Menu

انتقاد روسیه از تحریف واقعیت ها درباره پیشنهاد مسکو | مشرق

انتقاد روسیه از تحریف واقعیت ها درباره پیشنهاد مسکو | مشرق
مشرق نیوز

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای با انتقاد از تحریف واقعیت ها درباره پیشنهاد مسکو اعلام کرد که موضوع اصلی مذاکرات روسیه با آمریکا و ناتو عدم گسترش این پیمان به شرق است.

به گزارش مشرق، زاخارووا روز شنبه در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه روسیه مننتشر شد، یادآورشد:  برخی سیاستمداران کشورهای غربی اعلام کرده اند که در مذاکرات آتی برای بررسی پیشنهادات روسیه در مورد تضمین های امنیتی، موضوع عدم گسترش ناتو مطرح نخواهد شد.

وی افزود: در این رابطه تاکید می کنم که موضوع عدم گسترش ناتو و عدم استقرار تسلیحات تهدید کننده امنیت روسیه در نزدیکی مرزهای این کشور موضوعات اصلی دیدارهای روسیه با آمریکا و ناتو خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: افرادی که هنوز ماهیت پیشنهاد مسکو  درباره ارائه تضمین های امنیتی را درک نکرده اند باید این واقعیت را برای خود واضح کنند.  

  وزارت امور خارجه روسیه پیشتر پیش نویس توافقنامه‌هایی بین مسکو و واشنگتن در مورد تضمین‌های امنیتی و توافقنامه اقدام های لازم برای تضمین امنیت فدراسیون روسیه و کشورهای عضو ناتو را به طرف آمریکایی تحویل داد.  

مقام های روسیه می گویند که ناتو و آمریکا در سالهای آخر فروپاشی شوروی به میخاییل گورباچف رییس جمهوری این کشور وعده داده بودند که به سوی شرق گسترش نیابد اما در سه دهه اخیر خلاف وعده خود عمل کرده است.

روسیه همینک از آمریکا و ناتو می خواهد تا تسلیحات و زیرساخت های خود را در قلمرو اوکراین و گرجستان مستقر نکنند و از عضویت این دو کشور در پیمان ناتو خودداری کنند و تضمین های امنیتی نیز در این رابطه مطرح شده است و در غیر این صورت مسکو پاسخ نظامی می دهد.

مذاکرات روسیه و امریکا در مورد تضمین های امنیتی اوایل ماه ژانویه آینده در ژنو برگزار خواهد شد.

روسیه و ناتو نیز مقدمات برای برگزاری اجلاس شورای روسیه-ناتو را فراهم می کنند و هنوز تاریح برگزاری این نشست تعیین نشده است.