Menu

چگونه با استفاده از کامپیوتر، از دستگاه اندروید خود اسکرین‌شات بگیریم؟

چگونه با استفاده از کامپیوتر، از دستگاه اندروید خود اسکرین‌شات بگیریم؟
آی تی رسان

اگر به شما بگوییم که راهی جهت تهیه اسکرین شات اندروید با کامپیوتر وجود دارد چه؟ همچنین اگر بگوییم که این کار با استفاده از یک میانبر صفحه‌کلید انجام می‌شود، آنگاه چه می‌کنید؟ چنین چیزی با استفاده از ابزار Android Debug Bridge یا همان (ADB)، امکان‌پذیر است. در ادامه به شیوه انجام این کار می‌پردازیم.

تهیه اسکرین شات اندروید با استفاده از کامپیوتر ویندوزی

در ویندوز می‌توانید از Command Prompt استفاده کرده و با اجرای یک دستور ADB، از گوشی اندروید خود اسکرین‌شات تهیه کنید. سپس با اجرای یک دستور دیگر، می‌توانید اسکرین‌شات تهیه شده را از گوشی به کامپیوتر خود انتقال دهید.

اما بهتر از همه این است که شما می‌توانید این دو عملکرد را در قالب یک میانبر صفحه‌کلید، با یکدیگر ترکیب کنید. بدین ترتیب تمامی عملیات مربوط به تهیه اسکرین‌شات شما، با فشار دادن یک کلید انجام می‌شود. شاید با خود بگویید که این کار زیاد از حد فنی و دشوار است، اما این‌طور نیست. در زیر به شیوه انجام این کار می‌پردازیم.

ADB و دستگاه اندرویدی خود را آماده کنید

ابتدا باید ADB را بر روی کامپیوتر خود آماده کرده تا بدین ترتیب بتوانید دستورات را بر روی دستگاه خود، اجرا کنید. جهت انجام این کار نیز باید گام‌های زیر را طی کنید:

با استفاده از میانبر صفحه‌کلید، یک اسکرین‌شات بگیرید

حال که رایانه، گوشی اندرویدی شما را شناسایی کرده، پس می‌توانید دستورات اسکرین‌شات را در یک فایل دسته‌ای نوشته و سپس آن را ذخیره کنید. شیوه انجام این کار نیز به شرح زیر است:

\cd C:\Users\<your-username>\Desktop\adb

adb devices

adb shell screencap -p /sdcard/image.png

\adb pull /sdcard/image.png C:\Users\<your-username>\Desktop

اکنون هر زمان که بخواهید با استفاده از کامپیوتر، از دستگاه اندرویدی خود اسکرین‌شات بگیرید، کافی است که میانبر صفحه‌کلید انتخاب شده را فشار دهید. در ادامه خواهید دید که اسکرین‌شات شما تهیه شده و سپس بر روی دسکتاپ کامپیوتر، ذخیره می‌شود. فقط در حین انجام این کار، باید گوشی شما به کامپیوتر متصل باشد.

تهیه اسکرین شات اندروید با کامپیوتر مک

در سیستم‌عامل macOS نیز می‌توانید یک سرویس Automator را جهت انجام این کار ایجاد کنید. بدین ترتیب می‌توانید دستورات موردنیاز ADB را جهت تهیه و انتقال اسکرین‌شات از دستگاه اندرویدی به رایانه، اجرا کنید. همچنین در ادامه نیز می‌توانید یک میانبر صفحه‌کلید را به این سرویس، اختصاص دهید.

ADB و دستگاه اندرویدی خود را آماده کنید

فرایند نصب و راه‌اندازی ADB در macOS نیز مشابه ویندوز است. در زیر به شیوه انجام این کار می‌پردازیم.

یک سرویس Automator را جهت تهیه اسکرین‌شات، ایجاد کنید

پس از آماده کردن ADB، باید یک سرویس Automator ایجاد کرده تا بدین ترتیب بتوانید دستور ADB موردنیاز جهت تهیه اسکرین‌شات را اجرا کنید:

;/cd /Users/<your-username>/Desktop/adb ;adb devices/. ;adb shell screencap -p /sdcard/image.png/. /adb pull /sdcard/image.png /Users/<your-username>/Desktop/.

یک میانبر صفحه‌کلید را به سرویس Automator خود، اختصاص دهید

حال سرویس Automator جهت تهیه اسکرین‌شات از دستگاه اندرویدی شما، آماده است. اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک میانبر صفحه‌کلید را به آن اختصاص دهید. در زیر نیز به شیوه انجام این کار می‌پردازیم:

حال هر زمان که بخواهید، می‌توانید با فشار دادن میانبر صفحه‌کلید بالا در مک، از گوشی اندرویدی خود اسکرین‌شات تهیه کنید. با انجام این کار، سرویس Automator اجرا شده، اسکرین‌شات را تهیه کرده و سپس آن را به مک شما انتقال می‌‌دهد.

بدون دردسر از دستگاه اندرویدی خود، اسکرین‌شات بگیرید

با استفاده از روش‌های بالا، دیگر نیازی نیست که اسکرین‌شات‌ها را بر روی دستگاه اندرویدی خود تهیه کرده و سپس آن‌ها را به‌صورت دستی (با استفاده از فضای ابری، کابل و یا به‌صورت بی‌سیم)، به کامپیوتر خود انتقال دهید. بدین ترتیب فقط با فشار دادن میانبرهای صفحه‌کلید، اسکرین‌شات شما تهیه شده و سپس در مقابل چشمانتان، به کامپیوتر منتقل می‌شود.