Menu

برپایی نمایشگاه هنری از جنایت‌های رژیم صهیونیستی در جنگ ۲۰۰۸ غزه | ایسنا

برپایی نمایشگاه هنری از جنایت‌های رژیم صهیونیستی در جنگ ۲۰۰۸ غزه | ایسنا
ایسنا

هنرمندان فلسطینی نمایشگاهی فنی و هنری افتتاح و جنایت‌هایی که رژیم صهیونیستی در جریان جنگ خود علیه نوار غزه در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۸ مرتکب شده بود، مستندسازی کردند و به نمایش گذاشتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، این نمایشگاه همزمان با سیزدهمین سالروز جنگ نخستین علیه غزه، توسط انجمن هنرمندان فلسطینی در سالن مرکز فرهنگی «رشاد الشوا» در شهر غزه تحت عنوان «آتش و نور» برگزار شد. در همین راستا، احمد السحار، هماهنگ کننده این نمایشگاه خاطرنشان کرد، نمایشگاه مذکور شامل چندین زاویه فنی و هنری از جمله زاویه هنر نمایشی مختلف با مشارکت حدود ۳۰ هنرمند از کشورهای عربی و اروپایی است.

السحار در ادامه افزود، این نمایشگاه گوشه‌ای از جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه بشریت در نوار غزه و ویرانی تمامی نقاط و مکان‌های آن را نشان می‌دهد.

وی همچنین تصریح کرد، هدف از این نمایشگاه جاودانه نگاه داشتن یاد و خاطره این جنگ و یادآوری این موضوع به جهانیان است که فلسطینیان صاحبان حق هستند و به دلیل تداوم اشغالگری و تجاوز در معرض آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

برخی از نقاشی‌های هنری بیانگر حق و میراث فلسطینی و وابستگی فلسطینیان به اراضی‌شان است.

بر دیوار این نمایشگاه تابلویی از پیرمردی آویزان شده که پاهایش به شکل ریشه درخت نقاشی شده است.

در نقاشی‌های دیگر بر زنان فلسطینی و لباس‌های گلدوزی شده آنها با نقش و نگارهای سنتی متمرکز شده است.

در بخشی از این نمایشگاه گروه بزرگی از موشک‌ها و راکت‌ها به همراه اطلاعات توضیحی به نمایش گذاشته شده است. السحار همچنین اظهار داشت، این موشک‌های به نمایش گذاشته شده توسط نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۲۰۰۸ شلیک شدند.

در گوشه‌ای از این نمایشگاه مجسمه‌ها و تصاویری از کادر پزشکی که در امدادرسانی و انتقال زخمی شدگان از مناطق هدف قرار داده شده فعالیت داشتند، به نمایش گذاشته شده است.

اسرائیل در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۸ به مدت ۲۳ روز به نوار غزه حمله کرد.

این جنگ منجر به کشته شدن ۱۴۳۶ تن شد که از میان آنها ۴۱۰ تن کودک، ۱۰۴ تن زن و ۱۰۰ فرد سالخورده شهید و بیش از ۵۴۰۰ تن دیگر زخمی شدند که نیمی از آنها کودک بودند.

در این حمله ۱۳ اسرائیلی کشته و ۳۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

طبق گزارش‌های بین‌المللی ارتش رژیم اشغالگر در جریان این جنگ حدود یک میلیون کیلوگرم مواد منفجره علیه نوار غزه شلیک کرد.