Menu

رایزنی معاون وزیر خارجه کره‌جنوبی با سفیر ایران | مشرق

رایزنی معاون وزیر خارجه کره‌جنوبی با سفیر ایران | مشرق
مشرق نیوز

طبق اعلام وزارت امور خارجه کره جنوبی، معاون وزیر خارجه این کشور با سفیر ایران در سئول، درباره مسائل دوجانبه بین سئول و تهران که هنوز تکلیف آن‌ها مشخص نشده، گفت‌وگو کرده است.

به گزارش مشرق، وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد که «چوی جونگ کان» معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی امروز (جمعه) با «سعید بادامچی شبستری» سفیر ایران درباره مسائل دوجانبه «بلاتکلیف» گفت‌وگو کرده است.

به  گزارش روزنامه «کوریا هرالد»، چوی در دیدار با بادامچی تاکید کرد که کره جنوبی با در نظر گرفتن اهمیت روابط سئول و تهران به تلاش‌های دیپلماتیک برای پیشرفت در مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد داد.

طبق این گزارش، آنها همچنین توافق کردند که ارتباط نزدیک خود را برای حل و فصل مسائل دوجانبه «در انتظار تعیین تکلیف» حفظ کنند.

به نوشته رسانه کره‌ای، این وزارتخانه از توضیح بیشتر خودداری کرد اما به نظر می‌رسد این مسائل شامل مسئله دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی می‌شود.

پیشتر هم دولت کره جنوبی نسبت به حصول پیشرفت در گفت‌وگوهای وین ابراز امیدواری کرده و متعهد شده بود که با توجه به اهمیت اتحاد سئول با واشنگتن و همچنین روابط کره جنوبی با ایران، به «تلاش‌های دیپلماتیک» برای احیای این توافق ادامه دهد.

گفتنی است، بدهی کره جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در دو بانک این کشور، مجموعاً به ارزش هفت میلیارد دلار است که از سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی (شهریورماه ۱۳۹۷) به بهانه تحریم‌های آمریکا پرداخت نشده است. از آن زمان تاکنون سفرهایی بین مقامات دو کشور انجام و رایزنی‌هایی صورت گرفت که آخرین سفر در این خصوص در سطح نخست‌وزیر کره جنوبی انجام شد، ولی عملاً پس از آن هم هیچ تحولی رخ نداد.

اخیراً چوی جانگ کان معاون وزیر خارجه کره جنوبی در توییتی از گفت‌وگو با «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران خبر داد. وی در این خصوص نوشت: با رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران درباره مذاکرات در وین برای احیای برجام صحبت کردم. تلاش‌های دیپلماتیک سخت اما در نهایت پرثمر هستند.

این مقام ارشد کره جنوبی افزود: ما قویاً از تلاش‌های شرکت‌کنندگان برای حفظ مذاکرات وین حمایت می‌کنیم.