Menu

آمریکا در تاریکی شب از افغانستان فرار کرد | مشرق

آمریکا در تاریکی شب از افغانستان فرار کرد | مشرق
مشرق نیوز

یک مقام ارشد طالبان در همایشی در کابل با بیان اینکه آمریکا در تاریکی شب از افغانستان فرار کرد، گفت: واشنگتن به رغم خروج از افغانستان در حوزه سیاسی و اقتصادی در حال جنگ با طالبان است.

به گزارش مشرق، «شیرمحمدعباس استانکزی»، معاون سیاسی وزیر خارجه طالبان امروز در همایشی در کابل که با حضور علمای اهل تشیع برگزار شد، گفت: آمریکا از نگاه نظامی در افغانستان شکست خورده، اما در میدان سیاست و اقتصاد هنوز با افغانستان در جنگ قرار دارد.

وی افزود: دشمن در عرصه نظامی شکست خورده، اما در میدان سیاست، اقتصاد و اطلاعاتی در برابر ما در حال جنگ است.

معاون وزیر خارجه طالبان با بیان اینکه آمریکا نباید در امور داخلی افغانستان دخالت کند، گفت: آمریکا در روز روشن به افغانستان حمله کرد و در تاریکی شب از این کشور فرار کرد.

معاون سیاسی وزارت خارجه‌ طالبان افزود که ایجاد اتحاد و همبستگی میان مردم در داخل افغانستان و ایجاد روابط با کشورهای جهان دو چالش بزرگ سد راه این گروه هستند.

وی در عین حال از جامعه جهانی به خاطر به رسمیت نشناختن حکومت طالبان به شدت انتقاد کرد و گفت که آمریکا، ناتو و کشورهای غربی می‌خواهند به جهانیان بگویند که با طالبان روابط دیپلماتیک نداشته باشند.

معاون سیاسی وزارت خارجه‌ طالبان گفت که این گروه در چهار ماه گذشته به‌صورت مستقل عمل کرده است. او از آمریکا خواست که در امور داخلی افغانستان دخالت نکند. استانکزی تأکید کرد که جهان به‌ویژه آمریکا خواستار یک حکومت مستقل در افغانستان نیست و به همین خاطر با حکومت طالبان سازش نمی‌کنند.

استانکزی در بخشی از سخنانش گفت که کمک‌های بشردوستانه نمی‌تواند مشکلات اقتصادی افغانستان را حل کند و تنها راه رسیدن به خودکفایی اقتصادی، سرمایه‌گذاری روی تولیدات داخلی و صادرات آن به بیرون از کشور است.

وی مسدودسازی ذخایر بانک مرکزی افغانستان از سوی ایالات متحده‌ آمریکا را فشاری برای تن دادن طالبان به خواست‌های این کشور دانست و گفت که ادامه‌ این وضعیت مشکلات زیادی را برای مردم به بار آورده است.

از طرف دیگر انس حقانی، عضو ارشد طالبان گفت که دنیا نمی‌خواهد افغانستان به خودکفایی برسد.

وی گفت: «دنیا هیچ وقت نمی‌خواهد که افغان‌ها خودکفا شوند. دنیا همیشه می‌خواهد که ما به آن‌ها متحاج باشیم.»

عطالله صادق، رییس اجماع صلح افغانستان، گفت: «این خانه مشترک همه ماست. این خانه را باید همه با هم بسازیم.»

 در این نشست مقام‌های طالبان جلوگیری از تفرقه افگنی و اعتماد سازی میان اقوام کشور و نیز چگونگی سازش با جهان را از چالش‌های بزرگ در برابر این گروه عنوان کردند.

همایش ملی مجمع علما و متنفذین تشیع افغانستان روز یکشنبه با هدف وحدت و تحکیم پایه‌های حکومت این کشور در مجتمع بزرگ خاتم الانبیا (ص) کابل و با حضور مقامات ارشد طالبان از جمله «انس حقانی» و «شیرمحمد عباس استناکزی» برگزار شده است.