Menu

تراشه ساز تایوانی اجازه صادرات به هواوی را دریافت کرد

تراشه ساز تایوانی اجازه صادرات به هواوی را دریافت کرد
خبرگزاری مهر

براساس گزارشی جدید شرکت تراشه سازی «تی اس ام سی» تایوان اجازه فروش محصولات به هواوی را دریافت کرده اما این مجوز فقط شامل محصولات قدیمی می شود.

طبق گزارشی که در فون آرنا منتشر شده، منابع آگاه اعلام کرده اند مجوز این شرکت فقط مربوط به گره های پردازشی(process nodes) قدیمی است. گره های پرازشی به فرایند خاصی از تولید نیمه رسانا و طراحی آن اشاره دارند و به طور کلی هرچه گره پردازشی کوچکتر باشد، به معنای کوچکتر شدن اندازه نیمه رسانا و تولید ترانزیستورهای کوچکتر است که علاوه بر سرعت بیشتر، کارآمدتر نیز هستند.

علاوه بر آن جدیدترین محصولات TSMC که برای تولید تراشه های موبایل به کار می روند، مشمول این مجوز نمی شوند. بنابراین، گره های پردازشی قدیمی مانند ۲۸nm یا بالاتر در این فهرست قرار دارند.

اگر گزارش مذکور صحت داشته باشد، خبر بدی برای هواوی است زیرا تمام تراشه های جدید آن براساس گره های پردازشی۱۰nm، ۷nm و ۵nm ساخته شده اند. البته این شرکت چینی ذخایر کافی برای تولید تراشه های Kirin ۹۰۰۰SoC  که در سری میت ۴۰ به کار می رود را در اختیار دارد.

در حال حاضر هواوی و TSMC هیچ بیانیه رسمی در این باره منتشر نکرده اند.

پیش از این شایعاتی منتشر شده بود که TSMC در ازای تحریم هواوی و همکاری با آمریکا، اجازه ساخت کارخانه ای در آریزونای آمریکا را دریافت می کند. اما کیت کراش معاون رشد اقتصادی، انرژی و محیط زیست وزیر امور خارجه آمریکا این شایعات را رد کرد.