Menu

آشنایی با دلفین رباتیک ۲۵۰ کیلویی

آشنایی با دلفین رباتیک ۲۵۰ کیلویی
انتخاب

دلفین رباتیک یکی از جدیدترین دستاورد‌های یک گروه پژوهشگر آمریکایی است. دلفین رباتیک ساخته شده توسط متخصصان انیماتریکی طراحی شده است که سابقه فعالیت در پشت صحنه فیلم محبوب ویلی (دهه ۱۹۹۰) را دارند.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، هدف از طراحی این دفین، کاهش وابستگی افراد به بازدید از دلفی‌های واقعی و اآسیب زدن به این حیوانات در محبط پارک‌ها است.

 

این دلفین مکانیکی بازیگوش که توسط Edge Innovations طراحی شده است، می‌تواند سر تکان دهد، در آکواریوم شنا کند و در تماس نزدیک با انسان رفتار کند. طبق گفته توسعه دهندگان آن، دلفین مذکور، تقریباً شبیه حیوان زنده است. این دلفین ممکن است به اسارت دلفین‌ها در پارک‌های دریایی پایان دهد و یک گزینه عالی جایگزین برای حیوانات زنده محسوب می‌شود.

 

طی سه دهه گذشته، دوستداران حیوانات به تدریج از تأثیر منفی نگهداری حیوانات باهوش در پارک‌های دریایی آگاه‌تر شده اند. این آگاهی بخشی تا حدی به لطف مستند‌هایی مانند فیلم Blackfish (سال ۲۰۱۳) است. در پی این فیلم، کشور‌هایی مانند کانادا تا آنجا پیش رفته اند که اسیر شدن نهنگ و دلفین را به دلیل استرس شدیدی که به پستانداران آبزی وارد می‌شود، ممنوع کردند. اما تا به حال، جایگزین مناسبی برای صنعت بسیار سودآور پارک‌های آبی وجود نداشته است.

والت کنتی، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت پشت این ربات گفت: «جای تعجب است که ۳۰۰۰ دلفین در حال حاضر در اسارت هستند تا فقط برای سرگرم کردن مردم، چندین میلیارد دلار درآمد کسب کنند. دیهی است که اشتهایی برای دوست داشتن و یادگیری در مورد دلفین‌ها وجود دارد و بنابراین ما می‌خواهیم از این اشتها استفاده کنیم و روش‌های مختلف آشنایی با دلفین را ارائه دهیم.»

این دلفین رباتیک ۲۵۰ کیلویی پوستی از سیلیکون دارد و با کمک زیست شناسان دریایی ساخته شده است، آن‌ها از فیزیولوژی دلفین‌های واقعی برای کمک به طراحی حرکات حیوانات استفاده کردند.