Menu

اتخاذ تدابیر امنیتی در خارطوم در آستانه تظاهرات امروز/ هشدار سفارت واشنگتن به اتباع آمریکایی | ایسنا

اتخاذ تدابیر امنیتی در خارطوم در آستانه تظاهرات امروز/ هشدار سفارت واشنگتن به اتباع آمریکایی | ایسنا
ایسنا

پس از فراخوان‌ اتحادیه مشاغل سودان برای برگزاری تظاهرات طی امروز (شنبه) در خارطوم، مسؤولان سودانی تدابیر امنیتی شدیدی را در این شهر اتخاذ کردند.

به گزارش ایسنا، شبکه خبری المیادین اعلام کرد که همزمان با فراخوان اتحادیه مشاغل سودان برای برگزاری تظاهرات طی امروز در خارطوم، مقامات این کشور از اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در این شهر و بستن برخی خیابان‌ها و پل‌های آن خبر دادند.

طبق این گزارش، مقامات سودان شامگاه جمعه اعلام کردند که در راستای حفظ امنیت خارطوم برخی پل‌ها و مسیرها در خارطوم را در آستانه تظاهرات بسته‌اند.

مقامات سودان همچنین تاکید کردند که خروج تظاهرات از وجهه مسالمت‌آمیز بودن، نزدیک شدن و به خطر انداختن اماکن حاکمیتی و استراتژیک در مرکز خارطوم مغایر با قوانین است و در کنار محفوظ دانستن حق تظاهرات مسالمت‌آمیز با هرگونه آشوب برخورد خواهد شد.

این تدابیر پس از آن اتخاذ شد که اتحادیه مشاغل سودان جمعه در بیانیه‌ای خواستار برگزاری تظاهرات میلیونی طی امروز برای تاسیس دولت غیرنظامی شرکت کنند.

در همین حال، سفارت آمریکا در خارطوم به اتباع این کشور توصیه کرد که از حضور در مناطق برگزاری تظاهرات خودداری کنند.

از ۲۵ اکتبر سودان شاهد تظاهرات و اعتراضات گسترده علیه اقدامات عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش و رئیس شورای حاکمیتی است. وی پیشتر عبدالله حمدوک نخست‌وزیر را برکنار کرده بود اما بعد از امضای توافقی وی به پستش بازگشت. گروه‌های سیاسی و مدنی سودانی این توافق را تلاشی برای مشروعیت بخشی به کودتا می‌دانند.