Menu

اومیکرون بیش از ۷۰۰ پرواز را در ایام کریسمس در آمریکا لغو کرد | مشرق

اومیکرون بیش از ۷۰۰ پرواز را در ایام کریسمس در آمریکا لغو کرد | مشرق
مشرق نیوز

شیوع سویه اومیکرون ویروس کرونا در آمریکا و کمبود شدید خدمه هواپیما موجب شده است شرکت های هوایپمایی در این کشور، بیش از ۷۰۰ پرواز خود را در ایام کریسمس لغو کنند.

به گزارش مشرق، بر اساس گزارش ها، شرکت هواپیمایی یونایتد ایرلاینز ۱۷۳ پرواز یا ۱۰ درصد از کل پروازهای خود را لغو کرد و این امر منجر به سردرگمی مسافرانی شد که امیدوار بودند ایام کریسمس را در کنار خانواده های خود خواهند بود.

این درحالی است که این شرکت برای روز شنبه نیز ۶۸ پرواز خود را لغو کرده است.

یک سخنگوی یونایتد ایرلاینز گفت: افزایش موارد ابتلا به سویه اومیکرون در آمریکا بر خدمه هواپیما و افرادی که عملیات های ما را انجام می دهند، تاثیر مستقیم داشته است.

شرکت هواپیمایی دلتا  نیز ۱۴۴ پرواز خود را  در روز جمعه لغو و اعلام کرد که  در روز شنبه نیز ۱۰۴ پرواز آن لغو شده است.

یک سخنگوی این شرکت گفت: تیم شرکت دلتا تمام تلاش های خود از جمله تغییر مسیرها و تعویض هواپیما و خدمه را انجام داده است. با این حال این شرکت مجبور شده است در روز جمعه حدود ۹۰ پرواز خود را لغو کند.

بر اساس داده های پایگاه "فلایت اور" FlightAware در مجموع مجموع ۵۱۰ پرواز در روز جمعه و  ۲۳۷ پرواز نیز در روز شنبه  لغو شده است.

 شرکت های هواپیمایی آمریکا روز پنجشنبه  بیش از ۲.۲ میلیون نفر را به مقاصد مختلف در این کشور انتقال دادند. این درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته، حدود ۸۴۶ هزار مسافر از پروازهای شرکت های آمریکایی استفاده کرده بودند. در حالیکه کمتر از سه هفته از شناسایی نخستین مورد مبتلا به سویه اومیکرون در آمریکا می گذرد، این نوع جدید اکنون در تمامی ۵۰ ایالت این کشور تائید و به عنوان سویه غالب از نوع دلتا پیشی گرفته است.

در پی شناسایی سویه اومیکرون در آمریکا، چندین ایالت از جمله نیویورک، مین و واشنگتن رکورد میانگین هفت روزه ابتلا به کووید-۱۹ را در این هفته ثبت کرده اند.

با افزایش سویه اومیکرون ویروس کرونا در آمریکا، جو بایدن رییس جمهوری این کشور وعده داده است با اختصاص ۵۰۰ میلیون آزمایش رایگان کرونا، افزایش حمایت از بیمارستان ها و گسترش طرح های واکسناسیون، به مقابله با این سویه در زمستان سخت آمریکایی ها برود.

بایدن مجبور شده است به دلیل شیوع سریع سویه اومیکرون در آمریکا تغییرات عمده ای در طرح مقابله با ویروس کرونا در فصل زمستان بدهد.

کاخ سفید در بیانیه ای ادعا کرده است  که مبنای طرح بایدن، خرید ۵۰۰ میلیون کیت آزمایش سریع ویروس کرونا از سوی دولت آمریکا و ارسال رایگان آنها به آمریکایی ها از ماه ژانویه است. افراد برای دریافت این کیت های آزمایش کرونا باید با مراجعه به یک پایگاه اینترنتی، ثبت نام کنند و سپس دولت این کیت ها را به آدرس آنها ارسال خواهد کرد.

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به ارائه طرح بایدن با هدف مقابله با گسترش سویه اومیکرون در آمریکا، نوشت: دانشمندان و مقامات بهداشتی هشدار دادند به رغم این طرح اومیکرون افزایش خواهد یافت و طرح بایدن برای مهار آن کافی نیست.

هشدار کارشناسان و مقامات بهداشتی آمریکا در حالی است که دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز روز گذشته در یک نشست خبری با اشاره به نتایج یک پژوهش جدید در خصوص اومیکرون نسبت به گسترش سریع آن هشدار داد و تاکید کرد که حتی واکیسنه شدگان و افرادی که به تازگی از کووید-۱۹ بهبود یافته اند هم ممکن است به اومیکرون مبتلا شوند.

سازمان جهانی بهداشت در ۲۶ نوامبر (۵ آذر) سویه اومیکرون را پنجمین نوع نگران کننده ویروس کرونا اعلام کرد. این سویه جدید که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده باعث نگرانی بسیاری از کشورها شده و براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت تاکنون در بیش از ۸۹ کشور جهان شناسایی شده است.