Menu

پوتین: الحاق کریمه به روسیه قبل از ۲۰۱۴ در دستور کار نبود | مشرق

پوتین: الحاق کریمه به روسیه قبل از ۲۰۱۴ در دستور کار نبود | مشرق
مشرق نیوز

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که برای مسکو غیر ممکن بود که بعد از وقوع کودتای خونین سال ۲۰۱۴ در اوکراین، تحت حفاظت گرفتن کریمه را رد کند.

به گزارش مشرق به نقل از اسپوتنیک، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در کنفرانس مطبوعاتی سالانه خود در مسکو گفت که اتحاد مجدد کریمه با روسیه قبل از کودتا در اوکراین هرگز در دستور کار نبود.

پوتین ضمن اشاره به این مسئله که پس از کودتا در اوکراین، برای روسیه غیرممکن بود که حفاظت از کریمه را رد نماید، گفت: تشدید اوضاع در سال ۲۰۱۴ شروع شد. پس از آنچه اتفاقی افتاد؟ یک کودتا آن هم از نوع خونینش. مردم کشته و سوزانده شدند.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد: رئیس جمهور یانوکوویچ با همه چیز موافقت کرد و از کشورهای دیگر تضمین هایی برای حل مسالمت آمیز اوضاع دریافت کرد. چگونه می‌توانستیم تحت حفاظت گرفتن «سواستوپل» و «کریمه» را رد کنیم؟

وی همچنین با یادآوری تاریخ در مورد اوکراین، گفت: آنها کشوری را ایجاد کردند که شامل سرزمین های تاریخی روسیه بود.

رئیس جمهور روسیه همچنین گفت که تنها راه حل ممکن درباره مسئله اوکراین پیمان مینسک است و اینکه کی یف به تعهدات این توافق پایبند باشد، اما اوکراین نمی‌خواهد تعهداتش در این راستا را برآورده نماید.

درگیری های جاری در جنوب شرقی اوکراین، جایی که ارتش این کشور عملیات ویژه ای را علیه جمهوری های خودخوانده مردم «دونتسک» و «لوگانسک» در سال ۲۰۱۴ آغاز کرد، منجر به کشته شدن هزاران نفر شده است.

قالب «نرماندی چهار» که شامل کشورهای روسیه، فرانسه، آلمان و اوکراین است، در ژوئن ۲۰۱۴ برای میانجیگری در مناقشه مذکور پس از اعلام استقلال مناطق دونتسک و لوگانسک (که با هم به نام «دونباس» شناخته می‌شوند) به دلیل آنچه کودتا در کی‌یف در فوریه همان سال، می‌دانستند، ایجاد شد.

علیرغم چندین توافق آتش بس که تحت قالب نرماندی به دست آمده است، درگیری ها در دونباس همچنان ادامه دارد.