Menu

حراج کلید سلول زندان ماندلا در بریتانیا خشم آفریقای جنوبی را برانگیخت | ایسنا

حراج کلید سلول زندان ماندلا در بریتانیا خشم آفریقای جنوبی را برانگیخت | ایسنا
ایسنا

کلید سلول زندان نلسون ماندلا، نماد مبارزه با آپارتاید در آفریقای جنوبی احتمالا ماه آینده در بریتانیا به حراج گذاشته می‌شود؛ اقدامی که خشم پرتوریا را در پی داشته و این اقدام را «غیر قابل تحمل» خوانده و محکوم کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، دولت آفریقای جنوبی در بیانیه‌ای که در شب کریسمس منتشر شد، ضمن «ابراز نگرانی» از این کار اعلام کرد که وزیر ورزش، فرهنگ و هنر «دستور اقدامات فوری» در این باره را صادر کرده است.

کلیدی که قرار است حراج شود، متعلق به سلول زندان نلسون ماندلا در دوران حبس او در جزیره روبن است؛ جایی که او بیشترین دورۀ حبس ۲۷ ساله خود را سپری کرده است.

بر اساس این بیانیه، کریستو برند از زندانبانان ماندلا این کلید را به خانه حراج «گورنزی» بریتانیا فروخته است.

ناتی امتتهوا، وزیر ورزش، فرهنگ و هنر آفریقای جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این غیرقابل تحمل است که حراج گورنزی که قطعا از تاریخ دردناک کشور ما و معنای آن کلید آگاه است، بدون مشورت با دولت آفریقای جنوبی و مقامات میراث فرهنگی این کشور و موزه جزیره روبن، آن را به حراج بگذارد.»

او ضمن ابراز امیدواری در این باره که خانه حراج گورنزی به اهمیت «نامناسب» بودن این حراج پی ببرد، افزود: «این کلید متعلق به مردم آفریقای جنوبی است و دارایی شخصی هیچ کسی نیست.»

جزیره روبن در حال حاضر یک موزه ملی و یک سایت میراث جهانی است و به گفته امتتهوا، اشیاء مرتبط با این جزیره نیز «اهمیت فرهنگی، میراثی و تاریخی» دارند زیرا دوران تلخ مبارزه با رژیم نژادپرست آپارتاید و «عزم یک ملت برای رسیدن به آزادی» را یادآوری می‌کنند.

بنا بر اطلاعات مندرج در سایت خانه حراج «گورنزی»، قرار است این کلید در ۲۸ ژانویه به حراج گذاشته شود و تصریح شده که علاوه بر کلید سلول نسلون ماندلا، برخی دیگر از وسایل او از جمله پیراهن، عینک، خودکار او نیز عرضه خواهد شد.