Menu

هشدار مایکروسافت به ناکارآمدی احراز هویت چند عاملی

هشدار مایکروسافت به ناکارآمدی احراز هویت چند عاملی
خبرگزاری مهر

یکی از مدیران مایکروسافت نسبت به ناکارآمدی پسوردها و همچنین روش های احراز هویت چند عاملی هشدار داده است.

 آلکس وینرت چندی قبل هشدار داد که پسوردها کارآمد نیستند و با دلایلی ادعا کرد حتی پسوردهای قدرتمند نیز لزوما کارآمد نیستند.  او در این باره گفت: هنگام بررسی ترکیب و تعداد کاراکترها، پسورد اهمیت زیادی ندارد. به یاد داشته باشید هکرها تمام توجهشان معطوف سرقت پسوردها است. این یک نکته تمایز میان امنیت در وضعیت نظری و عملی است.

به عبارت دیگر با وجود تمام تلاش کاربران، هکرها پسوردها را سرقت می کنند و حتی پسوردهای قدرتمند نیز مانعی برای مجرمان سایبری به حساب نمی آید.

این در حالی است که به گفته این مدیر مایکروسافت شیوه های احراز هویت چند عاملی مبتنی بر تلفن (مانند ارسال پیامک رمز یکبار مصرف برای انجام تراکنش بانکی) نیز ایمن نیست. وینرت در یک پست وبلاگی در این باره نوشت: تصور می کنم این غیرایمن ترین روش احراز هویت چند عاملی باشد. هنگامیکه پروتکل های پیامکی و صوتی توسعه یافتند،  بدون رمزگذاری طراحی شده بودند. این بدان معنا است که هرکسی که دسترسی به شبکه سوییچ تلفن ها داشته باشد می تواند به آنها دسترسی بیاید.

به گفته او برای این منظور می توان از احراز هویت مبتنی بر اپلیکیشن استفاده کرد. اپ ایمنی بیشتری دارد زیرا برای ارائه سرویس به اپراتور موبایل اتکا ندارد. کدها در اپ توسعه یافته اند و به سرعت منقضی می شوند.