Menu

طالبان پروازهای تخلیه از افغانستان را متوقف کرده است | ایسنا

طالبان پروازهای تخلیه از افغانستان را متوقف کرده است | ایسنا
ایسنا

شبکه ان.بی.سی نیوز به نقل از چند منبع شامل یک منبع وابسته به کنگره آمریکا، دو فعال حامی حقوق پناهجویان و یک منبع آگاه دیگر گزارش کرد، طالبان طی دو هفته گذشته تمام پروازهای مربوط به عملیات‌های خارج سازی از افغانستان در فرودگاه کابل را با استناد به اختلاف بر سر نحوه اداره فرودگاه کابل و اینکه چه کسانی مجاز به سوار شدن به پروازهای عملیات خارج سازی هستند را متوقف کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه ان.بی.سی نیوز،  یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که در این برنامه نقل و انتقال از افغانستان مشارکت داشته تأیید کرد که پروازهای مربوط به این عملیات متوقف شده‌اند.

او گفته است: ما امیدواریم که پروازها به زودی از سر گرفته شوند، اگرچه طبق معمول، شرایط آب و هوایی زمستانی و وضعیت عملیات‌های فرودگاه از عوامل موثر دیگری هستند که باید از آنها مطلع شد. یک مشکل مربوط به پروازهای شرکت هواپیمایی قطر ایرویز که از سوی آمریکا بین کابل و دوحه چارتر شده‌اند است.

به گفته یک مقام کنگره و یک منبع آگاه، طالبان شروع به درخواست اختصاص چند صندلی این پروازها به شبه نظامیان و هواداران طالبان است با این هدف که این افراد بتوانند از کشور خارج شده و در کشورهای دیگر کار کنند و ارز خارجی که به شدت افغانستان به آن نیاز دارد را به افغانستان بفرستند

استدلال طالبان این است که آنها کشور را اداره می‌کنند و قطری ها دارند از حریم هوایی و فرودگاه آنها استفاده می کنند، بنابراین آنها باید تعداد مشخصی صندلی دراین پروازها داشته باشند.

به گفته منبع وابسته به کنگره و منبع آگاه مورد استناد این گزارش، قبل از توقف پروازها، طالبان از این صندلی‌ها برای فرستادن کارگران مهاجر از افغانستان به قطر، عربستان سعودی و سایر مقاصد برای یافتن کار استفاده می‌کرد. در حالی که شبه نظامیان طالبان مشخص می‌کردند چه کسانی این صندلی ها را به دست آورند، مشخص نیست که افرادی که توانستند خارج شوند جزو شبه نظامیان تندروی طالبان و هوادارانشان، غیرنظامیان یا ترکیبی از این گروه‌ها بوده اند.

 منبع آگاه گفت که حداقل برخی از کسانی که طالبان برای آنها کرسی می‌خواستند قبلا در کشورهای حوزه خلیج فارس زندگی و کار می‌کردند، اما به افغانستان بازگشته بودند و پس از فروپاشی دولت در بحبوحه خروج آمریکا از افغانستان در ماه اوت، در آنجا گیر افتاده بودند. این کارگران در تلاش هستند تا به خارج از کشور بازگردند و طالبان می‌خواهد این امر را تسهیل کند. پروازهای چارتر شده برای پناهجویان افغان به مقصد آمریکا تنها از سوی شرکت قطر ایرویز به اجرا در می آیند چرا که طالبان تنها به آنها اجازه پرواز منظم از کابل را داده است.

 گروه‌های پناهجویان و مقامات آمریکایی گفتند که قبل از تعلیق این پروازها از سوی طالبان، حدوداهفته‌ای یک یا دو پرواز چارتر شده به قطر انجام می شد.

زمانی که دولت قطر نخواست دیگر صندلی‌های پروازها را به طالبان اختصاص دهد، طالبان هم پروازها را متوقف کردند. طالبان و دولت قطر از زمان تصرف رسمی فرودگاه توسط طالبان در ۳۱ اوت، بر سر چگونگی اداره این فرودگاه با یکدیگر اختلاف داشته اند. قطری‌ها استدلال کرده‌اند که این فرودگاه و امنیت آن مطابق با استانداردهای بین المللی نیست و به محکوم کردن مواردی که طی آن طالبان، پناهجویان افغان را در فرودگاه مورد آزار و اذیت قرار داده یا از سوار شدن آنها به پروازهایشان جلوگیری کرده اند، پرداختند.

یکی از فعالان حامی پناهجویان گفت که طالبان همچنین "اسناد در هم و برهمی" به عنوان لیست مسافران به قطر ارسال کرده‌اند.

یک منبع آگاه هم گفت که در برخی موارد، قطری‌ها این پروازها را برای آمریکایی‌ها انجام می‌دهند و تصمیم برای عدم اختصاص صندلی به طالبان به اصرار آمریکا صورت گرفته است.

یک منبع آگاه در دولت آمریکا گفت: من می‌توانم به شما تأیید کنم که آمریکا در این مناقشه دخیل نبوده و نیست. این مساله بین قطر و طالبان باقی مانده است.