Menu

8 درس زندگی از فناوری در دهه گذشته

8 درس زندگی از فناوری در دهه گذشته
کالاسودا

در ده سال آینده فناوری با مسیر پر فراز و نشیبی رو به رو خواهد شد و زندگی ما را بیشتر از قبل تحت تاثیر قرار خواهد داد؛ اما با درس‌هایی که در این سال‌ها گرفته‌ایم می‌توانیم مسیر را طی کنیم.

به گزارش کالاسودا و به نقل از سی نت، در سال 2010 اولین آیفون تنها سه سال عمر داشت؛ خبری از اوبر و لیفت نبود و شبکه‌های مانند اینستاگرام پا به میدان نگذاشته بودند.

ما از آن زمان تا کنون مسیر طولانی را طی کرده‌ایم؛ اما ده سال آینده آسان نخواهد بود. در سال‌های آینده مشکلاتی مانند تغییرات آب و هوایی، نگرانی های حریم خصوصی و مشکلات دیگر یقه ما را خواهد گرفت.

در مورد شرایط دشوار و ترس‌ها حرف بزنید

8 درس زندگی از فناوری در دهه گذشته

با ظهور شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، یوتیوب و تیک تاک تأثیر فرهنگی سریع‌تر رخ می‌دهد. گروه‌ها و افراد زیادی برای حمایت و سازماندهی جنبش های خاص به این شبکه‌ها هجوم برده‌اند. رسانه‌های اجتماعی نیز در این دهه برای گردهمایی و تقویت این جنبش ها و پیام‌ها بسیار مؤثر بودند.

با شروع سال 2020  تعداد و فعالیت‌های این رسانه ها بیشتر شده و به جایگاهی آسان برای جنبش ها و باورها و فرهنگ‌ها تبدیل خواهد شد.

حفض حریم خصوصی یکی از مهم‌ترین چیزها است

هزینه و مشکلات ناشی از نقض حریم خصوصی با مشکلات به وجود آمده در فیسبوک و همکاری آن با Cambridge Analytica در انتخابات ایالات متحده به اوج رسید. Cambridge Analytica از این داده‌ها برای تبلیغات سیاسی انتخابات ریاست جمهوری ترامپ استفاده کرد.

در ده سال گذشته اتفاقات مشابه این حادثه،  بسیار رخ داده و جریمه های سنگینی برای شرکت‌ها داشته که نشان می دهد حریم خصوصی بسیار ارزشمند است و باید برای حفظ آن هزینه‌های زیادی انجام شود و در این راستا ممکن است برخی از کمپانی به صورت عمد یا غیر عمد به آن آسیب بزنند.

دستیار صوتی بهترین دوست شما است

دستیار صوتی گوگل، سیری و الکسا آمازون قبل از سال 2010 شروع به کار کرده‌اند، اما طی 10 سال گذشته به شکل‌های دیجیتالی پیشرفته ای شکوفا شده‌اند که می‌توانند خیلی بیشتر از پیش بینی وضعیت آب و هوا از آنها استفاده کنید.

اما امروزه این دستیاران صوتی بسیار پیشرفته شده و بسیاری از فعالیت‌های شما را پشتیبانی می کنند. البته باید در استفاده از آنها احتیاط کنید.

سلامتی در دستان شما است

8 درس زندگی از فناوری در دهه گذشته

شرکت‌های آی تی در طول دهه گذشته راه‌های را برای کنترل سلامتی شما در نظر گرفته‌اند. به طور مثال ساعت های هوشمند، دستبندهای تناسب اندام و تختخواب‌های هوشمند می‌توانند جزئیات مربوط به فعالیت‌های شما، ورزش، کالری و نوع خوابتان را در اختیار شما قرار داده و با تجریه و تحلیل سلامتی شما را بسنجند.

گاهی اوقات، این داده‌های جمع آوری شده موجب نجات جان انسان‌ها می‌شود. اما در کنار فواید آن، یک طرف تاریک وجود دارد و آن عدم صحت صد در صدی این فناوری ها است. داده‌ها بدون تفسیر کافی، از نظر پزشکی غیرقابل قبول هستند.

علاوه بر قابلیت های ذکر شده، ویژگی های  دیگری مانند حالت تاریک و یا برنامه‌ای زمانبندی استفاده از گوشی‌های همراه باعث می‌شود تا استفاده از این وسایل محدود شده و در حین کار با آنها آسیب کمتری به کاربر برسد.

هر چیزی را که به صورت آنلاین می خوانید باور نکنید

8 درس زندگی از فناوری در دهه گذشته

در کنار خبرهای معتبری که از فیس بوک، توییتر و سایر رسانه‌های اجتماعی قرار دارد؛ برخی خبرها دروغ  و بی اساس هستند و تنها برای جذب کاربر و سودجویی منتشر شده اند. بنابراین  تجربه ای که در طول یک دهه اخیر به دست آمده نشان می دهد که قبل از باور کردن این اخبار، باید صحت و حقیقت آن را بررسی کنید.

واقعیت می توانند تغییر پذیر باشد

8 درس زندگی از فناوری در دهه گذشته

اگر اهل شبکه‌ها اجتماعی باشید؛ بدون شک با تصویر لباس راه راه آشنا هستید؛ لباسی که چالش زیادی به راه انداخت و برخی آن را سفید –طلایی و برخی آبی و مشکی می‌دیدند. در واقع هر کاربر با توجه به درک از عکس و محیط اطراف آن را به یک رنگ می‌دید و معتقد بود که نظرش درست است.

در کنار آن فیلترهای Snapchat و برنامه‌های دیگر می‌توانند با ویژگی‌های چهره شما بازی کنند، باعث می‌شوند پیر یا جوان به نظر برسند، ستاره و گل برروی تصویرتان قرار گیرد و رنگ موها و لب تان تغییر کندو.

اینترنت برای همیشه است

فعالیت‌های آنلاین شما تا سالهای سال در پرونده شما باقی می مانند؛ سابقه آنلاین شما بخشی از سوابق دائمی شماست. به عنوان مثال هاروراد یک متقاصی را به دلیل استفاده از زبان نژاد پرستانه در 16 سالگی رد  صلاحیت کرد.

در ابرها زندگی کنید اما پای خود را روی زمین نگه دارید

امروزه شما به صورت آنلاین خرید می کنید و از قابلیت‌های مانند بانکداری الکترونیک بهره می‌برید؛ موسیقی و ویدئوها را به صورت استریم تماشا می کنید و در برنامه های تحت وب کارهای خود را انجام می‌دهید.  امروز دستور العمل ها، کتاب‌های الکترونیکی، بازی‌های واقعی و ارتباطات نیز به طور فزاینده‌ای به فضای ابی منتقل شده‌اند.

بنابراین در این دنیای پر از ارتباطات دیجیتال، مشاهده یک صحنه آرام و به دور از تکنولوژی کار سختی اساو با توجه به پیشرفت سریع فناوری در دهه گذشته و افزایش سرعت آن در سال‌ها آتی باید به خودتان بیشتر فکرکنید. برای ساعاتی هم شده سرتان را از گوشی همراه بلند کنید.

بله درست است فناوری بسیار مهم بوده و زندگی ما را آسان می کند؛ اما نباید اجازه دهیم کنترل زندگی مان را در دست بگیرد.