Menu

تلاش سنای آمریکا برای تصویب قانون افزایش رقابت فناوری با چین

تلاش سنای آمریکا برای تصویب قانون افزایش رقابت فناوری با چین
خبرگزاری مهر

چاک شومر رهبر نمایندگان اکثریت سنای آمریکا اعلام کرد قانونی برای افزایش قدرت رقابت فناوری آمریکا با چین به یک لایحه سیاست دفاعی گسترده‌ اضافه می شود.

شومر هنگام سخنرانی در مجلس سنا اعلام کرد قانون مجوز دفاع ملی سالانه (NDAA) اصلاح می‌شود تا قانون نوآوری و رقابت آمریکا (USICA) را نیز در برگیرد. او همچنین گفت: باید بحران زنجیره ذخایر را برطرف کنیم و صبر کردن جایز نیست.

طبق این قانون حدود ۲۵۰ میلیارد دلار برای ترویج فناوری‌های نویین در آمریکا صرف می‌شود که دولت چین سعی دارد آنها را توسعه دهد. هوش مصنوعی، رایانش کوانتومی، تراشه رایانه‌، ربات‌ها و باتری‌های لیتیوم یونی در دستگاه‌های هوشمند و خودروهای برقی بخشی از فناوری‌هایی هستند که آمریکا سعی دارد در رقابت با چین آنها را گسترش دهد.

سنا قانونUSICA را در ماه ژوئن تصویب کرده اما در مجلس نمایندگان آمریکا درباره آن رأی گیری نشده است. حامیان لایحه مذکور از آن زمان تاکنون مشغول بررسی راهی هستند تا آن را تصویب کنند و به کاخ سفید بفرستند تا پس از امضای بایدن به قانون تبدیل شود.

این در حالی است که چند روز قبل در گزارشی اشاره شد حامیان USICA تصمیم دارند آن را به قانونNDAA بیفزایند. قانون مجوز دفاع ملی یکی از قوانین مهمی است که هر ساله تصویب می‌شود و طیف مختلفی از سیاست‌ها را در بر می‌گیرد.

به طور دقیق بر اساس USICA بودجه‌ای ۱۹۰ میلیارد دلاری برای تقویت بخش تحقیقات و فناوری آمریکا اختصاص می‌یابد. علاوه بر آن ۵۴ میلیارد دیگر برای ارتقای تولید و تحقیق نیمه رساناها و تجهیزات ارتباطاتی صرف می‌شود.

به نوشته نشریه ان بی سی نیوز مقامات جاسوسی آمریکا در یک ارزیابی در ماه آوریل اعلام کردند چین در فهرست کشورهایی است که تهدیدی جهانی برای منافع ملی آمریکا به حساب می‌آید. اختلالات در زنجیره جهانی ذخایر و موارد دیگر مقامات آمریکا را نسبت به وابستگی بیش از حد این کشور به تولید محصولات کشورهای مختلف جهان از جمله چین بیمناک کرده است.