Menu

شناسایی جاسوسان با گوشی‌های هوشمند

شناسایی جاسوسان با گوشی‌های هوشمند
انتخاب

شاید به زودی، کاربران گوشی‌های هوشمند بتوانند دوربین‌های جاسوسی مخفی را شناسایی کنند.

شاید به زودی، کاربران گوشی‌های هوشمند بتوانند دوربین‌های جاسوسی مخفی را شناسایی کنند.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب به نقل از فوربس، به احتمال زیاد دوربین گوشی هوشمند شما به اصلی‌ترین (یا حتی تنها) راه برای عکس گرفتن تبدیل شده است.

با این حال، تنظیمات پیشرفته دوربین گوشی‌های هوشمند امروزی بسیار بیشتر از عکس گرفتن از مناظر یا سلفی هستند. برای مثال، آیا می‌دانستید که گوشی‌های هوشمند می‌توانند مکان دوربین‌های جاسوسی مخفی را فاش کنند؟

این توانایی جدید به لطف اضافه شدن حسگر زمان پرواز (ToF) به بسیاری از مدل‌های جدید است. این حسگر به گوشی هوشمند کمک می‌کند تا اطلاعات عمق صحنه‌ای را که در حال عکاسی است تجزیه و تحلیل کند.

گوشی‌های هوشمند، این کار را با تابش لیزر انجام می‌دهند. لیزر از اجسام منعکس می‌شود و سپس به حسگر بازمی‌گردد و گوشی می‌تواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را تجزیه و تحلیل کند و از آن برای بهینه‌سازی تنظیمات دوربین استفاده کند.

تیمی از محققان کشف کردند که لیزر حاصل از حسگر ToF می‌تواند عملکردی بیشتر از تولید تصاویری با ظاهر بهتر انجام دهد. درواقع به نظر می‌رسد که پرتو شدید هنگامی که به چیزی شبیه به لنز دوربین برخورد می‌کند باعث انعکاس غیر طبیعی می‌شود.

اپلیکیشن سفارشی که محققان توسعه داده اند قادر است دوربین‌های مخفی را با نرخ موفقیت نزدیک به ۹۰ درصد شناسایی کند. اگر یک اتاق را برای دوربین به صورت بصری اسکن کنید، فقط در تشخیص نیمی از آن موفق خواهید بود. دستگاه‌های تشخیص تجاری بهتر هستند، اما در حدود ۶۰ درصد میزان تشخیص آن‌ها هنوز بسیار کمتر از آنچه تیم تحقیقاتی به دست آورده‌اند است.

راه حل گوشی هوشمند و اپلیکیشن نیز در جلوگیری از مثبت کاذب بسیار خوب است. احتمال گزارش اشتباه پیدا کردن دوربین در مقایسه با یک دستگاه تشخیص تجاری تقریباً نصف است.

شناسایی جاسوسان با گوشی‌های هوشمند

خوب، همه این‌ها بسیار جذاب به نظر می‌رسد، اما شما می‌پرسید چرا یک کاربر معمولی گوشی‌های هوشمند نیاز به انجام این کار دارد؟

در حالی که ممکن است در گذشته نادر بوده باشند، دوربین‌های مخفی این روز‌ها بسیار رایج‌تر هستند. در چندین سال گذشته شکایات متعددی توسط کاربران AirBNB (اپلیکیشن یافتن خانه) وجود داشته است، به عنوان مثال، در مورد یافتن دوربین‌های جاسوسی در خانه‌های اجاره‌ای  آنها.

دوربین‌ها را می‌توان در همه چیز از خرس عروسکی گرفته تا ساعت زنگ دار و شارژر USB پنهان کرد. حتی اگر بدانید به دنبال چه هستید، تشخیص آن‌ها بسیار سخت است.

اگر راه‌اندازی یک برنامه در تلفن شما تنها چیزی است که لازم بود تا خیالتان راحت باشد که مکان‌های خصوصی شما واقعاً خصوصی هستند، آیا ارزش نصب را نداشت؟