Menu

چرا ریاض به بازی در زمین سوخته متوسل شد؟ | مشرق

چرا ریاض به بازی در زمین سوخته متوسل شد؟ | مشرق
مشرق نیوز

عربستان که همه کارت‌های سیاسی و نظامی خود را در جنگ یمن از دست داده، اکنون به سیاست «بازی در زمین سوخته» متوسل شده تا بتواند معادله را تغییر دهد.

به گزارش مشرق، هم زمان با آشکار شدن شاخص‌های متعدد از شکست ائتلاف متجاوز سعودی -آمریکایی در جنگ یمن، این ائتلاف متجاوز به دور از اخلاق و قواعد جنگ و درگیری طی روزهای گذشته سیاست «زمین سوخته» را مجدداً فعال کرده و مناطق مسکونی صنعا را مورد تجاوز قرار داده است. تجاوزات جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی- آمریکایی به مناطق مسکونی صنعا موجب وارد آمدن خسارت‌های فراوان به منازل شهروندان یمنی و تخریب تعدادی از راه‌ها و پل‌ها و همچنین آسیب رسیدن به مواضع حساس همچون بیمارستان‌ها شده است.

روزنامه الاخبار در این باره نوشت، این تجاوزات ائتلاف وابسته به عربستان بعد از هدف قرار دادن فرودگاه بین المللی صنعا در اواسط هفته گذشته شدت یافت و حتی در حالی که هیئت اتحادیه اروپا این تجاوز را محکوم کرد، سازمان ملل همچنان ترجیح داد مانند همیشه سکوت کند.

ساعاتی از بمباران فرودگاه صنعا نگذشته بود که ساکنان محله بیمارستان آلمانی- سعودی در شرق صنعا از بمباران یک تعمیرگاه خودرو متعلق به شهروندان شوکه شدند. سپس ائتلاف متجاوز ادعا کرد که ضد اهداف حساس در صنعا عملیات انجام داده است.

منابع محلی در صنعا گزارش دادند که طی دو روز گذشته ائتلاف متجاوز سعودی با استفاده از هواپیماهای فرانسوی رافال همچنان مناطق مسکونی صنعا را مورد هدف قرار می‌دهد. به گفته این منابع صدا و نوع عملیات جنگنده‌های ائتلاف سعودی در تجاوزات آنها طی چند روز گذشته با صدا و عملیات جنگنده‌هایی که در تجاوزات قبلی مورد استفاده قرار گرفتند متفاوت بود. همچنین بمب‌هایی که اخیراً در حملات این ائتلاف ضد مناطق مسکونی صنعا استفاده شده نسبت به بمبهای قبلی شدت انفجار و تخریب بیشتری داشتند.

این حملات ائتلاف متجاوز سعودی- آمریکایی در بامداد پنجشنبه گذشته با شدت بیشتری دنبال شد و خسارت زیادی به بیمارستان زنان و کودکان در منطقه السبعین وارد کرد. این حملات هیستریک بعد از هدف قرار دادن زندانیان زندان پلیس نظامی در صنعا در سال ۲۰۱۸ و زندان «ذمار » در اواخر ۲۰۱۹ نزدیک بود که یک کشتار جدید علیه این زندانیان به راه بیاندازد.

«عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسرا در صنعا در همین زمینه تصاویری از تخریب گسترده ساختمانهای زندان و ساختمان فرماندهی امنیتی مرکزی صنعا منتشر کرد. بیش از سه هزار اسیر از نیروهای وابسته به «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور فراری یمن در این زندان نگهداری می شوند.

کمیته مذکور با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که این زندان برای کشورهای عضو ائتلاف متجاوز عربی شناخته شده و این ائتلاف دو سال قبل، از طریق سازمان ملل و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از وجود این زندان اطلاع داشت. هدف قرار دادن ساختمان این زندان توسط ائتلاف متجاوز چند ساعت بعد از بازدید کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از این زندان انجام شد.

اما این تجاوزات، ائتلاف سعودی- آمریکایی را قانع نکرد و شامگاه پنجشنبه جنبش انصارالله یمن را به ذخیره موشکهای بالستیک در استادیوم ورزشی «الثوره» در مرکز صنعا متهم کرد. همچنین رسانه‌های وابسته به این ائتلاف متجاوز ضرب‌الاجلی ۶ ساعته برای تخلیه این ورزشگاه از سلاح هایی که ادعا می کردند در آن وجود دارد تعیین و تهدید کردند در غیر این صورت ورزشگاه مورد هدف قرار خواهد گرفت.

«ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف متجاوز، قبل از پایان مهلت مقرر تهدید کرد که این ائتلاف محافظت از ورزشگاه الثوره را طبق اصول قانون بین المللی لغو خواهد کرد و روند تخریب ورزشگاه در زمان تعیین شده آغاز خواهد شد. این تهدیدهای سخنگوی ائتلاف متجاوز با تمسخر عربستان توسط یمنیها همراه شد؛ به طوری که شهروندانی یمنی از تیم ملی نوجوانان فوتبال کشور خودشان که اخیراً در بازی های جام قهرمانی غرب آسیا تیم ملی نوجوانان عربستان را شکست داده بودند خواستند که جام را به عربستانی‌ها بدهند.

شهروندان یمنی همچنین هر گونه تجاوز سعودی به ورزشگاه الثوره را نشانه تاثیر این شکست مقابل تیم ملی نوجوانان یمن دانستند. وزارت ورزش و جوانان دولت نجات ملی یمن نیز نسبت به هرگونه تجاوز به این مکان ورزشی هشدار داده و خواستار تشکیل یک کمیته بین المللی جهت بررسی ادعای ائتلاف سعودی- آمریکایی شد. ساعت ۲ بامداد روز جمعه در حالی که اهالی صنعا منتظر یک عملیات تلافی جویانه جدید از جانب دشمن بودند، ده ها خانواده از مناطق مجاور ورزشگاه الثوره خانه‌های خود را تخلیه کردند و مغازه داران نیز مغازه هایشان را بسته بودند.

چند دقیقه بعد از پرواز جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی، صنعا توسط انفجارهای مستمر لرزید. این انفجارها در خیابان الزبیری رخ داد و خسارت زیادی به خانه ها و اموال شهروندان یمنی وارد کرد. طبق معمول ائتلاف متجاوز بعد از این حمله ادعا کرد که مواضع مورد نظر خود را به درستی مورد هدف قرار داده و آشیانه پهپادهای ارتش یمن از بین برده است.

افزایش تجاوزات هوایی عربستان ضد صنعا نشان‌دهنده میزان سردرگمی سعودی‌ها در نتیجه پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در شهر استراتژیک مأرب و تسلط بر مواضع مهم در نجران و شمال استان الجوف است.

منابع سیاسی آگاه در این زمینه در گفتگو با روزنامه الاخبار اعلام کردند که تجاوزات خشونت آمیز عربستان ضد صنعا طی چند روز گذشته بعد از آن انجام شد که مقامات دولت نجات ملی یمن حاضر نشدند به فشارهای بین المللی جهت توقف عملیات های خود در مأرب تن بدهند.

این منابع همچنین با استناد به اظهارات برخی مقامات اماراتی فاش کردند که این تجاوزات با مشارکت موثر ابوظبی انجام شد.

منابع مذکور همچنین ادامه این تجاوزات ضد مواضع غیرنظامی صنعا طی روزهای آینده را در سایه سکوت بین المللی و همچنین دیدار «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان و منصور هادی، بعید ندانستند. تجاوزات مستمر ضد زیرساخت‌های صنعا توسط ائتلاف متجاوز و مزدوران آن نشان می‌دهد که صنعا اکنون با یک جنگ تلافی جویانه مواجه است و ریاض کاملاً از بازگرداندن دولت مستعفی یمن به صنعا ناامید شده است.

«محمد ناصر العاطفی» وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن، ائتلاف سعودی- آمریکایی را تهدید کرد و گفت: سرنوشت سیاهی در انتظار آن است.

البته این تجاوزات و صحنه کشتار غیرنظامیان بی‌گناه در جنگ ویرانگر یمن طی همه این سالها تبدیل به صحنه‌های عادی شده و انگار کودکان یمنی باید بهای سیاست استبدادی عربستان را بپردازند.

«شارل ابی نادر» کارشناسی نظامی و راهبردی لبنانی در گفتگو با وبسایت شبکه المیادین در این زمینه اعلام کرد، همه کارتهای سیاسی و امنیتی عربستان در جنگ یمن سوخت و این مسئله موجب شده که به کشتار ملت یمن متوسل شود. اما یمنی‌ها تسلیم فشارهایی که از سوی ائتلاف متجاوز سعودی به آنها وارد می‌شود نخواهند شد؛به ویژه اینکه اکنون همه شواهد حاکی از دستاوردهای بزرگ طرف یمنی در این جنگ است.

این کارشناس عرب زبان افزود، پیروزی‌های انصارالله در مأرب و همچنین سیطره آن بر مناطق زیادی در جیزان و ورود به عمق عربستان، عامل اصلی این هیستریک عربستان است که تلاش می‌کند با کشتار ملت یمن بتواند موازنه جنگ را تغییر دهد.