Menu

در سه‌ماه سوم ۲۰۲۰، ۴۹٫۷ میلیون گوشی ۵G در چین به فروش رفته است

در سه‌ماه سوم ۲۰۲۰، ۴۹٫۷ میلیون گوشی ۵G در چین به فروش رفته است
تک فارس

مؤسسه IDC به‌تازگی گزارش خود در رابطه با فروش گوشی‌های هوشمند در بازار چین در سه‌ماه سوم سال ۲۰۲۰ را منتشر کرده است. با استناد به این گزارش، برندهای چینی در سه‌ماه سوم سال ۸۴٫۸ میلیون واحد فروش داشته‌اند که کاهشی ۱۴٫۳ درصدی در معیار سال‌به‌سال به‌ شمار می‌آید. کاهش فروش را می‌توان نتیجه تقاضای نه چندان بالا از طرف کاربران، محدودیت‌های هواوی در بخش تأمین و تأخیر در عرضه پرچم‌دارهای این شرکت و اپل دانست.

با وجود مشکلات در زمینه تأمین، هواوی توانسته است با فروش ۳۵٫۱ میلیون واحد گوشی‌های هوشمند و داشتن ۴۱٫۴ درصد از سهم بازار، همچنان پیشروی سه‌ماه سوم ۲۰۲۰ باشد. این سازنده این کار را با کاهش تولید مدل‌های  محبوبی مانند سری میت ۳۰ صورت داده است.

در جایگاه دوم، ویوو حضور دارد که با ۱۵ میلیون فروش، ۱۷٫۸ درصد از سهم بازار را مال خود کرده است. این سازنده تمرکز خود را روی بازه‌های قیمتی متفاوتی گذاشته است، از سری Y 5G گرفته که قیمتی زیر ۳۰۰ دلار دارند و همچنین دستگاه‌های S7، iQOO 5 و سری X که در دسته‌بندی میان رده‌ها و بالا رده‌ها قرار می‌گیرند.

از طرف دیگر اوپو تمرکز خود را بیشتر روی گوشی‌های ۵G قرار داده است که در بازه قیمت ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار قرار می‌گیرند و کمتر به سراغ بازه کمتر از ۱۵۰ دلار رفته است. این سازنده با ۱۴٫۱ میلیون واحد فروش و در اختیار گرفتن ۱۶٫۶ درصد از بازار در رتبه سوم می‌ایستد.

شیائومی با ۱۱ میلیون فروش گوشی‌های هوشمند و تصاحب ۱۳ درصد از بازار رده چهارم را مال خود کرده است. البته این شرکت تنها سازنده‌ای است که در بین ۵ نام تجاری برتر توانسته است در معیار سال‌به‌سال شاهد رشد باشد. شیائومی به رشدی ۱۳٫۴ درصدی دست یافته است در حالی که دیگر سازندگان کاهشی ۱۶٫۹ درصدی را تجربه کرده‌اند. سری ردمی ۹ و سری ردمی K30 این شرکت عملکرد بسیار خوبی در سه‌ماه سوم ۲۰۲۰ داشته‌اند.

در جایگاه پنجم نیز شاهد حضور اپل هستیم که با ۷ میلیون واحد صادرات گوشی هوشمند صاحب ۸٫۳ درصد بازار چین است. آیفون ۱۱ این سازنده آمریکایی همچنان به عملکرد خوب خود در کانال‌های فروش آنلاین و آفلاین ادامه می‌دهد.

افزون بر مطالب فوق، گزارش یادشده همچنین  به این نکته اشاره می‌کند که از سال ۲۰۱۹ تاکنون ۱۱۷ میلیون گوشی ۵G در بازار چین به فروش رسیده است. از این میزان، ۴۹٫۷ واحد از آن تنها در سه‌ماه سوم ۲۰۲۰ فروخته شده است. هواوی در این بخش از بازار نیز پیشرو است و به‌ ترتیب شرکت‌های اوپو، ویوو، شیائومی و ریلمی پشت سر او قرار می‌گیرند.