Menu

غرق شدن قایق حامل پناهجویان در آب‌های یونان | مشرق

غرق شدن قایق حامل پناهجویان در آب‌های یونان | مشرق
مشرق نیوز

رسانه‌ها از غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان در آب‌های ساحلی یونان خبر دادند که تا به حال جسد سه نفر از آن‌ها پیدا شده است.

به گزارش مشرق؛ به نقل از روزنامه "تاگس اشپیگل"، یک قایق حامل پناهجویان با حدود ۵۰ سرنشین در آب های ساحلی یونان غرق شد و تا به حال جسد سه تن از آن ها یافت شده است.

گارد ساحلی یونان روز چهارشنبه ۱۲ مهاجر از جمله چند کودک را که قایق آن ها غرق شده بود نجات داد.

قایق حامل مهاجران که پیش‌بینی می‌شود ۵۰ سرنشین داشته روز سه‌شنبه ۲۱ دسامبر در نزدیکی جزیره فولگاندروس غرق شده است.

نیروهای امدادی یونان اواخر روز سه‌شنبه پس از اطلاع از واژگونی قایق حامل پناهجویان در آب‌های این کشور، عملیات جستجو و نجات را آغاز کردند.

مقام‌های مسئول در یونان گفته‌اند که قایق حامل پناهجویان پس از بروز نقص فنی در موتور، دچار آب گرفتگی و غرق شده است. آن‌ها همچنین پیش‌بینی می‌کنند که این قایق از ترکیه حرکت کرده و عازم ایتالیا بوده است. همچنان بسیاری از پناهجویان مفقود هستند.

این قایق غوطه ور حامل پناهجویان تقریبا هیچ تجهیزات نجاتی نداشته و به گزارش رسانه ها تنها دو نفر از بازماندگان جلیقه نجات به تن داشتند. اکثر نجات یافتگان تبعه عراقی بودند.

جزایر یونان در دریای اژه از سال ۲۰۱۵ مورد هجوم تعداد زیادی از پناهندگان قرار گرفته که تحت شرایط بد و غیر انسانی در اردوگاه هایی در این جزایر اسکان داده شده بودند.

این پناهندگان با قایق از ترکیه به این جزایر یونان می آمدند به امید اینکه زندگی بهتری در اروپا داشته باشند. تا پیش از احداث اردوگاه های جدید، پناهندگان در اردوگاه های مملو از جمعیت و با امکانات بسیار کم و در شرایط بسیار بدی در جزایر یونان زندگی می کردند،

یونان اخیرا اردوگاه های بسا امنیتی را برای اسکان پناهجویان احداث کرده است.

این اردوگاه های جدید با حصارهای سیم خاردار و مجهز به دوربین های نظارتی و دستگاه های اشعه ایکس برای بررسی های امنیتی و دروازه های مغناطیسی که شب ها بسته هستند تجهیز شده اند. این اردوگاه ها در مناطق دورافتاده‌ای احداث شده‌اند که آزادی تردد را برای پناهجویان بسیار محدود می کند.

یونان در کنار احداث این اردوگاه های محصور، اقدامات سختگیرانه ای را علیه مهاجران در پیش گرفته است. یونان چندین بار قایق های حامل مهاجران را به ترکیه بازگردانده است. این گونه اخراج های بدون تایید قبلی بر اساس قواعد بین‌المللی غیر قانونی تلقی می شود.

مناقشات بر سر مسئله تقسیم عادلانه پناهندگان در اتحادیه اروپا همچنان به‌دلیل مخالفت برخی اعضا حل‌ نشده باقی مانده است و همچنان با توجه به پیمان دوبلین، کشورهای مرزی این اتحادیه در معرض هجوم چشمگیر پناهجویان قرار دارند.