Menu

ارمنستان: به صلح با باکو علاقمند هستیم | مشرق

ارمنستان: به صلح با باکو علاقمند هستیم | مشرق
مشرق نیوز

نخست وزیر ارمنستان در کنفرانس خبری گفت که این کشور علاقمند صلح با جمهوری آذربایجان و آغاز مذاکرات درباره آن است.

به گزارش مشرق، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان گفت که ایروان علاقند به امضای توافق صلح با باکو و آغاز مذاکرات درباره آن است.

وی که در یک کنفرانس خبری مجازی صحبت می‌کرد، افزود: «البته که ما به امضای توافق صلح و آغاز مذاکرات درباره آن علاقمند هستیم».

پاشینیان گفت که وی دیدار غیررسمی با «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در روز ۲۸ دسامبر (۷ دی ماه) در سنت‌پترزبورگ خواهد داشت.

پاشینیان جمعه (دیروز) در جریان سخنرانی در یک جلسه ویدئو کنفرانسی مجازی تصریح کرد: «من در اجلاس (کشورهای مستقل مشترک‌المنافع به میزبانی سن پترزبورگ) شرکت خواهم کرد. در حال حاضر پیشنهادی برای دیدار رسمی دوجانبه وجود ندارد اما تماس‌هایی با رئیس‌جمهور (جمهوری) آذربایجان صورت خواهد گرفت».

به گفته نخست‌وزیر ارمنستان، از آنجایی که این اجلاس یک نشست غیر رسمی است، همه تماس‌ها نیز غیررسمی خواهد بود.

پاشینیان و الهام علی اف ۱۴ و ۱۵ دسامبر (۲۳ و ۲۴ آذر) در بروکسل مقر اتحادیه اروپا و ۲۶ نوامبر (پنجم آذر) در شهر سوچی روسیه به میزبانی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور دیدار داشتند.

دیدارهای سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان در شرایطی انجام گرفته که با گذشت بیش از یک سال از آتش‌بس جنگ بر سر قره باغ کوهستانی، تنش‌ها همچنان ادامه دارد و هر از چند گاه این تنش‌ها به درگیری‌های مرزی منتهی شده است.

از سوی دیگر پاشینیان روز گذشته گفته بود در صورتی که گفت‌وگوها میان نماینده ویژه این کشور با نماینده ویژه ترکیه موفقیت آمیز باشد، احتمال دیدار با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه وجود دارد.

 چند روز پیش نیز «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه گفته بود در راستای عادی سازی روابط با ارمنستان، دو کشور به زودی نمایندگان ویژه‌ای تعیین خواهند کرد.