Menu

زاکربرگ: سیاست جدید اد-ترکینگ اپل به کسب‌و‌کار‌های کوچک لطمه می‌زند

زاکربرگ: سیاست جدید اد-ترکینگ اپل به کسب‌و‌کار‌های کوچک لطمه می‌زند
تک فارس

مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت فیس‌بوک ادعا کرده است که حالت انتظار دسترسی‌ها در سیاست اد-ترکینگ (ad-tracking) جدید اپل به کسب‌وکارهای کوچک ایجادشده در سال آینده لطمه خواهد زد. به‌علاوه، او گفته است که اپل می‌تواند به بهبود اقتصادی بعد از بحران کرونا آسیب بزند.

گفته‌های زاکربرگ مربوط به تغییر سیاست حریم خصوصی اپل است که در iOS 14 اتفاق افتاد و اپل متعاقباً با تأخیر در اجرا موافقت کرد تا صنعت تبلیغات بتواند خود را با این موضوع وقف دهد.

اد-ترکینگ

بیایید بررسی کنیم که اد-ترکینگ چیست و تبلیغات در اینترنت چگونه نمایش داده می‌شوند. تبلیغ‌کنندگان بهره‌وری تبلیغات خود را با بررسی تعداد افرادی که محصولات خریداری‌شده را آنلاین مشاهده کردند، می‌سنجند. به این منظور از کوکی‌ها (cookies) استفاده می‌کنند. زمانی که یک تبلیغ مشاهده می‌شود، یک کوکی در دستگاه مشاهده‌کننده ذخیره می‌شود و وب‌سایت موردنظر می‌تواند موجود بودن کوکی در دستگاه را بررسی کند.

متقابلاً، اگر شما وب‌سایتی مثلاً راجع به لپ‌تاپ را مشاهده کنید، یک کوکی در دستگاه شما ذخیره می‌شود و شبکه‌های تبلیغاتی که توسط گوگل یا فیس‌بوک اداره می‌شوند، می‌توانند مطالب کوکی را بررسی و تبلیغات مربوطه را نمایش دهند. به همین دلیل است که شما معمولاً تبلیغاتی مربوط به آنچه جستجو کرده‌اید را مشاهده می‌کنید.

این‌گونه تبلیغات متناسب مؤثرتر است چراکه تبلیغات نمایش داده‌شده مطابق سلیقه مخاطب است. و البته وب‌سایت و یا برنامه میزبان پول بیشتری از نمایش تبلیغات به دست می‌آورد.

تبلیغ‌کنندگان شما را نمی‌شناسند و نمی‌توانند هویت شخصی که تبلیغات یا وب‌سایت‌ها را مشاهده کرده شناسایی کنند. آن‌ها تنها می‌دانند که شخصی هردوی این‌ها را مشاهده کرده است.

سیاست پیشین اپل این‌گونه بود که در منوی تنظیمات و قسمت حریم شخصی، گزینه‌ای برای فعال یا غیرفعال‌سازی اجازه اد-ترکینگ بود. این سیستم برای همه راضی‌کننده بود چراکه اشخاص حساس نسبت به حریم شخصی، آن گزینه را غیرفعال می‌کردند و باقی کاربران به آن اهمیت نمی‌دادند.

با به‌روزرسانی بتای iOS 14، اپل دائماً پیغامی مبنی بر اجازه دسترسی برای استفاده از اد-ترکینگ را نمایش می‌دهد. این باعث نگرانی صنعت تبلیغات شده است چراکه این موضوع باعث واهمه مخاطبان می‌شود و بیشتر کاربران دسترسی را غیرفعال می‌کنند. اپل نیز موقتاً اجرای چنین موضوعی را به تعویق انداخت.

زاکربرگ به سیاست حریم خصوصی جدید اپل حمله کرد

زاکربرگ به افراد مربوطه هشدار داد که این سیاست به سیستم تبلیغات لطمه شدیدی خواهد زد.

Business Insider گزارش داد:

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک در اپل آن ترزدی (Apple on Thursday) هشدار داد که ایجاد محدودیت در توانایی اد-ترکینگ برای کاربران آیفون به کسب‌و‌کار‌های کوچک و در آخر، به اقتصاد بزرگ‌تر لطمه می‌زند.

در گزارش مالی سه‌ماهه فیس‌بوک، زاکربرگ به سهامداران گفت: «اقدامات برنامه‌ریزی‌شده توسط شرکت‌هایی مانند اپل می‌تواند تأثیر منفی معناداری بر کسب‌و‌کار‌های کوچک و بهبود اقتصادی بعد از بحران در سال ۲۰۲۱ و بعدازآن داشته باشد…»

زاکربرگ مدعی شد که «تبلیغات هدفمند به کسب‌وکارهای کوچک توانایی شناسایی خریداران و گسترش بازار خود را می‌دهد» و ایجاد محدودیت در این نوع تبلیغات توسط شرکت‌هایی مانند اپل و قانون‌گذاران اتحادیه اروپا به این کسب‌وکارها در پیدا کردن مشتری صدمه می‌زند.

حتی بعدازاین سیاست‌گذاری نیز نبرد بین اپل و تبلیغ‌کنندگان ادامه می‌یابد. صنعت تبلیغات قبلاً به سمت تکنولوژی جدیدی با نام دیوایس فینگرپرینتینگ (device fingerprinting) رفته که تلاش می‌کند هر دستگاه منحصربه‌فرد را با استفاده از اطلاعات مختلف شناسایی کند. اپل نیز اطلاعات اشتراک‌گذاری شده سافاری را کاهش می‌دهد. این زدوخورد برای چندین سال ادامه خواهد داشت.