Menu

چین: آمریکا برچسب‌های "نسل‌کشی و کار اجباری" را برای خودش نگاه دارد | ایسنا

چین: آمریکا برچسب‌های "نسل‌کشی و کار اجباری" را برای خودش نگاه دارد | ایسنا
ایسنا

دولت چین با اشاره به قانون جدید آمریکا در ارتباط با سین‌کیانگ، تاکید کرد که برچسب‌هایی نظیر "نسل‌کشی و کار اجباری" برازنده خود ایالات متحده است و واشنگتن باید آنها را برای خود نگاه دارد.

به گزارش ایسنا، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پنج‌شنبه گذشته "قانون پیشگیری از کار اجباری اویغورها" را رسمی کرد و این کار واکنش تند چین را در پی داشت.

سخنگوی وزارت خارجه چین جمعه در بیانیه‌ای گفت، این قانون بدخواهانه وضعیت حقوق بشر در سین‌کیانگ چین را بدون توجه به حقایق و حقیقت لکه‌دار و بدنام می‌کند. این نقض جدی قوانین بین‌المللی و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین‌الملل است و آشکارا در امور داخلی چین مداخله می‌کند. چین این اقدام را قویا رد و تقبیح می‌کند.

وزارت خارجه چین گفت، ادعاهای به اصطلاح "کار اجباری" و "نسل‌کشی" در سین‌کیانگ چیزی نیستند جز دروغ‌های شریرانه که ساخته و پرداخته دست نیروهای ضد چین هستند.

به گفته این سخنگو، ‌"توسعه اقتصادی و ثبات اجتماعی سین‌کیانگ از طرف کل جهان پذیرفته شده است. همه این حقیقت را که ساکنان تمام گروه‌های قومیتی در آنجا در شادی و رضایتمندی زندگی می‌کنند، شاهدند. طرف آمریکایی مدام از مسائل مرتبط با سین‌کیانگ برای ایجاد شایعات و دردسرسازی استفاده می‌کند. اساسا این کار دستکاری سیاسی و ارعاب اقتصادی است و تلاشی برای تضعیف شکوفایی و ثبات سین‌کیانگ به شمار می‌رود و توسعه چین را به بهانه حقوق بشر محدود می‌سازد."   

وزارت خارجه چین افزود: چنین تلاشی برای اتهام‌زنی و بدنام کردن چین، آن هم از طرف آمریکا که سابقه حقوق بشری اسفناکی دارد، مضحک است. آمریکا مشکلاتی جدی در قاچاق انسان و کار اجباری دارد. طی پنج سال گذشته، هر سال تا ۱۰۰ هزار تن برای کار اجباری به آمریکا قاچاق شدند. جنایات علیه بشریت علیه بومیان آمریکایی در گذشته مصداق نسل‌کشی دوفاکتو است. آمریکا باید برچسب‌های "کار اجباری و نسل‌کشی" را برای خودش نگاه دارد.

او تاکید کرد، مسائل مرتبط به سین‌کیانگ اصلا مسائل حقوق بشری نیستند، بلکه اساسا به مقابله با "تروریسم و جدایی‌طلبی خشونت‌آمیز" مربوط هستند. طرف چینی به شدت به طرف آمریکایی هشدار می‌دهد که طراحی توطئه و دسیسه از طریق مسائل مرتبط با سین‌کیانگ منجر به آن نمی‌شود که مردمی از همه گروه‌های قومیتی در سین‌کیانگ از دنبال کردن زندگی بهتر دست بکشند یا با این اقدام توسعه چین متوقف شود.

براساس این بیانیه،‌ اقدام آمریکا نقض کامل اصول بازار و اخلاقیات تجاری است: "چنین اقداماتی تنها موجب تضعیف ثبات صنایع جهانی و زنجیره‌های تامین، اختلاف در نظم تجارت بین‌المللی و آسیب رسیدن به منافع و اعتبار خود آمریکا می‌شوند. سنگی که آنها برمی‌دارند در نهایت روی پای خودشان می‌افتد."

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد: بار دیگر تکرار می‌کنم که مسائل مرتبط با سین‌کیانگ صرفا امور داخلی چین هستند. دولت چین و مردم چین در حراست از حاکمیت ملی، امنیت و منافع توسعه راسخ هستند. ما آمریکا را نصحیت می‌کنیم که فورا این اشتباه را تصحیح کند و دیگر از مسائل مرتبط با سین‌کیانگ برای دروغ‌پراکنی، مداخله در امور داخلی چین و تلاش برای محدودسازی توسعه چین استفاده نکند. چین با پیشرفت موضوع، واکنش‌های بیشتری نشان خواهد داد.