Menu

باماکو: هیچ نیروی نظامی روسی در کشور مالی نیست | ایسنا

باماکو: هیچ نیروی نظامی روسی در کشور مالی نیست | ایسنا
ایسنا

دولت مالی گزارشی از حضور مزدوران روسی را در این کشور غرب آفریقا رد کرد و گفت: این‌ها فقط تعلیم‌دهندگانی برای آموزش نیروهای ما هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت‌های غربی شامل کانادا، فرانسه و ۱۳ کشور اروپایی دیگر روز پنجشنبه مسکو را به تسهیل استقرار مقاطعه‌کارهای نظامی خصوصی از گروه واگنر به کشور مالی متهم کردند اما دولت باماکو این اتهام را رد کرد و گفت: آنها فقط نیروهایی تعلیم‌دهنده حاضر در مالی هستند که به نیروهای نظامی آموزش می‌دهند.

سخنگوی دولت مالی در بیانیه‌ای حضور عناصر از یک کمپانی امنیتی خصوصی را در این کشور رد کرده و گفت: تعلیم‌دهندگان روسی به عنوان بخشی از یک توافق دوجانبه بین دولت‌های باماکو و مسکو در کشور ما حضور دارند.

وی ادامه داد: مالی رسما این اتهامات بی‌پایه و اساس را رد کرده و خواهان شواهدی از سوی منابع مستقل در این مورد است. مستشاران روس به عنوان بخشی از تقویت ظرفیت‌های عملیاتی نیروهای امنیت و دفاع ملی در مالی هستند.

هنوز مشخص نیست که این عوامل روسی چه کسانی هستند و نقش دقیق آنها چیست.

اوایل ماه جاری میلادی اتحادیه اروپا ماموریت تعلیمی و آموزشی خود را برای سربازان در جمهوری آفریقای مرکزی و به دلیل نگرانی از درگیری احتمالی نیروهایش با عوامل روسی از جمله گروه واگنر به حالت تعلیق درآورد.

آمریکا که واگنر را به دلیل اقداماتش در جمهوری آفریقای مرکزی تحریم کرده نیز بارها استقرار احتمالی این نیروها را در مالی محکوم کرده است. وزارت امور خارجه آمریکا گفته که چنین استقراری برای دولت مالی ۱۰ میلیون دلار در ماه هزینه دارد و باعث بی‌ثباتی بیشتر این کشور می‌شود.