Menu

سامسونگ در حال برنامه ریزی برای تولید DDR6 است

سامسونگ در حال برنامه ریزی برای تولید DDR6 است
تک فارس

 حافظه رم DDR5 به تازگی عرضه شده اما در همین حین سامسونگ رسماً تایید کرده است که در حال کار بر روی نسل بعدی رم‌هایش است.

طبق گزارشی این غول تکنولوژی کره‌ای اطلاعاتی درباره تعدادی از رم‌های نسل بعدش در رویداد Tech Day 2021 داده است که شامل DDR6، GDDR6+، GDDR7 و HNM3 می‌شود. سامسونگ گفته که توسعه  DDR6  استاندارد شروع شده و تولید آن به کمک JEDEC (یک سازمان مهندسی و ساخت نیمه رساناها و متشکل از بیش از 300 عضو، شامل برخی از بزرگترین شرکت‌های کامپیوتری دنیا) انجام خواهد شد.

در این گزارش اشاره شده است که احتمالاً تکمیل نسخه استاندارد در سال 2024 شکل بگیرد، اما امکان اینکه نسل ششم مموری DDR (با توجه به اینکه نسل پنجم اخیرا عرضه شده) در سال 2025 یا 2026 عرضه شود، بالاتر است. جزییات فنی DDR6 نشان می‌دهند که نرخ انتقال اطلاعات، نسبت به جد خود، دوبرابر خواهد شد. در نتیجه با سرعتی حدود 12,800 مگابیت بر ثانیه، بر روی پودمان (ماژول)‌ های JEDEC عمل خواهد کرد، که این سرعت نزدیک به چهار برابر سریع‌تر از DDR4 خواهد بود. البته DDR6 روی پودمان‌های اورکلاک شده می‌تواند به سرعت 17,000 مگابیت بر ثانیه‌ای هم برسد.

کانال‌های مموری DDR6 به ازای هر پودمان نیز دو برابر خواهند شد؛ 4 کانال 16 بیتی به علاوه‌ی 64 مموری بانک. (واحد ذخیره منطقی)

GDDR (همان حافظه رم به همراه تکنولوژی DDR که البته برای پردازنده‌های گرافیکی است) با کارت‌های گرافیک سازگار است و یک بخش ضروری برای GPU‌ها است. توجه داشته باشید که GDDR را با DDR RAM که مموری سیستم را پوشش می‌دهد، اشتباه نگیرید.

از طرفی دیگر، سامسونگ قصد دارد GDDR6+ را پیش از عرضه اجتناب ناپذیر GDDR7 به بازار عرضه کند. با توجه به گزارشات، GDDR7 قرار است به سرعتی معادل 24 گیگابیت بر ثانیه برسد و به طبع در آینده این امکان را به GPU‌ها می‌دهد که پهنای باندی معادل 768 گیگابایت بر ثانیه فراهم کنند. علاوه بر این گفته می‌شود GPU‌های دارای آرایش باس (گذرگاهی) 320/352/384 به پهنای باند بیش از 1 ترابایت بر ثانیه دست خواهند یافت.

افزون بر بهبود و رفع مشکلات DDR6، از DDR7 انتظار می‌رود به سرعت انتقال بیش از 32 گیگابیت بر ثانیه دست یابد. طبق گفته Wccftech، مموری GDDR7 می‌تواند سرعتی معادل 1.5 ترابایت بر ثانیه (حتی تا 2 ترابایت) را از طریق یک رابط باس (گذرگاه) 384 بیتی و یک سیستم 512 بیتی، فراهم سازد.  

مطالب مرتبط:

    در حال حاضر بازه زمانی‌ای برای اینکه بدانیم طراحی و تولید GDDR7 کی نهایی می‌شود، در دسترس نداریم. پس کاربران باید تا آن زمان با +GDDR6 سر کنند.

    یکی دیگر از استاندارد‌های مموری نسل بعدی‌ای که سامسونگ روی آن دست گذاشته است، HBM3 است. نسل سوم این مموری با پهنای باند عظیم، در زمانی حدود نیمه دوم سال 2022 به تولید انبوده خواهد رسید. سامسونگ به سرعت 800 گیگابیت بر ثانیه برای HBM3  اشاره کرده است که میزان مموری مورد نیاز پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیک آینده را فراهم می‌سازد. شرکت سامسونگ همچنین تاکید زیادی بر مناسب بودن این تکنولوژی برای اهداف مرتبط با هوش مصنوعی کرد.