تماشایی و بزرگی مربیگری می‌کنید به خودتان افتخار می‌کنید؟

چیزی که من می‌خواهم این است که روزی که ورزشگاه جدید باز می‌شود، اینجا روی نیمکت تیم باشم!

*آیا فکر نمی‌کنید که بهترین بازیکنان دنیا مانند امباپه و هالند و دیگران بخواهند در  این ورزشگاه بازی کنند؟

مطمئنا بله اما آینده باشگاه از همین حالا مشخص شده است. من نمی‌دانم بازیکنان چه کار خواهند کرد اما امیدوارم که سرمربی همان کسی باشد که امروز هست. اما همه چیز همینطور خواهد بود چون آینده رئال مادرید با تیم فعلی و دیگر بازیکنان جوانی که اضافه خواهند شد نوشته شده است. شکی وجود ندارد که رئال مادرید برای مدتی طولانی در بالاترین سطوح رقابت خواهد کرد.

*آیا آرزویت در این کریسمس جذب بازیکن خاصی است؟

نه، آرزوی من در این زمستان مربوط به بازیکنی نیست. من همان چیزی را می‌خواهم که همه  درخواستش را دارند: این که بیماری کرونا به پایان برسد و ما بتوانیم در آینده با سلامتی زندگی کنیم. کریسمس را تبریک می‌گویم و بهترین آروزها را در سال جدید برای تمامی طرفداران رئال مادرید دارم.