Menu

خشم ژاپن از نظامیان آمریکا در اوکیناوا | مشرق

خشم ژاپن از نظامیان آمریکا در اوکیناوا | مشرق
مشرق نیوز

در حالیکه در سال‌های اخیر نظامیان آمریکا در پایگاه نظامی ژاپن مشکلاتی را برای توکیو به وجود آورده‌اند هم‌اکنون ژاپن از نظامیان واشنگتن در پایگاه نظامی اوکیناوا به دلیل سرپیچی از قوانین به خشم آمده است

به گزارش مشرق، وزیر امور خارجه ژاپن با اعلام این مطلب که قوانین آمریکا برای انجام تست کرونا با قوانین کشور ژاپن ناسازگاری دارد، از ارتش ایالات متحده درخواست کرد تا وضعیت ابتلا به کرونا را در پایگاه تفنگداران دریایی خود در «اوکیناوا» کنترل کند.

بنا بر گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، «هیروکازو ماتسونو» دبیر ارشد کابینه در این خصوص گفت: «ما از طرف آمریکایی خواسته‌ایم تا حداکثر اقدامات را برای جلوگیری از شیوع ابتلا به طور کامل اجرا کند».

بنا به گفته دولت آلمان، اظهارات دبیر کابینه ژاپن در حالی مطرح شده است که تست کرونای ۲۲۷ نفر از ساکنان «کمپ هانسن» که پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در اوکیناوا است، مثبت شده است.

به گفته ماتسونو، نیروهای آمریکایی توضیح داده‌اند که نیروها در روز پنجم پس از ورود به ژاپن مورد آزمایش قرار گرفتند زیرا آنها قبلاً واکسینه شده بودند و تا زمانیکه محدودیت‌های آنها برای عبور و مرور برداشته نشود، پایگاه را ترک نخواهند کرد.

با این حال، مقررات ژاپن ایجاب می‌کند که تمامی افرادی که وارد این کشور می‌شوند، ظرف ۷۲ ساعت قبل از عزیمت به ژاپن مورد آزمایش قرار گیرند.

«یوشیماسا هایاشی» وزیر امور خارجه ژاپن روز گذشته (چهارشنبه) اعلام کرد که «تأسف شدید» خود را از این سرپیچی آمریکا از قوانین ژاپن به «ریکی روپ» فرمانده نیروهای آمریکایی در ژاپن ابراز داشته است.

رسانه‌های ژاپنی به نقل از هایاشی می‌گویند که ارتش آمریکا سه تا پنج روز پس از ورود سربازان از آن‌ها آزمایش گرفته است و به آنها اجازه می‌دهد آزادانه در داخل پایگاه‌های خود حرکت کنند که این خلاف قوانین قرنطینه است.

طبق گزارش راشاتودی، هایاشی در این خصوص گفت: «این قوانین با قوانین ژاپن سازگار نیست».

ژاپن تایمز به نقل از یک منبع دولتی گزارش کرد که دولت ژاپن همچنان در حال بررسی است که چگونه آزمایش‌های کرونا در تمام پایگاههای نظامی ایالات متحده در این کشور انجام شده است.

نشریه «استارز اند استرایپس» گزارش کرده است که نیروهای ایالات متحده در ژاپن روز دوشنبه هفته جاری محدودیت‌های مرتبط با کووید-۱۹ را تشدید کردند و دوره قرنطینه را تمدید کردند.

طبق این گزارش، واشنگتن از پایان جنگ جهانی دوم پایگاه های نظامی خود را در ژاپن حفظ کرده است.